Jak prać Dżinsy

Człowiek robi pranie

Jak prać Dżinsy

* Właściwy * sposób na utrzymanie ulubionych dżinsów w czystości i chrupkości

“Kiedy poznałem moją żonę, miałem na sobie dżinsy, których nie chciałem prać”, wspomina Bryan Szabo. “Jeździłem w nich po całej Europie, mocząc je w piwie i pocie dość dobrze co noc. Zostawiałem je w stosie na podłodze u stóp jej łóżka, a cały pokój pachniał potem w kroczu, kiedy obudziliśmy się rano. To było przerażające, ale postanowiłem ich nie myć, dopóki nie wrócę do domu. To cud, że nie wykopała mnie i moich śmierdzących dżinsów.”

O czym myślał Szabo? Dlaczego nie miałby po prostu prać swoich dżinsów, wiesz, jak normalny człowiek pierze swoje ubrania? Warto wiedzieć, że Szabo jest konsultantem w branży jeansowej, opieką agencji Denim Hunters i samozwańczym denim-head: co do tkaniny indigo blue, jak głowice benzynowe są do silników spalinowych. A denim-głowy mogą być bardzo szczególne-dla których czytać, dla obcych, po prostu dziwne-o tym, jak prać dżinsy.

Powiązane: 2021 Wiosenne Trendy Denim

Albo, przynajmniej, jak myją swoje surowe dżinsy. Zapomnijcie o czymś sztucznie postarzonym lub przygnębionym – nie pójdą tam. Mówimy o sztywnym, ciemnym, nieprzetworzonym dżinsie-który straci dużo ciemności, jeśli zostanie wprowadzony do pralki zbyt wcześnie w swoim cyklu życia. W rzeczywistości to dłuższe noszenie dżinsów pozwala im lepiej dopasować się do kształtu ciała – oczywiście z wyjątkiem luźniejszych dopasowań – oraz aby nadmiar powierzchni i górne warstwy indigo zużywały się powoli i delikatnie, a mniej dramatycznie. Większość z nich jest na stałe osadzona na spodzie nowej białej koszulki lub na płowej skórzanej sofie twojego przyjaciela.

Czekanie, noszenie i czekanie, a nie pranie jest tym, co pozwala zachować większość tej ciemności, a co więcej, twoje dżinsy zaczną autentycznie zbierać te zaniki. Tak, jak para dżinsów się starzeje – jej plastry miodu, krokiety i wąsy, aby użyć niektórych terminów poświęconych różnym rodzajom zaników – jest, jak mówią jeansowe głowy, integralną częścią ich piękna i charakteru. “To nie mycie dżinsów przez długi czas i częste ich noszenie sprawi, że twój osobisty, noszony wzór zacznie być bardziej widoczny”, radzi Wouter Munnichs, kolekcjoner dżinsów stojący za blogiem Long John denim.

To również dlatego, w przypadku nowych lub nowych dżinsów, jeśli wylejesz na nich odrobinę czegoś pikantnego, nie pocrzesz w miejscu detergentem i gorącą wodą – to oczyści sos, ale także pozostawi trwałą plamę lekkości tam, gdzie był dolop. To nie wygląda dobrze, co prawda, ale lepiej zostawić go tam, aż do pierwszego WŁAŚCIWEGO prania dżinsów.

To “niezbyt dobry wygląd” jest być może spotęgowane przez fakt, że dopiero po pierwszym gorącym praniu Twoje surowe dżinsy jeansowe skurczą się do zamierzonego rozmiaru – to sprawia, że niektóre ciasne paski i duże podkręcenia do tego pamiętnego momentu. Ciepłe lub zimne moczenie może zająć część tego skurczu bez większych kosztów dla indygo.

Chodzi o to, że kiedy denim-głowy mówią, aby “nosić je przez jakiś czas”, mają na myśli rutynowo, codziennie, a może przez jakieś sześć miesięcy do roku – jeśli nie, na zawsze. Stąd kłopotliwe położenie Szabo-chciał zniknąć, nie chciał też, by przyszła żona wyczuła, jak idzie w dół drogi. “Jeśli jesteś potwierdzonym kawalerem, za wszelką cenę zbieraj ubrania i plamy” – mówi Szabo. “Zobacz, jak daleko możesz go posunąć. Jeśli jednak zależy ci na tym, jakie wrażenie robisz, umyj brudne dżinsy.”

Przyznając się do kwestii higieny, na każdej wardze denim-heads pojawia się pytanie: tak, ale jak? “Pranie zbyt wcześnie lub w niewłaściwy sposób jest zdecydowanie problemem, z którym spotyka się wielu nabywców surowego dżinsu po raz pierwszy (w tym ja)”, mówi Szabo. “Pierwsze pranie jest najważniejsze. To naturalne martwić się o to lub rozwijać rytuały wokół procesu. Dżinsy to duża inwestycja, zarówno pod względem czasu, jak i pieniędzy. Jeśli włożysz miesiące w parę, a pranie cofnie twoją ciężką pracę lub sprawi, że para będzie nie do zniesienia, jest to ogromne rozczarowanie.”

I tutaj może być bardzo dziwnie. Poproś jeansową głowę, a każdy z nich będzie miał własne preferencje, jeśli nie dokładnie myje jeansy, to przynajmniej zmierzy się z życiem drobnoustrojów, które, jak może przerażająco ujawnić mikroskop, biwakuje wokół ich dolnych regionów.

Niektórzy sugerują, na przykład, trzymanie dżinsów w zamrażarce przez kilka dni – co działa na zabijanie jaj ćmy w wełnach, ale jest wysoce wątpliwe, jeśli chodzi o pomoc w czyszczeniu dżinsów z bakterii. Podobnie niektórzy sugerują noszenie ich w zimnej słonej wodzie-co w efekcie oznacza noszenie ich na kąpiel w morzu, a następnie pozwalanie im wyschnąć naturalnie. Słona woda będzie miała działanie detergentowe. Jeszcze inni sugerują, że jak to się mówi, światło słoneczne jest najlepszym środkiem dezynfekującym-a wieszanie dżinsów w jasnym słońcu, podobnie przez kilka dni, może naprawdę zresetować liczbę błędów, aby umożliwić dalsze tygodnie/miesiące noszenia. Ale to bardziej sposób na odświeżenie dżinsów niż, no wiesz, powstrzymanie ich przed byciem odstraszaczem przyjaciół. Wieszanie ich w parnej łazience podczas prysznica jest kolejnym szybszym rozwiązaniem.

A co z dodatkowymi opcjami XXI wieku – jak wykorzystanie cudów chemii, czy mechaniki pralki? Cóż, pralnia chemiczna jest, przynajmniej dla jeansowych głów, zdecydowanie Na Zewnątrz. Oczywiście, czyszczenie na sucho zachowa stan, w jakim twoje dżinsy są dostarczane do pralni – pod względem bogactwa kolorów lub choroby zaników-i, jak napisano na puszce, wyczyści jeansy. Niestety wydaje się, że stosowane chemikalia są szczególnie złe dla dżinsu, który zostanie zdegradowany przez procesy – więc dajesz im czystszą, ale krótszą żywotność. To też kwestia degradacji pralek. Uważaj na siebie.

Dlatego denim-głowy mają różnego rodzaju sztuczki – i wszelkiego rodzaju opinie na temat tych sztuczek-jak parę dżinsów można najlepiej prać. I to nie tylko ze względu na czystość. “Oczywiście najlepiej jest przynajmniej od czasu do czasu spłukać dżinsy, aby utrzymać je w czystości, ale co ważniejsze, pozbyć się brudu, który [obok twardego noszenia Może być przyczyną] rozdarcia i wydmuchania”, zauważa Munnichs. “Ale miło jest eksperymentować z różnymi sposobami, aby uzyskać fajne zaniki.”

Wszyscy zgadzają się, że dżinsy powinny być prane samodzielnie – nie tylko w celu zaoszczędzenia na zmienianiu wszystkich innych ubrań na niebieskie – z minimalną ilością detergentu, jeśli w ogóle, najlepiej przy użyciu detergentu z minimalnym środkiem wybielającym. Należy je prać w najniższej możliwej temperaturze-20 lub 30 stopni, niezależnie od tego, co może być napisane na etykiecie – i w najkrótszym możliwym cyklu. To również utrzymuje pierwszą rundę skurczu w mniej dramatycznym stopniu-twoje dżinsy będą się kurczyć nieco bardziej w ciągu najbliższych kilku prań. Ale to może minąć lata …

Potem pojawiają się nieporozumienia. Niektórzy mówią, aby prać dżinsy na lewą stronę, ponieważ minimalizuje to ścieranie tkaniny od wewnątrz bębna pralki. Inni mówią, żeby tego nie robić, ponieważ oznacza to, że wszystkie luźne indygo po prostu rozlewają się po zewnętrznej powierzchni dżinsów i mieszają z kolorem. Jeszcze inni proponują środkowy, najlepszy z obu światów sposób: umyć je we właściwy sposób, ale wewnątrz starej poszewki na poduszkę.

Co najważniejsze, nie pozwól pralce dotrzeć do cyklu wirowania. W tym momencie wyjmij jeansy, a gdy są jeszcze wilgotne-ok, mokre-pociągnij je z powrotem do formy, w szczególności rozciągając talię z powrotem do rozmiaru do noszenia (z tego powodu noszenie nowych, niezasanalizowanych dżinsów w wannie stało się pewnego rodzaju tropem popkulturowym, od tego czasu kurczą się tylko na tyle, na ile pozwala twoje ciało). Następnie pozostawić do wyschnięcia. Proces ten prawdopodobnie pomaluje każdą powierzchnię poniżej ładnego odcienia bzu.

I, kuszące, choć może to być w środku zimy-kiedy suszenie kroplowe może potrwać kilka dni – nie poddawaj dżinsów suszeniu bębnowemu. W rzeczywistości każdy rodzaj ciepła-umieszczanie ich przed ogniem podczas suszenia lub nad kaloryferem, jest szkodliwe dla Twoich ukochanych niebieskich spodni, pieczenia w marszczonych i nadawania im formy sztucznego blaknięcia w miejscach, w których nie byłoby blaknięcia w wyniku rzeczywistego użycia. Musisz tylko pozwolić naturze podążać swoim tokiem. Taka jest droga denim-head.

Podsumowując? “Powinieneś jak najmniej prać dżinsy, ale to nie znaczy nigdy”, podsumowuje Szabo. “Umyj je, gdy są zauważalnie brudne lub śmierdzące. Jak brudny? To zależy od użytkownika. Plamy? Umyj je. Czy obiektywnie pachną okropnie? Umyj je. A jeśli twój partner narzeka za każdym razem, gdy je zdejmujesz pod koniec nocy, umyj je.”

Zaufaj mu. Ten denim-head wie, o czym mówi.

Możesz Też Kopać:

  • Amazonka: Najlepsze Dżinsy
  • Jak kupić Denim
  • Najlepsze sklepy jeansowe w każdym stanie
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts
Fryzury Mad Men
Read More

Fryzury Mad Men

Fryzury Mad Men Wszystkie wskazówki, których potrzebujesz, aby uzyskać fryzurę “Mad Men” Redakcja AskMen 12 kwietnia 2015 Podziel…