Zdrowie Prostaty I Profilaktyka Raka Porady

Zdrowie Prostaty I Profilaktyka Raka Porady

Wszystko, Co Musisz Wiedzieć O Utrzymaniu Zdrowej Prostaty

Czy występują częste sztywność w dolnej części pleców lub bioder?

Czy musisz często oddawać mocz, zwłaszcza w nocy, a twój strumień wygląda bardziej jak kroplówka niż strumień?

Czy występują zmiany w moczu lub funkcji seksualnych? 

Przepraszam, że brzmi to jak reklama farmaceutyczna, ale mam nadzieję, że to zwróciło twoją uwagę.

Z Movember tutaj, wąsaty mężczyźni na całym świecie będzie sport zarost na twarzy w celu wsparcia zdrowia mężczyzn.

Jedną z największych dolegliwości dla mężczyzn na świecie jest rak prostaty, który dotyka jednego na siedmiu mężczyzn w Ameryce Północnej. W 2014 r. u około 233 000 mężczyzn zdiagnozowano raka prostaty, a ponad 29 000 mężczyzn umrze z powodu choroby. Jeden nowy przypadek występuje co 2,3 minuty, a mężczyzna umiera na raka prostaty co 18 minut.American Cancer Society szacuje, że w 2016 roku w USA zdiagnozowano około 180 890 nowych przypadków raka prostaty.

Wiedza to jednak moc: ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć wszystko, co musisz wiedzieć o swojej prostacie, a także sposoby zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby. 
 

Spis treści

 • 1Co Robi Prostata?
 • 2Co To Jest Rak Prostaty?
  • 2.1Czynniki Ryzyka
  • 2.2 Objawy, Badania I Leczenie
 • 3Co to jest BPH?
  • 3.1BPH vs rak prostaty
 • 4Badania Na Raka Prostaty
  • 4.1 badanie cyfrowe odbytnicy (Dre)
  • 4.2 biopsja
  • 4.3 badanie krwi PSA (PSA)
 • 5 Jak Zmniejszyć Ryzyko
 • 6 Częstotliwość wytrysku/leki ED
 • 7 Pooperacyjne
 • 8 Co Możesz Zrobić?
  • 8.1 Informacje Ogólne
  • 8.2 Jak Możesz Się Zaangażować
  • 8.3 Gdzie Idzie Finansowanie

Co Robi Prostata?

Według PubMed Health prostata jest odpowiedzialna za kilka małych, ale ważnych ról, w tym:

 • Produkcja płynu do nasienia: Wraz z plemnikami z jąder i płynami z innych gruczołów rodzi się nasienie. Mięśnie prostaty również naciskają nasienie do cewki moczowej podczas wytrysku (przepraszam za wizualne).
 • Zamknięcie cewki moczowej do pęcherza moczowego podczas wytrysku: Podczas wytrysku gruczołu krokowego i mięśnia zwieracza pęcherza moczowego zamykają cewkę moczową do pęcherza moczowego, aby zapobiec przedostawaniu się nasienia do pęcherza moczowego.
 • Zamknięcie kanałów nasiennych podczas oddawania moczu: Podczas oddawania moczu mięśnie strefy centralnej zamykają kanały prostaty, aby mocz nie mógł wejść.
 • Metabolizm hormonów: W prostacie męski hormon płciowy testosteron przekształca się w biologicznie aktywną formę, DHT (dihydrotestosteron).

Co To Jest Rak Prostaty?

Rak prostaty występuje, gdy niektóre komórki w prostacie rozmnażają się znacznie szybciej niż normalnie, w wyniku guza. Nieleczone komórki raka prostaty mogą ostatecznie rozprzestrzeniać się z prostaty i atakować odległe części ciała, szczególnie węzły chłonne i kości, wytwarzając wtórne guzy w procesie znanym jako przerzuty.
Jednym z najbardziej niepokojących aspektów choroby jest to, że większość nowotworów prostaty rozwija się bez mężczyzn doświadczających żadnych objawów we wczesnych stadiach. 

Czynniki Ryzyka

Rak prostaty dotyka tylko mężczyzn, ponieważ kobiety nie mają gruczołu krokowego. Czynniki ryzyka rozwoju choroby obejmują:

 • Wiek: Im starszy człowiek staje się, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostanie zdiagnozowany z rakiem prostaty.
 • Historia Rodziny: Mężczyzna z ojcem lub bratem, u którego rozwinął się rak prostaty, jest dwukrotnie bardziej narażony na rozwój choroby.
 • Pochodzenie etniczne: Zwiększa się częstość występowania choroby u czarnoskórych mężczyzn z Afryki i Afryki.

Podobne: codzienne Orgazmy mniejsze ryzyko raka prostaty

Objawy, Badania I Leczenie

Jak wspomniano, choroba może zakraść się na mężczyzn bez widocznych znaków ostrzegawczych.

Niektórzy mężczyźni, jednak, będzie doświadczenie zmian w moczu lub funkcji seksualnych, które mogą (słowo kluczowe: może) wskazują na obecność raka prostaty. Objawy te obejmują:

 • Konieczność częstego oddawania moczu, zwłaszcza w nocy
 • Trudności z rozpoczęciem oddawania moczu lub wstrzymywania moczu
 • Słaby lub przerywany przepływ moczu
 • Bolesne lub pieczące oddawanie moczu
 • Trudności z erekcją
 • Bolesny wytrysk
 • Krew w moczu lub nasieniu
 • Częsty ból lub sztywność w dolnej części pleców, bioder lub górnej części ud

Co to jest BPH?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH), stan, w którym gruczoł krokowy staje się Powiększony, może być oznaką wczesnego wystąpienia raka prostaty. BPH zdarza się prawie wszystkim mężczyznom, jak się starzeją. Jak gruczoł rośnie, może naciskać na cewkę moczową i powodować problemy z oddawaniem moczu i pęcherza moczowego. To nie jest rak i nie zwiększa ryzyka raka prostaty. Typowe objawy BPH obejmują wiele z tych samych objawów ostrzegawczych raka prostaty (co komplikuje sprawy), w tym trudności w rozpoczęciu oddawania moczu i słaby strumień moczu; nagłe parcie na mocz; i częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza w nocy.

Różnica między BPH a rakiem prostaty

Rak prostaty rozpoczyna się w zewnętrznej strefie obwodowej prostaty i rośnie na zewnątrz, atakując otaczającą tkankę. BPH jest powiększeniem samego gruczołu.

Badania Na Raka Prostaty

Rak prostaty rozpoczyna się w zewnętrznej strefie obwodowej prostaty i rośnie na zewnątrz, atakując otaczającą tkankę. BPH jest powiększeniem samego gruczołu.

Badanie cyfrowe odbytnicy (Dre)

Dre polega na włożeniu przez lekarza palca w rękawiczce do odbytu, gdzie można poczuć część powierzchni prostaty. Tak, brzmi okropnie, ale działa.
 

Biopsja

Na podstawie wyników badań, może być skierowany do urologa zrobić biopsję. Jest to jedyny sposób, aby określić, czy rak jest obecny.

Badanie krwi PSA (PSA)

Badanie krwi PSA szuka obecności białka we krwi, która jest wytwarzana specjalnie przez komórki prostaty. Im wyższy poziom PSA we krwi człowieka, tym bardziej prawdopodobne, że ma raka.

To badanie krwi wywołało ostatnio medialną burzę po tym, jak hollywoodzki aktor Ben Stiller mówił o korzyściach płynących z tego testu. Lekarz Stillera zlecił wykonanie podstawowego testu PSA, mimo że nie miał on w rodzinie raka prostaty i żadnych oczywistych objawów.

“Zrobienie testu PSA uratowało mi życie. Dosłownie “- napisał Stiller w eseju o Medium.com “gdybym poczekał, aż skończę 50 lat, jak zaleca Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne, nie wiedziałbym, że mam rosnącego guza dopiero dwa lata po leczeniu” – powiedział Stiller. “Gdybym zastosował się do wytycznych Grupy Zadaniowej US Preventive Services, nigdy bym się nie przebadał i nie wiedział, że mam raka, dopóki nie było za późno na skuteczne leczenie.”

Jego historia jest w bezpośredniej sprzeczności z zaleceniami sformułowanymi w 2012 roku przez amerykańską grupę zadaniową ds. służb prewencyjnych — a wkrótce potem podobny Panel kanadyjski — sugerujący, że test ratuje niewielu, jeśli w ogóle, dodatkowe życie i zaleca, aby test nie był przeprowadzany na zdrowych mężczyznach aż do późnego życia.

Urolog z Toronto, Dr Laurence Klotz, sugeruje, że kanadyjskie i Amerykańskie panele ekspertów pomyliły się. Klotz, światowy lider w dziedzinie raka prostaty, powiedział Poczta Krajowa ta historia Stillera przekazuje korzyści z badania PSA. Powiedział, że większość w tej dziedzinie zaleca wstępne badanie PSA na mężczyznach w wieku 40 lat. jeśli liczby PSA są niskie, bezobjawowi mężczyźni powinni zostać sami przez kolejne pięć lat. Jeśli jest wyższa niż normalnie, co dotyczy tylko około 10 procent mężczyzn po 40-tce,” ten pacjent musi być obserwowany bardziej uważnie”, powiedział Klotz Poczta Krajowa.

Jednak Tim Caulfield, autor Czy Gwyneth Paltrow Myli Się We Wszystkim? Kiedy kultura gwiazd i nauka zderzą się, sugeruje przyjmowanie pochwał gwiazd z przymrużeniem oka. “Pierwszą rzeczą, którą proponuję, to nie dać się oszukać anegdocie. Bez względu na to, jak fascynująca historia — a Ben Stiller opowiedział dobrą historię — anegdota jest po prostu anegdotą ” – napisał Caulfield w e-mailu.

– Powinniśmy opierać decyzje dotyczące opieki zdrowotnej na najlepszych dostępnych dowodach, a nie na głośnych narracjach na temat wartości procedury przesiewowej. Większość międzynarodowych wytycznych zakwestionowała wartość badań przesiewowych PSA. Waham się powiedzieć innym ludziom, jak postępować. Ale powiem tak: nie zrobię tego. (Tak, to anegdota!) “, dodał Caulfield.

Jedna osoba, komentując warunek anonimowości, powiedziała, że badanie PSA wywołało niepotrzebny niepokój. “Moje wyniki PSA były zbyt wysokie, [więc] miałem biopsję z 5 procentowym rakiem znalezionym w jednym z ośmiu rdzeni z wynikiem Gleasona 6. W ciągu roku mój urolog doradzał mi, żebym usunął go, ale byłem niezdecydowany, biorąc pod uwagę białe księgi z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, które zalecały uważne czekanie” – powiedział w poście na Facebooku.

“Cztery lata później rezydent pracujący z moim lekarzem miał atak, gdy zobaczył mój poziom PSA, więc poszedłem na kolejną biopsję. Nie znaleziono raka. W wieku 75 lat nadal monitorujemy moje PSA raz w roku, ale Towarzystwo Onkologiczne i mój lekarz wiedzą, że będę miał dziwne wyniki, więc jeśli jest poniżej 14 lat, żadnych biopsji. PSA może być pomocny, ale w moim przypadku spowodował niepotrzebny niepokój przez wiele lat.”

Jak Zmniejszyć Ryzyko

Według Fundacji Raka Prostaty, oto kilka ogólnych zaleceń

 1. Jedz mniej kalorii lub więcej ćwiczeń fizycznych, aby utrzymać zdrową wagę. Mężczyźni otyli-wskaźnik masy ciała (BMI) 30 lub wyższy-mogą mieć zwiększone ryzyko raka prostaty. Kluczem są tu dawni wierni, dieta i ćwiczenia.
 2. (Ewentualnie) staraj się ograniczyć ilość tłuszczu otrzymywanego z czerwonego mięsa i produktów mlecznych do minimum. W badaniach mężczyźni, którzy jedli najwięcej produktów mlecznych — takich jak mleko, ser i jogurt-każdego dnia mieli największe ryzyko raka prostaty. Ale wyniki badań były mieszane, a ryzyko związane z produktami mlecznymi jest uważane za małe, więc nie poddawaj się, jeśli to zwiększy twój poziom stresu — ponieważ może to pogorszyć sytuację (patrz #7 i 9).
 3. Uważaj na spożycie wapnia. Nie należy przyjmować dawek uzupełniających znacznie przekraczających zalecaną porcję do spożycia w ciągu dnia. Niektóre wapń jest w porządku, ale unikaj przyjmowania więcej niż 1500 mg wapnia dziennie.
 4. Jedz więcej ryb — takich jak łosoś, tuńczyk i śledź-zawierających kwasy tłuszczowe omega-3, rodzaj kwasu tłuszczowego, który został powiązany z zmniejszonym ryzykiem raka prostaty. Jeśli obecnie nie jesz ryb, możesz rozważyć dodanie ich do diety lub uzupełnienie olejem rybnym. Zmniejsz spożycie kwasów tłuszczowych trans (znajdujących się w margarynie).
 5. Spróbuj włączyć gotowane pomidory, które są gotowane z oliwą z oliwek, która również okazała się być korzystna, i warzywa krzyżowe (takie jak brokuły i kalafior) do wielu tygodniowych posiłków. Soja i zielona herbata są również potencjalne składniki diety, które mogą być pomocne.
 6. Unikać palenia i pić alkohol z umiarem.
 7. Poszukaj leczenia stresu, wysokiego ciśnienia krwi, wysokiego poziomu cholesterolu i depresji.
 8. Unikaj nadmiernej suplementacji megawitaminami. Zbyt wiele witamin, zwłaszcza kwasu foliowego, może napędzać początek raka. Punktem wyjścia jest skupienie się na uzyskiwaniu różnych witamin i minerałów z całej żywności.
 9. Zrelaksuj się i ciesz się życiem. Zmniejszenie stresu w miejscu pracy i domu poprawi twoje zdrowie i doprowadzi do dłuższego, szczęśliwszego życia.

Podobne: 5 żywności dla zdrowia prostaty 

Częstotliwość wytrysku i leki ED

Badanie obserwacyjne wykazało, że stosowanie inhibitorów PDE5 (tj. Viagry i Cialis) u mężczyzn z zaburzeniami erekcji (bez raka prostaty w wywiadzie) było związane ze zmniejszoną częstością występowania raka prostaty (Asian J Androl. 2013;15:246-248).

Badacze z Scott & White Healthcare w Temple w Teksasie wysunęli hipotezę, że mężczyźni leczeni inhibitorami PDE5 mogą częściej ejakulować niż nieleczeni mężczyźni, co może mieć działanie ochronne przed rakiem prostaty (JAMA.2004;291:1578-1586).

Food and Drug Administration zatwierdziła Cialis (tadalafil) w 2011 r.w leczeniu objawów BPH oraz w leczeniu BPH i ED, gdy warunki występują jednocześnie.

W dwóch badaniach klinicznych mężczyźni z BPH, którzy przyjmowali 5 miligramów (mg) produktu Cialis raz na dobę, doświadczyli statystycznie istotnej poprawy objawów BPH w porównaniu z mężczyznami, którzy byli leczeni placebo.

W trzecim badaniu u mężczyzn, u których wystąpiły zaburzenia erekcji i łagodny rozrost gruczołu krokowego i którzy przyjmowali 5 mg leku Cialis raz na dobę, nastąpiła poprawa zarówno w zakresie objawów BPH, jak i zaburzeń erekcji w porównaniu z mężczyznami, którzy byli leczeni placebo. “BPH może mieć duży wpływ na jakość życia pacjenta”, powiedział Scott Monroe, dyrektor działu produktów reprodukcyjnych i urologicznych w Centrum Oceny i badań Leków FDA, w komunikacie na stronie internetowej FDA. “Duża liczba starszych mężczyzn ma objawy BPH. Cialis oferuje tym mężczyznom inną opcję leczenia, szczególnie tym, którzy mają ED, co jest również powszechne u starszych mężczyzn.”

Porozmawiaj z lekarzem przed przyjęciem leków w leczeniu BPH lub zaburzeń erekcji.

Przyjmowanie leków ED po prostatektomii

W innym badaniu zebrano jednak dane na 4752 mężczyznach, którzy przeszli operację raka prostaty. Jedna czwarta tych mężczyzn otrzymała lek w leczeniu zaburzeń erekcji, podczas gdy pozostałe trzy czwarte mężczyzn nie otrzymało leku ED. Pod koniec badania, podczas gdy większość parametrów klinicznych była w przybliżeniu równoważna, naukowcy zauważyli spadek wskaźnika nawrotów u tych, którzy byli leczeni lekami ED.

“Wpływ syldenafilu i innych selektywnych inhibitorów PDE5 [leków ED] na układ odpornościowy, na autonomiczny rozwój nerwów, a także na angiogenezę, są możliwymi przyczynami naszych ustaleń”, napisali autorzy badania.

Innymi słowy, przyjmowanie leków przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji po operacji raka prostaty może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu raka.
 

Co Można Zrobić, Aby Zmniejszyć Wpływ Raka Prostaty?

Każdego listopada możesz zapuścić wąsy i wykorzystać je do zbierania funduszy na zdrowie mężczyzn poprzez ruch Movember-który wspiera badania nad rakiem prostaty, między innymi męskie inicjatywy zdrowotne. Według strony internetowej Movember, wskaźnik raka prostaty podwoi się w ciągu najbliższych 15 lat, więc jest to godna przyczyna.

Ruch Movember ma na celu zmniejszenie liczby mężczyzn umierających przedwcześnie o 25% do 2030 roku. Celem Movember jest ” zmiana oblicza zdrowia mężczyzn.”
 

Kiedy to się zaczęło?

Movember “oficjalnie” rozpoczął się w Melbourne w Australii w 2004 roku, kiedy grupa przyjaciół postanowiła ożywić staromodny trend — wąsy. Trzydziestu facetów zapuściło wąsy przez 30 dni, a kiedy zdali sobie sprawę, jak fajnie to było, zaczęli zbierać pieniądze w przyszłym roku, a reszta to już historia. W 2015 roku zebrano 17,5 miliona dolarów dla Fundacji Movember w samej Kanadzie. W tym samym roku w USA zebrano 16 milionów dolarów.
 

Jak się w to zaangażować?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zarejestrować się. Raz na Movember.com strona, to od Ciebie zależy, jak chcesz się zaangażować. Międzynarodowy Man of Movember jest wybierany spośród 21 krajowych zwycięzców na całym świecie do noszenia korony. Jest też Kategoria Miss Movember i” Lame Mo”. To powiedziawszy, nie musisz zapuszczać wąsów, aby wziąć udział — zwłaszcza jeśli oszczędzi ci to wstydu związanego z uprawianiem lekkiego kurzu peach fuzz przez cały miesiąc.

Zamiast tego możesz podjąć wyzwanie Move i uzyskać aktywność fizyczną. Według Movember, to wyzwanie jest tym, co zrobisz. Startuj w wyścigu. Naucz się wspinać. Ćwicz w kostiumie. Spróbuj czegoś nowego, pobij swój osobisty rekord, a jednocześnie zbierając fundusze na zdrowie mężczyzn. Możesz zarejestrować się bezpośrednio tutaj (w USA) i tutaj (w Kanadzie).
 

Gdzie trafiają zebrane środki?

Około 80% środków pozyskanych za pośrednictwem fundacji na całym świecie ma bezpośredni wpływ na programy zdrowotne mężczyzn.

Ich partnerzy, wraz z programami zarządzanymi przez Fundację Movember, zapewniają, że darowizny wspierają szeroki zakres innowacyjnych, światowej klasy inicjatyw w dziedzinie badań nad rakiem prostaty, między innymi. Wszystkie fundusze dystrybuowane partnerom men ‘ s health są ograniczone do wykorzystania w programach zatwierdzonych przez Fundację Movember. Oznacza to, że żadne środki nie są wykorzystywane na pokrycie kosztów pozyskiwania funduszy i promocji przez partnerów — 100% przeznacza się bezpośrednio na realizację inicjatyw zdrowotnych.

Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts
Lina na niebieskim tle
Read More

Najlepsze Liny Bojowe

Najlepsze Liny Bojowe 7 Lin bojowych, które zapewnią zabawę i intensywność Twoich treningów Stephanie Valera 30 lipca 2021…