Czy miłość od pierwszego wejrzenia jest prawdziwa czy mit?

Młoda para zakochuje się

Czy miłość od pierwszego wejrzenia jest prawdziwa czy mit?

Naprawdę jesteś zakochany, czy to tylko zauroczenie? Oto jak powiedzieć

Miłość jest jedną z wielkich ożywiających sił naszego życia.

To sprawia, że się pocimy. To sprawia, że płaczemy. To sprawia, że nasze serce bije szybciej. To sprawia, że gramy pewne piosenki, oglądamy pewne filmy i czytamy pewne książki. Zmusza nas to do podążania za ludźmi, których ledwo znamy, aż po krańce ziemi, do zakładania rodzin, kupowania domów i osiedlania się. Doprowadza nas do niesamowitych wyżyn radości, a jej brak Może obniżyć nas do bolesnych otchłani smutku.

Powiązane: Jak Się Czuje Miłość? AskMen Pisarze I Czytelnicy Odpowiadają

Krótko mówiąc, jesteśmy na łasce miłości.

Ale czym jest ta mistyczna, magiczna koncepcja? Co to znaczy zakochać się w kimś i czym różni się od innych rodzajów upadków — na przykład upadania Na twarz lub wpadania w niewłaściwy tłum? Skąd wiesz, że się zakochałeś? A czy miłość od pierwszego wejrzenia jest nawet pojęciem realnym, czy bliższym baśniowej fikcji?

Aby to wszystko zrozumieć, zwróciliśmy się do grupy ekspertów ds. relacji i specjalistów psychologicznych — Czytaj dalej, aby zrozumieć nieco więcej o tajemnicy, jaką jest miłość.

1. Jak to jest się zakochać?

“Jak się czuje miłość?”to pytanie, na które poeci, muzycy i artyści wszelkiej maści starali się odpowiedzieć od tysiącleci. Ale czy jest w ogóle możliwe, aby określić jedną definicję, która odnosi się do każdej osoby wersji miłości?

“Miłość to połączenie przywiązania, podniecenia, dbania o dobre samopoczucie i przyciągania”, mówi Julie Melillo, trener życia i randek na Manhattanie. “Jest to zauroczenie przeniesione na wyższy poziom, ponieważ nie chodzi tylko o przyciąganie i podniecenie na poziomie powierzchni, ale o głęboką siłę, która chwyta całe twoje serce, umysł i duszę i nie odpuści.”

Wierzy nawet, że zakochanie jest ” podobne do uzależnienia.”

“Ta osoba staje się częścią ciebie” – dodaje. “Myślisz o nich stale, chcesz być z nimi jak najwięcej, wyobrażasz sobie przyszłość razem, wszystko wydaje się różowe, a nawet nudne, zwykłe życie nagle wydaje się jasne i magiczne. Ta osoba zaczęła zajmować miejsce w twoim sercu, co sprawia, że czujesz się oszołomiony, ale boisz się również, ponieważ wiesz, że jeśli je stracisz, część twojego serca zniknie i będzie to ogromny ból. To mieszanka uniesienia, niepokoju i głębokiego przywiązania.”

Artyści nie są jedynymi, którzy próbowali swoich sił w wyjaśnieniu miłości; naukowcy również przyjrzeli się tej sprawie. Po pierwsze, składnik chemiczny seksu jest dobrze ugruntowany-substancje chemiczne w mózgu, takie jak oksytocyna, dopamina i serotonina, są odpowiedzialne za wiele przyjemnych uczuć związanych z seksem — a to rozciąga się na miłość. Na wczesnym etapie poznawania kogoś nowego, możemy kojarzyć go z chemicznym pośpiechem związanym z atrakcją fizyczną.

“Zakochanie powoduje chemiczne zmiany w mózgu i ciele, które mogą prowadzić do różnych zmian osobowości”, mówi David Bennett, autor, doradca, ekspert ds. relacji i współwłaściciel popularnej strony internetowej dla mężczyzn. “Na przykład bycie zakochanym może prowadzić do uczucia błogości związanego z drugą osobą, a także wąskiego skupienia się na tej osobie (zakochani często porzucają przyjaciół, rodzinę i Hobby). Może to również skutkować “wycofaniem się”, jeśli nie masz wystarczająco dużo drugiej osoby, więc może to pokazać się jako nerwowość i niepokój, gdy twoje zainteresowanie miłością nie odpisuje lub pokazuje uwagę na kogoś innego.”

To nie jest nawet uwzględnienie innego obszaru złożoności: kim naprawdę są ludzie, a kim wydają się być. Możesz zakochać się w swoim partnerze tylko po to, aby odkryć miesiące lub lata później, że są one w rzeczywistości nieco (lub dużo) inne niż myślałeś.

“Każda osoba przynosi trzy “osoby” na spotkanie”, mówi Neil Schierholz, Psy.D., licencjonowany psycholog z grupy psychologicznej. “Kim naprawdę, naprawdę są (co niestety jest w większości nieznane większości ludzi), kim niby są (ich świadoma i nieświadoma fasada), w której chcą, aby druga osoba lubiła i potencjalnie się zakochała, oraz projekcja lub obraz, który druga osoba ‘rozpryskuje’ na nich, że może lub nie musi być nimi w ogóle.”

2. Skąd wiesz, że jesteś zakochany?

Zakochałeś się … przynajmniej tak ci się wydaje. Gratulacje! To niesamowite uczucie, i masz szczęście, że jesteś w środku tego. Ale skąd wiesz na 100% na pewno?

Na początek warto zastanowić się, co myślisz o spędzaniu z nimi czasu. Rozróżniamy przede wszystkim zauroczenie, które może być niezwykle intensywne, od prawdziwej miłości poprzez to, jak długo ona trwa, ale innym doczesnym aspektem miłości jest możliwość realistycznego postrzegania jej jako trwającej, nawet gdy zmienia się Związek.

“Dla mnie najłatwiejszym testem [tego, czy naprawdę jesteś zakochany] jest:” Czy mogę sobie wyobrazić spędzenie życia z tą osobą?””mówi Tina B. Tessina, Ph.d., psychoterapeutka i autorka “Dr. Romance’ s Guide to Finding Love Today.”

Poza długowiecznością twoich uczuć, jest też kwestia chemii.

“Przez wszystkie lata poradnictwa nigdy nie znalazłem dorosłego klienta, który nie rozpoznałby chemii — uczucia bycia “zakochanym “” – mówi Tessina. “Chemia to pośpiech, Haj, którego doświadczamy, gdy spotykamy się z kimś, kto w tajemniczy sposób nas podnieca.”Wszyscy, z którymi rozmawiałem, wydają się znać różnicę między kochaniem kogoś, w sposób rodzinny, przyjazny, platoniczny lub rodzicielski, a byciem “zakochanym”, co oznacza romantyczną, seksualną, “podniecającą” miłość, czasami nawet pożądanie.”

Ten rodzaj pewności jest u podstaw często powtarzanego tropu: “skąd wiesz, że jesteś zakochany? Po prostu wiesz.”Jeśli nadal zadajesz sobie pytanie, czy miłość, którą czujesz, jest legalna, istnieje duża szansa, że nie jesteś całkowicie po uszy. Jednak, jak wskazuje Tessina, sama obecność intensywnej chemii nie zapewni trwałego, zdrowego związku.

“Dobra chemia może pomóc swój związek utrzymać się przez początkową fazę randki, podczas gdy ty i twoja data dowiedzieć się więcej o sobie,” mówi. “Podniecenie tego wszystkiego może pomóc ci przezwyciężyć ambiwalencję dotyczącą wprowadzenia nowej daty do znajomych i pomóc wam obu otworzyć się, podzielić wewnętrznymi myślami, a nawet być bardziej hojnym ze swoim czasem i dobytkiem, niż mógłbyś być z tą nową osobą, która w rzeczywistości jest jeszcze trochę nieznajomą.”

“Z drugiej strony,” dodaje, ” Jeśli zbyt mocno skupimy się na tym, czy czujemy chemię wobec tego, z kim jesteśmy, możemy odrzucić bardzo realne możliwości rodzaju miłości, która rośnie powoli, takie jak przyjaźń, która ostatecznie staje się partnerem życiowym.”

Oznacza to, że jeśli nie czujesz połączenia z piorunem, niekoniecznie oznacza to, że nigdy nie możesz kogoś pokochać. Warto również zauważyć, że niektórzy ludzie, nazywani “aromantykami”, twierdzą, że nie doświadczają romantycznych uczuć ani pragnienia bycia w związkach, i chociaż nie jest to niezwykle powszechne, nie jest też zupełnie nienormalne.

3. Czy miłość od pierwszego wejrzenia jest prawdziwa?

Jednym z najczęstszych tropów, jeśli chodzi o romans, jest idea miłości od pierwszego wejrzenia. To taki, który pojawia się wiele w bajkach i tekstach piosenek, opisując nagłe emocje, które wypełniają twoje serce po zobaczeniu kogoś po raz pierwszy.

Anegdotycznie, Wiele osób może twierdzić, że tego doświadczyło, ale czy to właśnie się dzieje?

“Myślę, że receptory dopaminy są największymi winowajcami tutaj, jeśli chodzi o radzenie sobie z tą hipotetyczną ideą miłości od pierwszego wejrzenia”, mówi psycholog i doradca uzależnień Edward White. “99% przypadków to chemikalia i naturalny ludzki instynkt, aby być zalanym endorfinami, gdy myślisz, że znalazłeś idealną bratnią duszę. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. To, co wydaje się być miłością od pierwszego wejrzenia częściej niż nie jest po prostu pożądaniem […], ale bardzo trudno je rozróżnić, ponieważ oba wywołują ten sam rodzaj reakcji chemicznej.”

Schierholz zgadza się, że miłość od pierwszego wejrzenia jest trochę niepewna. “Powiedziałbym, że [to] nie jest zbyt powszechne, chociaż krótka interakcja może rozpocząć zmianę w chemii mózgu, która może szybko przerodzić się w miłość”, mówi.

A Tessina jest nieufna wobec umieszczania zbyt wiele w kulturowych mitach, jeśli chodzi o miłość. “To mit, że miłość dzieje się natychmiast, że musisz być absolutnie pewien Od początku, że będziesz wiedział, kiedy ją znajdziesz, i że” chemia “jest wszystkim, czego potrzebujesz”, mówi. “Pomysły te są mocno promowane w filmach, telewizji, powieściach i sztukach teatralnych. Takie romantyczne zakochanie może być świetną rozrywką, ale zwykle nie działa dobrze w prawdziwym życiu.”

Na przykład zauważa, że pożądanie i miłość to dwie różne bestie. “Podczas gdy miłość może obejmować fizyczne podniecenie, innym razem czysto fizyczne i / lub poszlakowe przyciąganie może [zanikać] dość szybko i prowadzi donikąd. Im więcej się poznacie, tym mniej ekscytująca jest czysto fizyczna atrakcja; z miłością konwersacja jest prawdziwa.”

Powiązane: Czerwone flagi, które wskazują, że mogą nie być jednym

Jeśli już, to uczucie miłości od pierwszego wejrzenia może przesłaniać twoje myślenie, wpływając na twoje działania w nieprzydatny sposób.

“Można włączyć kogoś, kto nie jest dla ciebie dobry”, dodaje Tessina. “Każdy klient, którego widziałem, który kiedykolwiek był w brutalnym, uzależniającym lub destrukcyjnym związku, mówi mi, że był bardzo podekscytowany, na początku było dużo chemii. Podczas gdy chemia jest zabawna i potężnym motywatorem, nie wystarczy zagwarantować, że druga osoba będzie dla ciebie dobra. Sama chemia nie ocenia, czy atrakcyjność jest sensowna; po prostu reaguje na pewne sygnały.”

Jest o wiele, wiele więcej do kochania niż tylko uczucie, które dostajesz, gdy po raz pierwszy kogoś spotkasz, i każda chemia, która rozwija się później. Prawdziwa miłość może być zbudowana na fundamencie wzajemnego przyciągania, ale z czasem będzie rosła i dostosowywała się do zmieniających się potrzeb i pragnień.

Możesz Też Kopać:

  • Znaki, że jesteście dla siebie stworzeni
  • Jak być romantykiem, wyjaśnione
  • Najlepsze aplikacje randkowe dla znalezienia związku
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts