Zasady Koordynacji Kolorów

Cztery manekiny ubrane w modę męską.

Zasady Koordynacji Kolorów

Dowiedz się, jak dodać kolor do swojej garderoby dzięki tym żywym wskazówkom

Czy znasz różnicę między morską pianą, cyraneczką i turkusem? A może bakłażan, śliwka i winogrono? Brzmi całkiem pysznie, ale nie, nie mówimy o następnym posiłku; mówimy o kolorach.

Jednak tak naprawdę nie chodzi o to, ile kolorów znasz. Chodzi raczej o to, jak je zestawiasz, a dokładniej o to, jak możesz zwiększyć swoją grę o modzie, ucząc się, jak właściwie je koordynować.

Powiązane: Eksperci ujawniają właściwy sposób na odświeżenie garderoby

Skąd więc wiesz, jak znaleźć właściwą równowagę między dodaniem koloru do swojej garderoby a przypadkowym wyglądem jak totalny klaun? Cóż, na szczęście istnieje wiele niezawodnych kombinacji kolorów, które są po prostu bardziej przyjemne dla oka niż inne. 

To może wydawać się trudne zadanie, aby spróbować to wszystko zrozumieć. Ale nie martw się, przeprowadzimy Cię przez kilka zasad, które poważnie Ci pomogą, niezależnie od tego, czy znasz różnicę między łososiem a mandarynką. A gdy już wiesz, jak dopasować kolory w swojej szafie, możesz zaufać, że stroje, które ułożysz, zawsze będą nieskazitelnie modne.

Zanim jednak przejdziemy do wskazówek, przygotujemy małą lekcję słownictwa, która pomoże Ci lepiej zrozumieć niektóre terminy ze świata teorii kolorów:

  • Kiedy mówisz o czystym kolorze, który nie został zmieszany z białym lub czarnym, to jest hue. Przypomnij sobie tęczę ROY G BIV, o której nauczyłeś się w szkole; to są barwy, a połączenie ich ze sobą tworzy nowe barwy.
  • Odcienie są tworzone po wymieszaniu odcienia z bielą, dzięki czemu uzyskany kolor jest jaśniejszy. Na najlżejszym końcu spektrum odcieni znajdziesz pastelowe kolory przypominające sezon wiosenny.
  • Po dodaniu czerni do koloru tworzy się shade. Są to twoje ciemniejsze, nastrojowe, bardziej jesienne kolory i odcienie klejnotów.
  • Gdy zarówno biały, jak i czarny (a.k.a. pure grey) zostaną dodane do odcienia, utworzysz ton, co w zasadzie otępia oryginalny, w pełni nasycony kolor. Pomyśl o jasnym, bezchmurnym błękitnym niebie w słoneczny dzień w porównaniu do nieba z cienką warstwą chmur przed nim. Nadal jest trochę niebieski, ale nie tak jasny, ponieważ został stonowany.
GettyImages / opico

Dla odniesienia, jest to koło kolorów z 12 rodzin kolorów, zgodnie z ruchem wskazówek zegara od góry, po prawej stronie od środka: czerwony, czerwono-pomarańczowy, pomarańczowy, żółto-pomarańczowy, żółty, żółto-zielony, zielony, niebiesko-zielony, niebieski, niebiesko-fioletowy, fioletowy i czerwono-fioletowy. Należy pamiętać, że najbardziej zewnętrzna krawędź okręgu składa się z czystych odcieni, a każdy pierścień koloru jest przyciemniony jaśniej, gdy zbliża się do białego koła w środku.

Teraz, gdy mamy już podstawy, przejdźmy do zasad koordynacji kolorów.


Zbuduj z neutralnej bazy


Po pierwsze, ustawmy ton-dosłownie iw przenośni-z kolorami, które są uważane za neutralne. Są one powszechnie uważane za Czarny, biały, szary, khaki, beżowy, granatowy i ogólny dżinsowy blues. Nawet brąz i oliwkowa zieleń można uznać za neutralne, o ile są stonowane i nie są zbyt nasycone. Gdy masz różne podstawowe elementy garderoby i akcesoria-topy, DNA, buty, skarpety, paski, itp. – w tych neutralnych kolorach dajesz sobie bezpieczną bazę do budowania w kierunku modnego włączenia koloru.

Podczas gdy w pełni neutralny wygląd jest całkowicie wykonalny i może być dość modny, dodanie koloru do stroju sprawia, że jest bardziej dynamiczny. Zasadniczo chcesz dążyć do dobrej równowagi. Nie chcesz polegać tak mocno na neutralnych elementach, że Twój wygląd staje się nudny, ale także nie chcesz dodawać tak wielu kolorów, że staje się chaotyczny.


Dodaj jeden Pop koloru


Jeśli boisz się zepsuć swój strój, ponieważ nie jesteś pewien, które elementy powinny być kolorowe, po prostu zacznij od małego z jednym kolorowym elementem. Załóżmy, że masz na sobie neutralne spodnie z marynarką, swetrem lub kurtką w neutralnym kolorze. W takim przypadku możesz dodać trochę zainteresowania wizualnego z kolorową koszulką z zapięciem na guziki, polo lub koszulką pod spodem. (Lub, jeśli chcesz zacząć naprawdę. mały, zachowaj neutralną koszulę i wybierz kolorowy krawat.) Najlepsze jest to, że można wybrać prawie każdy kolor tutaj i byłoby to dość trudne, aby pomylić. Możesz zrobić tak duże oświadczenie, jak chcesz, z jasnym i nasyconym kolorem Lub zachować subtelność z bardziej wyciszonym tonem. Wybór należy do ciebie.

Jest to również świetna okazja, aby nosić tę kolorowo wydrukowaną koszulę, której nie byłeś pewien, czy włączysz ją do stroju. Na szczęście projektanci mody, którzy ją stworzyli, zrobili wszystko, aby dopasować kolor do ciebie, więc wszystko, co musisz zrobić, to uczynić go “jednym” pluskiem koloru w neutralnym stroju.


Zrób To Monochromatycznie


Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, czy jesteś gotowy na łączenie wielu kolorów, możesz wybrać jeden kolor, aby uzyskać stylowy, monochromatyczny wygląd. Sztuką, aby nie wyglądać, jakbyś właśnie zanurzył się w kadzi z farbą, jest jednak bawić się odcieniami, odcieniami i odcieniami. Jasny, w pełni nasycony kolor może być naprawdę ostry dla oczu, jak neonowa zieleń. Jednak inny zielony, który został stonowany, taki jak Sage green, jest bardziej miękki i atrakcyjny wizualnie. 

Rozważ gradacje kolorów na kartach z farbami, które znajdziesz w sklepie z narzędziami.

GettyImages / Floortje

Jeśli zastosujemy tę ideę różnych odcieni, odcieni i odcieni do monochromatycznego stroju, podstawowym przykładem będą ciemnoniebieskie dżinsy z jasnoniebieską koszulą zapinaną na guziki i średnio niebieskim swetrem. Możesz wybrać wszystkie wyciszone dźwięki tutaj. Lub, jeśli utrzymasz nasycenie dżinsów i koszuli nieco niżej, możesz zwiększyć nasycenie swetra — spróbuj w tym przypadku jaskrawego błękitu Królewskiego — dla większego zainteresowania wizualnego. (Po prostu nie chcesz wszystkie Twoich kawałków, aby były w pełni nasycone.) Podsumowując, monochromatyczny schemat kolorów zapewnia super prosty, skoordynowany wygląd, który nie musi polegać na neutralnych lub dużym dopasowaniu kolorów.


Weź dopełniacz


Gdy już masz pomysł na zabawę tylko jednym kolorem, możesz połączyć swój strój z wieloma, neutralnymi kolorami. Nie musisz zapamiętywać koła kolorów, aby uzyskać tę koncepcję, ale odrobina znajomości podstawowej teorii kolorów może zdecydowanie pomóc. Co więcej, nie musisz też próbować dopasowywać dużych elementów garderoby. Zamiast tego możesz skorzystać z poniższych wskazówek na temat teorii kolorów, aby pomóc ci przyciągnąć kolorowe akcesoria dla małych wyskakujących interesujących elementów w całym stroju, budując je na neutralnej podstawie.

To powiedziawszy, spójrzmy na komplementarne, analogiczne i triadyczne kombinacje kolorów w sposób, który, miejmy nadzieję, nie sprawi, że Twoja głowa będzie kręcić się jak koło kolorów, na którym żyją.

Uzupełniające

Te odważne, kolorowe duety to te, które znajdują się naprzeciwko siebie na kole kolorów, takie jak czerwony i zielony, fioletowy i żółty oraz niebieski i pomarańczowy. Jak już pewnie zauważyłeś, kolory uzupełniające nie są całkowicie niezawodne, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że kombinacja czerwono-zielona. (O ile nie zamierzasz przekazywać wibracji choinki, prawdopodobnie będziesz chciał omijać tę.)

GettyImages / Eva-Katalin

Jednak tak jak bawiliśmy się tonami, odcieniami i odcieniami dla monochromatycznego wyglądu, możemy zastosować tę samą wiedzę tutaj. Oznacza to, że ciemniejsze odcienie czerwieni i zieleni, takie jak bordo i hunter, mogą wyglądać naprawdę świetnie razem, gdy akcentujesz bardziej neutralny strój, nie sprawiając, że wyglądasz jakbyś był gotowy wskoczyć na Ekspres polarny. To samo dotyczy innych komplementarnych duetów, więc jeśli wygląda zbyt odważnie, Wypróbuj różne odcienie w tych samych rodzinach kolorów, aby dopasować je do siebie.

Analogiczne

Innym, znacznie bardziej niezawodnym sposobem wykorzystania koła kolorów do inspiracji w modzie jest spojrzenie na analogiczne kolory. Są to Kolory tuż obok każdego na kole, takie jak czerwony, czerwono-pomarańczowy i pomarańczowy lub niebieski, niebiesko-zielony i zielony. Te wyglądają dobrze razem, ponieważ są blisko ze sobą powiązane i dosłownie mieszają się ze sobą bez wysiłku, jeśli wirujesz je razem na palecie malarza. 

GettyImages / Irina Kuznetsova

Wciągnięcie trio analogicznych kolorów do stroju sprawia, że wygląd jest bardziej dynamiczny niż strój, który jest po prostu monochromatyczny. Przykładem może być para niebieskich dżinsów z zieloną koszulką lub polo. Następnie możesz spróbować nałożyć na nią niebiesko-zieloną kurtkę, aby je połączyć i dodać więcej kolorowej głębi. Po prostu staraj się zachować wartości ich odcienia lub odcienia mniej więcej tak samo, aby nie oddalać się zbyt daleko od miejsca, w którym dokładne kolory znajdują się na kole kolorów.

Triadic

Jeśli masz pewność co do swojej wiedzy na temat kolorów i chcesz zmienić swój strój kolorami z całego koła, możesz wybrać triadową kombinację. Są to trzy kolory, które są w równej odległości od siebie na kole, na przykład kolory podstawowe czerwony, niebieski i żółty. Te trzy mają trochę klaunów, gdy są połączone w pełnym nasyceniu, ale stają się bardziej atrakcyjne w różnych odcieniach lub z różnymi odcieniami i odcieniami. (Zobacz wzór tutaj?)

Poza tym triadyczne kombinacje nie kończą się oczywiście na tym trio. Kiedy przesuwamy nieco koło, otrzymujemy jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie kombinacje triadyczne, takie jak żółto-pomarańczowy, niebiesko-zielony i czerwono-fioletowy. Ponownie, prawdopodobnie nie chcesz iść na pełne nasycenie w swoich kawałków garderoby tutaj, ale wyciszony płaszcz musztardowy, nad ciemniejszą czerwono-fioletową koszulą i ciemnoniebiesko-zielone spodnie mogą naprawdę stworzyć wiele kolorowych zainteresowań po połączeniu ze sobą.

GettyImages / Hinterhaus Productions

Triadic Combo nie są wprawdzie dla osób o słabym sercu, ale można zaufać, że kolory łączą w sobie miły, odważny wygląd dla modnego mężczyzny. Te kombinacje stają się jeszcze bardziej przystępne, gdy są dodawane jako mniejsze wyskakujące na neutralnej podstawie, pojawiające się w akcesoriach takich jak skarpetki, kwadrat pocket lub krawat. Pamiętaj tylko, aby nie przekroczyć trzech neutralnych kolorów w swoim stroju, aby nie ryzykować przesady.

Jeśli cała ta rozmowa o kole kolorów kręci ci się w głowie, platforma do projektowania graficznego Canva ma naprawdę świetne darmowe narzędzie, które pozwala wskazać dosłownie dowolny kolor, a następnie pokaże uzupełniające się, monochromatyczne, analogiczne i triadyczne kombinacje kolorów. Pozwoli Ci nawet bawić się tonem, odcieniem i cieniem, dzięki czemu możesz uzyskać lepszą wizualną reprezentację tego, jak działają one w korelacji z koordynacją kolorów. Jest przeznaczony dla projektantów, ale moda jest sztuką samą w sobie, a teraz możesz być prawdziwym artystą własnej garderoby.


Praktyka Czyni Mistrza


Jak Wszystko inne w życiu, kluczem do właściwej koordynacji kolorów jest umiar. Nie chcesz ładować zbyt wielu kolorów, zwłaszcza gdy dopiero uczysz się podstaw teorii koloru. I w większości przypadków prawdopodobnie nie będziesz chciał iść na wiele czystych odcieni z intensywnym nasyceniem. Stonowane odcienie są raczej bardziej klasycznie stylowym i wyrafinowanym wyborem, podobnie jak rozjaśnione odcienie i ciemniejsze odcienie.

Z czasem, praktyką i zwiększoną świadomością kolorów we wzorach wokół ciebie, twoje oko zostanie przeszkolony do najbardziej atrakcyjnych kombinacji kolorów. W końcu będziesz mógł zaufać swojemu osądowi i po prostu spojrzeć na kilka kolorów, aby rozpoznać, czy dobrze wyglądają razem. A gdy dowiesz się więcej o dopasowywaniu kolorów i zyskasz pewność, że to, co wiesz, wygląda dobrze, przekonasz się, że niektóre zasady są po prostu przeznaczone do złamania! Ponieważ kiedy przychodzi do tego, wszystko, co naprawdę musisz zrobić, to nosić to, co sprawia, że czujesz się komfortowo i pewnie. To najbardziej skoordynowane spojrzenie.

Możesz Też Kopać:

  • Trendy w modzie męskiej: co w 2021 roku
  • Najlepsze męskie koszule lniane (i jak je nosić)
  • Amazon Style Essentials
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts
mężczyzna noszący buty blundstone siedzący na krześle przez światło słoneczne
Read More

Jak nosić męskie buty Chelsea

Jak nosić męskie buty Chelsea Jak ściągnąć sztyblety jak profesjonalista Barret Wertz 4 grudnia 2019 Podziel się RedTube…