Jak wiedzieć, czy jesteś zakochany

Młoda szczęśliwa para w kawiarni

Jak wiedzieć, czy jesteś zakochany

Nie jesteś pewien, czy jesteś zakochany, czy nie? Oto Jak wiedzieć na pewno

Co to znaczy być w kimś zakochanym, kiedy naprawdę się do tego przyzwyczaisz? 

Możesz wyobrażać sobie stereotypowe sceny z romantycznych filmów lub teksty piosenek o miłości, ludzie twierdzący, że nie mogą żyć bez drugiej osoby lub ciągle myślą o drugiej osobie, ale to coś więcej niż tylko doświadczanie romantycznego pragnienia i pasji do kogoś innego. 

Co oznacza “być zakochanym”?

“Głębokie romantyczne uczucia to tylko część obrazu” – mówi trener Connell Barrett. “Masz również silną potrzebę przyczynienia się do życia tej osoby — aby uczynić ją szczęśliwą, dać jej życzliwość i współczucie, aby pomóc jej zachować bezpieczeństwo. Chcesz też rosnąć razem z nimi. Krótko mówiąc, bycie zakochanym polega na konieczności dawania i dorastania z kimś, do kogo masz silne romantyczne uczucia.”

Tina B. Tessina, Ph.d., psychoterapeutka i autorka “Dr. Romance’ s Guide to Finding Love Today”, zgadza się, że chęć dzielenia się pełnią życia jest dużym aspektem bycia zakochanym w kimś.

“Bycie zakochanym oznacza chęć dzielenia życia z partnerem, chęć uczynienia go szczęśliwym, dbanie o uczucia i pragnienia partnera oraz dobre samopoczucie z powodu bycia razem”, mówi. 

Krótko mówiąc, zakochanie się w kimś jest połączeniem różnych uczuć-silnego pragnienia zobaczenia i spędzenia czasu z kimś, nie tylko w jeden konkretny sposób, ale na wiele różnych sposobów,nie tylko w krótkiej, ale także w długiej perspektywie. 

Bycie zakochanym w kimś polega na poczuciu, że spotkałeś swoją idealną parę-kogoś, kto jest dla Ciebie głęboko odpowiedni, kogoś, na kim będziesz dbać bez względu na wszystko. 

Różnica między kochaniem kogoś a byciem “zakochanym”

Oczywiście możesz być ciekawy, co odróżnia po prostu kochanie kogoś od bycia “zakochanym” w nim — i to jest uczciwe pytanie. Czy “kocham cię” różni się od ” Kocham Cię?”A jeśli tak, to dlaczego mówimy pierwszym ludziom, których kochamy, a także ludziom, w których jesteśmy zakochani?

Niektórzy ludzie niekoniecznie muszą rysować wyraźną linię między tymi dwoma pojęciami, ale ogólnie rzecz biorąc, ludzie rozumieją, że można kochać kogoś, nie będąc w nim zakochanym — że rezerwujemy “miłość” tylko dla jednej osoby, kogoś, kogo kochamy w romantyczny i namiętny sposób.

“Kochamy wszelkiego rodzaju ludzi: rodziców, dzieci, drogich przyjaciół, dobrych kumpli, ukochanych mentorów” – mówi Tessina. “Jednak bycie zakochanym oznacza chęć dzielenia się wszystkimi aspektami życia z tym partnerem: mieszkaniem razem, kochaniem się, budowaniem życia dla was dwojga (i być może rodziny), czując się szczególnie blisko jednej osoby, bliżej niż ktokolwiek inny, kogo kochasz.” 

Częścią tej dynamiki, zauważa Tessina, jest pomysł, że wy dwoje możecie przekształcić swój Długotrwały związek w spędzenie całego życia razem. 

“Twoi rodzice i dzieci będą rosły z dala od Ciebie, jak ty lub one dorosną”, zauważa. “Twoi przyjaciele mogą się przeprowadzić, wziąć ślub lub w inny sposób być niedostępni. Osoba, w której jesteś zakochany i zamierzasz być ze sobą zawsze, i jesteś gotów pracować, aby upewnić się, że związek rośnie i kwitnie.”

Co napędza to pragnienie, by być tylko waszą dwójką? Barrett twierdzi, że to proste: pasja. 

“Kiedy jesteś zakochany, napędza cię silna pasja do tej osoby”, mówi. “Czuję się jak opętany. To właśnie jest wspaniały związek: miłość i pasja. Bez tego pragnienia jesteście jak bardzo bliscy przyjaciele. Możesz je kochać, ale nie jesteś zakochany.”

Podczas gdy ta pasja jest przede wszystkim emocjonalna, często może przybrać formę fizycznej (czyli seksualnej) pasji. 

“Chcesz być intymny z kimś, w kim jesteś zakochany; całuj go, przytulaj i uprawiaj z nim seks”, mówi Engle. “Tak proste, jak to brzmi, “miłość” vs. “zakochany” w zasadzie sprowadza się do romansu i, o ile nie jesteś w spektrum aseksualnym, seksu.”

Znaki, że jesteś w kimś zakochany

Jak rozpoznać, że naprawdę kogoś kochasz? Oczywiście, nie ma prostego sposobu, aby to zrobić. Dla każdej osoby i każdej pary poczujesz się nieco inaczej, a nie ma prostego zestawu rzeczy, które możesz sprawdzić, aby pokazać, że jesteś zakochany. 

Powiązane: Jak Wygląda Prawdziwa Miłość? Dowiedzieliśmy Się

Istnieją jednak pewne oznaki, które mogą być przydatne w określeniu, czy Twoje uczucia naprawdę kwalifikują się jako zakochane. 

“Jeśli możesz sobie wyobrazić przyszłość ze swoim partnerem i nie ma nikogo innego, z kim możesz sobie wyobrazić tę przyszłość, to prawdopodobnie jest to miłość”, mówi Tessina. 

Może również początkowo objawiać się uczuciem nerwowości lub zawrotów głowy. 

“Stara fraza” motyle w żołądku “opisująca miłość jest całkiem trafna”, mówi ekspert od seksu i intymności SKYN Condoms, certyfikowany trener seksualny, seksuolog i autorka Gigi Engle. “Jest to krótkotrwały niepokój, który jest ekscytujący-coś w rodzaju bycia na roller coaster. Kiedy po raz pierwszy się zakochujesz, twój mózg jest zalany dopaminą i oksytocyną, co jest niesamowite. To właśnie kultywuje pociąg seksualny i romantyczny.”

“Innym znakiem jest to, że twój umysł obsesyjnie myśli o danej osobie”, mówi Engle. “Oczywiście w niektórych przypadkach może to być niezdrowe-na przykład, jeśli nie jest to ktoś jesteś rzeczywiście randki lub potencjalnie randki-ale, kiedy jesteśmy zakochani nasze umysły są zalane dobre samopoczucie chemikaliów. Szukamy następnego hitu dobrego towaru: oksytocyny lub hormonu miłości.”Dlatego bycie zakochanym jest tak dobre i dlatego nie możemy oderwać myśli od partnera.”

Barrett zgadza się, że myślenie o kimś dużo jest zdecydowanie częścią pakietu. 

“Zaczyna się od euforii, bycia w nowym, ekscytującym świecie”, mówi Barrett, porównując to uczucie do punktu w “Czarnoksiężniku z Krainy Oz”, gdy film przechodzi z monochromatycznego do pełnego koloru. “Ta osoba w twoich myślach stale, sprawiając, że drżysz tylko po to, aby o nich myśleć.”

“Jesteś bardzo zainteresowany tym, co lubią” – dodaje. “Często sprawdzasz swój telefon, aby sprawdzić, czy nie wysłali Ci wiadomości.”I prawdopodobnie, zauważa, będziesz spędzać dużo czasu na fizycznym uczuciu – czy to Seks, czy rzeczy takie jak trzymanie się za ręce, całowanie, przytulanie lub po prostu wylegiwanie się w ramionach. 

Jednak wiele z tych czynników może być obecnych we wczesnych stadiach związku-prawdziwie zakochana jest wtedy, gdy te uczucia trwają wystarczająco długo, aby zacząć myśleć o tym, jak będzie wyglądało twoje wspólne życie. 

“Chcesz zaplanować przyszłość z nimi na zdjęciu — wycieczki, które wybierzesz, psa dostaniesz, dom, który kupisz” – mówi Barrett. 

Znaki, że nie jesteś w kimś zakochany

OK, więc może powyższe znaki nie były całkowicie rozstrzygające dla ciebie. A kiedy nie jesteś zakochany? Czy są jakieś pewne oznaki tego, aby pomóc ci uporządkować swoje uczucia? 

Powiązane: Top 10 znaków, że jesteś zakochany, ujawnione

Na początek, Tessina sugeruje, wyobraź sobie, że nigdy więcej nie będziesz mógł uprawiać seksu-inaczej twoje życie seksualne nie wyschnie. Czy to zmienić, co czujesz do swojego partnera w drastyczny sposób, czy chcesz się z nimi trzymać?  

“Jeśli twoim głównym zainteresowaniem partnera jest seks, to nie to samo, co miłość” – mówi.

Dla Barretta seks jest mniej ważny. Myśli, że jeśli kogoś nie kochasz, zapomnisz o nim, jak tylko nie będzie go w pobliżu. 

“Największym znakiem, że nie kochasz kogoś, jest to, że nie myślisz o nim, gdy nie jesteś z nim”, mówi. “Możesz je lubić, cieszyć się nimi, uprawiać z nimi świetny seks. Ale jeśli nie myślisz o nich często, nie jesteś zakochany.”

“Kolejny duży wskaźnik? Wycofują się z czegoś, co zaplanowaliście wspólnie – i odczuwacie ulgę ” – mówi. “A jeśli nie marzysz o rzeczach, którymi dzielisz się z tą osobą, to albo straciłeś to uczucie miłości-albo nigdy go nie miałeś.”

“Możesz umawiać się z kimś, uważać go za zabawnego i słodkiego, a mimo to nie być w nim zakochanym”, mówi Engle. “Może lubisz grać na boisku lub nie jesteś w miejscu w swoim życiu, aby poważnie z kimś. W porządku.”

“Naprawdę, jeśli chcesz wiedzieć, czy istnieje przyszłość, wyobraź sobie siebie w długoterminowym, monogamicznym (zakładając, że jesteś monogamiczny) związku i zobacz, jak się czujesz” – radzi. “Boisz się czy jesteś niespokojny? Jeśli to nie sprawia, że jesteś szczęśliwy lub podekscytowany, to prawdopodobnie nie jest to miłość.”

Tessina się zgadza. “Jeśli czujesz się neutralny w stosunku do Związku i nie jesteś w nim zaangażowany, nie jesteś zakochany. Jeśli się nie uszczęśliwiacie, to nie jest miłość.”

Jak sobie z tym poradzić, jeśli tylko jedno z Was jest Zakochane

Co z sytuacjami, w których dwoje ludzi się spotyka, ale tylko jedna z nich czuje się zakochana w drugiej? 

Czy związek jest skazany na porażkę, czy może uda Ci się? Oczywiście nie ma gwarantowanego sposobu poznania, ale niektóre czynniki mogą sprawić, że mniej lub bardziej prawdopodobne będzie, że będziesz w stanie wypracować pewne rzeczy. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że nie powinieneś panikować. 

“To naprawdę zależy od kontekstu sytuacji,” mówi Engle, czy rzeczy są do uratowania, czy nie. “Jeśli twój partner mówi, że cię kocha, a ciebie jeszcze nie ma, to w porządku.”

“Nie każdy zakochuje się w tym samym czasie, pomimo tego, co Filmy powiedzą ci o bajkowych romansach”, zauważa. “Możesz potrzebować trochę więcej czasu, aby dostać się do tego miejsca. Tak długo, jak widzisz potencjał, aby rzeczy zaczęły się kochać, radzisz sobie dobrze.”

“Musisz być otwarty i komunikatywny ze swoim partnerem w tej kwestii”, radzi Engle. “Daj im znać, że widzisz, że związek idzie do przodu i to naprawdę cię podnieca, ale po prostu nie jesteś jeszcze gotowy na “Kocham Cię”. Prawdopodobnie zrani to ich uczucia, ale musisz być szczery ze sobą w tych sprawach i nie mówić czegoś, czego nie masz na myśli.” 

A jeśli ty jesteś zakochana, a twój partner nie? To może być trudniejsze miejsce z emocjonalnego punktu widzenia. Tessina opowiada się za tym, aby dać im trochę przestrzeni, aby dowiedzieć się, jak naprawdę się czują.

“Pierwszą rzeczą do spróbowania jest wycofanie się trochę, aby zobaczyć, czy osoba jest po prostu biorąc cię za pewnik, bo robisz to zbyt łatwe,” mówi. “Jeśli druga osoba podejdzie do przodu, gdy się wycofasz, może być możliwe Zrównoważenie związku. Jeśli nie, związek może być zawsze jednostronny i prawdopodobnie lepiej jest puścić i znaleźć kogoś innego.” 

Barrett zgadza się, że czasami związek, w którym tylko jedna osoba jest zakochana, nie będzie wykonalny na dłuższą metę. 

“Kiedy tylko jedna osoba jest zakochana, często jest to dzwonek śmierci dla związku”, mówi. “Możesz przeprowadzić szczerą, serdeczną rozmowę, aby dowiedzieć się, czego może brakować osobie, która nie jest zakochana. Może jest coś, nad czym możesz popracować.”

“Ale potrzeba dwojga, aby mieć wspaniały, namiętny, kochający związek”, mówi. “Jeśli tylko jedno z was czuje się w ten sposób i nie wydaje się, że uczucia drugiej osoby się zmienią, Zakończ to. Życie jest zbyt krótkie, by żyć bez prawdziwej miłości.” 

Jak rozmawiać o “byciu zakochanym” ze swoim partnerem

Jeśli nie jesteś pewien, jak doprowadzić tę rozmowę z serca do serca, to normalne. Miłość jest wielkim, intensywnym uczuciem, a strach, że twoje emocje mogą nie być odwzajemnione, może spowodować, że nawet najodważniejsi ludzie się zamkną. Więc po pierwsze, nie zadręczaj się, jeśli masz problemy z otwarciem się na różne rzeczy. 

“Wrażliwość jest piękna, jeśli chodzi o otwartość na zakochanie”, mówi Engle. “Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to pójść na to, jeśli to jest to, co naprawdę czujesz. Jeśli chcesz być bardziej ostrożny, zaczynając od,

 “I think I could see myself falling in love with you” 

to dobry pierwszy palec w wodzie. W ten sposób można dostać się do oceny, gdzie twój partner jest emocjonalnie i przenieść stamtąd.”

Radzi jednak, aby rozmowa była mała i prawdziwa — zamiast kręcić, aby była romantyczna. 

Powiązane: Dlaczego Wielkie Romantyczne Gesty Są Złymi Pomysłami

– Żadnych publicznych gestów-podkreśla Engle. “To prawdopodobnie wystraszy twojego partnera i może doprowadzić do kłopotliwej sytuacji dla was obojga. Jeśli chcesz zrobić coś słodkiego i romantycznego, wyślij im róże po “Kocham Cię” stało. Nie chcesz naciskać na kogoś, żeby powiedział coś, czego nie miał na myśli.”

Możesz Też Kopać:

  • Jak przeprowadzić rozmowę “Zdefiniuj związek”
  • 5 Rzeczy Wielu Facetów Dostać Sposób Źle O Miłości
  • Jak być romantykiem, wyjaśnione
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts