Problemy ze słuchem – kiedy potrzebny jest aparat?

aparat sluchowy

Problemy ze słuchem dotyczą około 12% populacji i dotykają osób w każdym wieku. Mogą pojawić się praktycznie na każdym etapie naszego życia. Nie wszystkie wady słuchu są jednak wrodzone. Czasami niedosłuch jest wywołany przez chorobę, styl życia lub inne zdarzenia. W wielu przypadkach pacjenci zwlekają z wizytą u lekarza lub protetyka, do momentu, kiedy niedosłuch jest już tak zaawansowany, że utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Jest to duży błąd, ponieważ do specjalisty należy zgłosić się, gdy zauważymy pierwsze symptomy niedosłuchu. Kiedy potrzebny jest nam na aparat słuchowy? Podpowiadamy. 

Problemy ze słuchem kogo dotyczą?

Problemy ze słuchem dotyczą osób w każdym wieku, a obecnie obserwuje się wzrastający odsetek ludzi młodych, którzy zmagają się z tą dolegliwością. W grupie między 35 a 45 rokiem życia dotyczy ona już niemal co dziesiątej, z kolei między 45 a 54 co piątej osoby. Niedosłuch często dotyka jednak znacznie młodszych ludzi nastolatków i młodych dorosłych, którzy na przykład regularnie słuchają głośnej muzyki przez słuchawki. Problem ten dotyczy 5-10% tej populacji.  

Niestety wiele osób wciąż zbyt późno udaje się do protetyka, kiedy wada jest już zaawansowana. Warto wiedzieć, że aparaty słuchowe nie są w stanie cofnąć zmian, które już zaszły w naszym organizmie. Mają one na celu jedynie poprawę komfortu funkcjonowania pacjenta i zapobieganie pogłębieniu się wady. Dlatego warto jak najszybciej udać się do specjalisty i zdiagnozować swój niedosłuch. Pacjenci powinni wiedzieć, że nowoczesne aparaty słuchowe są niemal niewidoczne, dzięki czemu zapewniają maksymalną dyskrecję, a więc osoby, które wstydzą się nosić aparat słuchowy, wcale nie muszą sięgać po ciężkie, toporne modele zauszne. 

Zobacz także: https://yorkgroup.pl/aparaty-sluchowe-a-styl-zycia-jakie-modele-sa-najlepsze-dla-osob-aktywnych-zawodowo/

Kiedy sięgnąć po aparat słuchowy?

Największe korzyści z noszenia aparatów słuchowych dotyczą osób z małym i średnim niedosłuchem, a więc tym wynoszącym 20-65 decybeli. Z tego powodu, kiedy tylko zauważymy, że mamy problemy ze słuchem, powinniśmy udać jak najszybciej do specjalisty. Kiedy wada jest już na tyle głęboka, że uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie, może się okazać, że mózg zaczął już tracić zdolność do rozpoznawania mowy i jej przetwarzania.  

Na przykład na stronie https://akademiaslyszenia.pl/ znajdziemy wiele modeli aparatów słuchowych, zarówno zausznych, wewnątrzusznych, jak i wewnątrzkanałowych. Te dwa ostatnie typy cieszą się dużą popularnością wśród osób aktywnych zawodowo, które nie chcą, aby ktoś z otoczenia wiedział o ich niedosłuchu. Warto jednak pamiętać, że dyskretne modele mogą być stosowane jedynie w przypadku małego i średniego niedosłuchu. Jeśli więc będziemy zwlekać z wizytą u specjalisty i wada się pogłębi do poziomu wskazującego na duży lub ciężki niedosłuch, najprawdopodobniej będziemy musieli sięgnąć po zauszny aparat słuchowy, który jest widoczny dla otoczenia.

 

Total
0
Shares
Related Posts
Trzy koszulki kompresyjne na czerwonym tle
Read More

Najlepsze Koszulki Kompresyjne

Najlepsze Koszulki Kompresyjne Zwiększ Swoje Wyniki Sportowe I Zminimalizuj Podrażnienia Skóry Dzięki Tym Topom Jack Dawes 19 stycznia…
Read More

Trening I Sen

Trening I Sen Jak Sen Potajemnie Wpływa Na Treningi? Lekarz Snu Wyjaśnia Terrance Ross 27 lipca 2017 Podziel…