Czym jest Kompersja (i jak ją wspierać w swoim związku)

Dwóch mężczyzn i kobieta siedzą razem na szczycie wzgórza podczas zachodu Słońca

Czym jest Kompersja (i jak ją wspierać w swoim związku)

Jak ogarnąć Kompersję i jej potencjalnie doładowane efekty

Męska zazdrość seksualna jest faktem i szczerze mówiąc, trudno jej uniknąć. To walka na pięści w barze, fabuła filmu, który oglądasz, facet w sądzie za prześladowanie swojej byłej, Piosenka miłosna, która reklamuje zaborczość jako romantyczną. 

Ale warto przez chwilę zastanowić się, jak by było, gdyby mężczyźni nie byli, jako całość, intensywnie zazdrośni. 

Jak wyglądałyby nasze związki, flirty lub miłość, gdyby mężczyźni nie czuli się zmuszeni do walki z innymi mężczyznami? Jeśli Widok kogoś zbliżającego się do twojej żony, dziewczyny, partnera, Randki lub zauroczenia nie wywołał twojego odruchu walki lub ucieczki? 

Powiązane: 5 Rzeczy, Które Mężczyźni Mylą Się O Miłości 

Może to być szok, ale jest określenie na to, jak to może wyglądać. Nazywa się to “compersion” i zostało wymyślone pod koniec XX wieku przez francuskich antropologów, aby zdefiniować uczucie szczęścia, które ludzie mogą odczuwać, gdy widzą, że ich partner otrzymuje seksualną lub romantyczną uwagę od innych. 

1. Czym Jest Compersion?

“Compersion to zarówno złożona, jak i bardzo prosta rzecz” – mówi Kayla Lords, sexpert dla JackandJillAdult.com. ” w najbardziej podstawowych terminach oznacza to bycie szczęśliwym dla partnera, ponieważ jest on szczęśliwy-szczególnie wtedy, gdy jest szczęśliwy w innym związku lub podczas spędzania czasu z inną osobą. Jest to termin najczęściej używany w związkach poliamorycznych lub etycznie nie monogamicznych.”

Tak, nie tylko można wspierać osobę, którą kochasz, spotykając się z kimś innym, ale jest na to słowo.

Podczas gdy mężczyźni często dorastają uczy się wersji miłości, która opiera się na zaborczości i kontroli, prawda jest taka, że żaden romantyczny lub seksualny partner nie może dać drugiej osobie każdej rzeczy, której potrzebują. Nie możesz być czyimś mężem, najlepszym przyjacielem, szoferem, kucharzem, masażystą, osobistym asystentem, współlokatorem, współproducentem, projektantem wnętrz, pielęgniarką i tak dalej; mamy różnych ludzi w naszym życiu po części jako potwierdzenie, że nikt nie może być wszystkim dla kogoś innego. 

W ten sam sposób, w jaki potrzebujesz przyjaciół, z którymi możesz porozmawiać o rzeczach niezwiązanych z relacjami, i rodziny, z którą możesz wspominać przeszłość, twój partner potrzebuje wielu różnych rzeczy od różnych ludzi. Zamiast być słabym, zdrowym jest przyznać, że nie zawsze możesz spełnić wszystkie te potrzeby — nawet te, które są seksualne lub Romantyczne. 

W istocie kompersja jest seksualną wersją bycia podekscytowanym, gdy twój znaczący inny mówi ci o czymś dobrym, co się z nimi dzieje (pomyśl w podobny sposób, jak promocja w pracy lub po prostu przyjemna noc nadrabiania zaległości ze starym przyjacielem). 

2. Związek Compersji z Poliamorią

Świadomość kompersji rośnie, a jednym z głównych powodów jest normalizacja i włączanie do głównego nurtu związków poliamorystycznych w ciągu ostatniej dekady. 

Bez kompersji poliamoria nie byłaby po prostu trudna — byłaby głęboko bolesna; każda randka lub spotkanie seksualne, w którym angażuje się twój partner, nie różniłyby się od oszustwa. 

Ale jest w stanie czuć się pozytywnie o swoim partnerem uzyskanie szczęścia od innych jest ogromny krok w kierunku rodzaju nie-zaborczej miłości, że prawdziwa pewność siebie może wywołać w kontekście romantycznym lub seksualnym. 

“Wielu ludzi jest w stanie odczuwać kompersję” – mówi Lords. “Szczególnie ci, którzy są wygodni i bezpieczni w swoich otwartych lub poly relacjach. Mogą to być ludzie, których związek obejmuje swinging, ogórek lub Poly relacje, w których ktoś ma romantyczny i / lub stosunek seksualny z wieloma osobami.” 

Powiązane: Oto Jak to jest być ogórkiem (i dlaczego jest gorąco)

Sednem tego jest przekonanie, że szczęście twojego partnera nie jest czymś, czego należy się obawiać tylko dlatego, że nie jest bezpośrednio związane z Tobą. 

Warto na przykład zastanowić się, ile inaczej funkcjonalnych związków się kończy, ponieważ jeden partner potrzebuje czegoś, czego drugi nie może mu dać, a zamiast otwierać rzeczy, jedna lub obie osoby postanawiają zerwać. Jeśli twoja reakcja na to, że twój partner całuje kogoś innego, a następnie wraca do ciebie, jest złością lub strachem, jest to logiczne.

Ale jeśli możesz rozpoznać (i czuć się komfortowo z pomysłem), że możesz dać swojemu partnerowi coś, czego inni ludzie nie mogą, nawet jeśli nie możesz dać im wszystkiego, czego potrzebują, można łatwo dokonać porozumienia, które przyniesie korzyści wam obojgu bez wyciągania wtyczki na wszystko, co pracowałeś, aby zbudować razem. 

3. Związek między Kompersją a zazdrością

Jeśli nadal uważasz, że kompersja może być idiotycznym pojęciem, cóż, może to być znak, że zmagasz się z problemami zazdrości. To nie jest zamierzone jako lekkość, ale raczej jako potwierdzenie, że społeczne idee na temat miłości i seksu są wstępnie pakowane ze znaczną ilością uprzedzeń opartych na zazdrości. 

Dorastając, ludzie wszystkich płci mają tendencję do zrozumienia, że miłość jest owinięta w zaborczość na długo przed tym, zanim kiedykolwiek poczują romantyczną miłość. Możliwość doświadczania czegokolwiek innego jest odrobiną cudu, więc ci, którzy tego nie robią, nie powinni się tym zadręczać. 

“Compersion jest najczęściej nie doświadczane przez ludzi, którzy czują się niepewnie w swoich związkach lub dla których otwarte lub poly relacje nie są dobre dopasowanie,” mówi Lords. “Niektórzy ludzie są w pełni monogamiczni i czuliby się zranieni, gdyby ich partner miał seksualny lub romantyczny związek z kimś innym.”

To powiedziawszy, istnieje środek, jeśli chodzi o zazdrość i compersion — komfort z potencjalnej atrakcyjności partnera, który jest zakorzeniony w własnej pewności siebie. 

Jeśli w to nie wierzysz, zobacz, jak słynny raper-aktor Ice T dyskutuje o tym, jak zazdrość nie jest czynnikiem w jego związku z żoną, Coco Austin:

Jego model, że nie zazdrość jest bardziej imponująca, męska reakcja na innych mężczyzn zwracających uwagę na partnera, jest ciekawym podejściem do męskiej zazdrości, która często zostaje pominięta w narracji. 

“Zazdrość jest często oznaką niepewności w związku-czasami nie czujemy się wystarczająco dobrze”, mówi Jor-El Caraballo, terapeuta relacji i współtwórca Viva Wellness. “Jeśli pozwolisz, aby zazdrość rządziła twoim związkiem, prawdopodobnie tylko pogłębi to poczucie niepewności, a z czasem jeszcze bardziej osłabi twoją samoocenę. Może to spowodować pogorszenie zazdrości w czasie, a także własne zaufanie do zdolności do bycia zrównoważonym partnerem.”

Compersion, następnie, jest odwrotnie-dodanie do zdrowia swojego związku, a nie odpryski na nim; wspieranie szczęścia partnera na własnych warunkach, a nie priorytetyzacji swoje chce do wykluczenia wszystkiego innego. 

4. Możesz Nauczyć Się Kompersji?

Jeśli jesteś jak większość facetów, prawdopodobnie nie czujesz się zbytnio w drodze compersion teraz, a pomysł kiedykolwiek uczucie może wydawać się mało prawdopodobną perspektywą. Ale rodzi się pytanie: czy tendencja do odczuwania kompresji jest wrodzona, czy też można ją rozwinąć w czasie?

“Nie sądzę, że można nauczyć się kompersji, ale można dorosnąć do niego,” mówi Lords. “Jeśli nie jest to coś, co przychodzi łatwo, może po prostu wymagać więcej czasu, aby zaufać relacji jesteś w I partnera, a także czas potrzebny, aby dowiedzieć się, że ktoś może kochać lub lubić więcej niż jedną osobę, bez To jest refleksja na Ciebie jako ich partnera.”

W tym sensie najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla siebie, jest po prostu skupienie się na zdrowiu swojego związku. Co takiego jest w twoich relacjach z partnerem, czy z samym sobą, co prowadzi cię do zazdrości? Czy są rzeczy, których nie mówisz, ze strachu lub niepewności? Czy jest coś, co Ty lub twój partner możecie zrobić, aby pomóc w budowaniu atmosfery zaufania i pewności siebie w związku? 

Powiązane: Oto, co musisz wiedzieć o terapii par

Mogą to być pytania, na które łatwiej jest odpowiedzieć za pomocą profesjonalisty, ale niezależnie od tego, czy kiedykolwiek uda ci się osiągnąć poczucie compersion, możliwość zmniejszenia poczucia zazdrości poprawi tylko twój związek (lub przyszłe relacje). 

Możesz Też Kopać: 

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o trójkątach 
  • Oto Jak to jest, gdy otwarte relacje działają
  • Nowe zasady Współczesnej monogamii, wyjaśnione
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts