Czy Testosteron Sprawia, Że Łysiejesz?

Czy Testosteron Sprawia, Że Łysiejesz?

Czy Testosteron Sprawia, Że Łysiejesz?

Czy Testosteron Jest Winny Za Kurczenie Się Pęcherzyków? Badamy Odwieczny Mit.

Teorie obfitują w odniesieniu do dokładnej etiologii wypadania włosów wśród mężczyzn. Ale nawet przeciętny Joe wydaje się przyznać, że istnieje związek między testosteronem a łysieniem typu męskiego, stan, który dotyka około 30% mężczyzn w wieku 30 lat i 50% w wieku 50 lat. Najczęstszym nieporozumieniem jest jednak to, że wypadanie włosów jest spowodowane wysokim poziomem testosteronu, założenie, które jest często przepakowywane w srebrzyste ” łysi mężczyźni są bardziej męscy.”Testosteron jest odpowiedzialny za wszelkiego rodzaju rzeczy, takie jak utrzymanie masy mięśniowej, poziom energii i, (w)znany, libido … ale nadmiar poziomy nie mają wpływu na wypadanie włosów lub przerzedzenie.

“Przyglądamy się męskim hormonom od 1990 roku i nie widzieliśmy żadnych dowodów na podwyższony poziom testosteronu w związku z wypadaniem włosów typu męskiego”, mówi Glenn Lyons, tricholog i dyrektor kliniczny w klinice Trichologicznej Philip Kingsley w Mayfair w Londynie. Jeśli już, istnieje argument, że średnio poziom testosteronu jest dziś niższy niż 20 lat temu. Jedno z badań szacuje spadek na dramatyczne 22%.

Związek między łysieniem a testosteronem rozpoczął się wystarczająco niewinnie w 1940 roku, kiedy lekarz z Yale James B. Hamilton studiował 21 chłopców, którzy przeszli kastrację (co niepokojące, nadal uważano to za odpowiednie leczenie dla mężczyzn, którzy zostali uznani za chorych psychicznie). Jeden z chłopców miał brata bliźniaka, który pewnego dnia postanowił złożyć wizytę lekarzowi. Hamilton zauważył, że bliźniak był całkowicie łysy, podczas gdy jego wykastrowany brat, który nie produkował już testosteronu, nadal miał pełną głowę włosów.

Hamilton postanowił poeksperymentować i dał wykastrowanemu bratu testosteron, w którym to momencie jego popęd płciowy przechodzi przez dach, jego skóra pęka w pryszcze i traci włosy-eureka!

Dziś jednak wiemy lepiej. Najbardziej aktualne badania nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi na temat tego, jak dochodzi do utraty włosów, ale z pewnością malują bardziej szczegółowy obraz niż ten, który mieliśmy w latach 40.” wypadanie włosów we wzorze męskim wynika z predyspozycji genetycznych w przeciwieństwie do podwyższonego poziomu testosteronu”, mówi Lyons. “Męskie hormony są katalizatorem przerzedzenia włosów, ale tylko dla tych, którzy są genetycznie predysponowani do wypadania włosów typu męskiego. Ważne jest to, co robi hormon, a nie Poziom.”Biorąc pod uwagę, że wrażliwość genetyczna jest prawdziwym problemem, możliwe jest, że mężczyźni z niskim poziomem testosteronu stracą włosy.

Aby zrozumieć rolę testosteronu w wypadaniu włosów, ważne jest zapoznanie się z dihydrotestosteronem (DHT), jednym z wielu produktów ubocznych testosteronu, który w okresie dojrzewania pomaga rozwijać męskie cechy, takie jak zarost na twarzy. Szacuje się, że około 5% testosteronu faceta jest przekształcane w DHT. “DHT jest bardzo silnym męskim hormonem”, mówi Lyons. “Jest przekształcany z testosteronu za pomocą enzymu zwanego reduktazą 5-alfa. Jeśli masz genetyczną predyspozycję do wypadania włosów typu męskiego, DHT może być katalizatorem przerzedzenia włosów.”

Dominująca teoria zakłada, że DHT blokuje się na receptory w pęcherzyku i powoduje utratę, Nie poprzez wypychanie włosów (jak powszechnie się zakłada), ale odcięcie dostaw białek i składników odżywczych do tego obszaru. Pęcherzyk kurczy się w wyniku głodu. To nie jest mała ironia, że ten sam metabolit, który powoduje wzrost włosów w okresie dojrzewania kończy niszcząc go w dorosłym życiu.

Internet, oczywiście, jest pełen blogerów, którzy (słusznie) przesuwają ostrość z dala od testosteronu i na DHT, cały czas pomijając fakt, że prawdziwym punktem wyjścia są predyspozycje genetyczne. Więc zamiast martwić się o poziom hormonów lub enzymów, po prostu spójrz na swojego tatę.

Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts