Różnica między Limerencją a miłością

Sylwetka pary trzymającej koc całujący się na wiejskiej drodze w lesie.

Różnica między Limerencją a miłością

Czym Jest Limerencja? Jej definicja i jak można ją pomylić z miłością

Jeśli obrazy popkultury są czymś, co można by wyłączyć, prawdziwa miłość jest najbardziej intensywną, potężną i przytłaczająco piękną rzeczą na świecie. 

Ale jeśli zagłębisz się nieco głębiej, to nie jest prawdziwa miłość, która jest omawiana w większości romskich i popowych piosenek. Nie jest to trwałe połączenie, ale raczej ta początkowa Iskra intensywności, którą ludzie odczuwają wokół kogoś innego-często tak “początkowa” w naturze, że poprzedza nawet spotkanie z daną osobą. 

Jak często widziałeś lub słyszałeś postać tak zafascynowaną kimś, kogo znają tylko z daleka? Ktoś, z kim nigdy nie odbyli pogłębionej rozmowy, nie mówiąc już o dogłębnej i pełnej znajomości? 

Powiązane: Skąd wiesz, że kogoś kochasz?

Oczywiście ten trop pojawia się w fikcji nie dlatego, że jest fikcyjny, ale raczej dlatego, że jest zarówno głęboko prawdziwy, jak i odczuwany przez wielu. Zamiast miłości, to, co ci ludzie i postacie odczuwają, jest limerencją. 

1. Czym Jest Limerencja?

“Limerencja jest zasadniczo pożądaniem”, mówi Tina B. Tessina, Ph.d., psychoterapeutka i autorka “Dr. Romance’ s Guide to Finding Love Today.””To wzbudzony, zalany endorfinami stan wzajemnego pociągania seksualnego.”

Chociaż limerencja nie musi mieć składnika seksualnego, często tak jest. Przede wszystkim jednak jest to stan przyciągania, a nie miłości. 

“Termin został ukuty w 1960 roku przez psycholog Dorothy Tennov”, mówi Connell Barrett, założyciel Dating Transformation i trener randkowy w Lidze. “Opowiadała o człowieku, który miał obsesję na punkcie współpracownika, spędził dziewięć lat wypełniając dziesiątki zeszytów i tysiące kaset audio swoimi przemyśleniami na temat tego, jak wyglądała, ubrana i czy się do niego uśmiechała.”

Podczas gdy większość ludzi nie doświadcza tak intensywnego uczucia limerencji, powyżej znajduje się przykład tego, jak daleko może się posunąć, jeśli nie doprowadzi do wzajemnego połączenia i nigdy nie zniknie. 

2. Jak Limerencja Różni Się Od Miłości

Jeśli limerencja jest na tyle podobna do miłości, że ciągle się z nią myli, to jaka jest prawdziwa różnica? 

“Limerencja to nie miłość. To nie jest zauroczenie. To miażdżąca obsesja na punkcie drugiej osoby-intensywne Romantyczne zauroczenie”, mówi Barrett. “Osoba w stanie limerencji koncentruje się przede wszystkim na wzajemności emocji. Co się dzieje, biochemiczny koktajl w mózgu tworzy euforię i intensywne pragnienie połączenia emocjonalnego. Tęsknota za miłością, bez miłości.’”

Powiązane: Czy możesz być zakochana w dwóch osobach jednocześnie?

Podczas gdy to pragnienie bliskości i Relacji z kimś innym często oznacza początek historii miłosnej pary, możliwe jest (i powszechne) posiadanie jednego bez drugiego i odwrotnie. Nie ma gwarancji, że miłość pary zaczyna się od tak intensywnego pragnienia, a jeszcze mniej gwarancji, że limerencja z czasem przekształci się w prawdziwego kochanka.  

“Limerencja różni się od miłości tym, że jest z natury egoistyczna”-dodaje Barrett. “Chodzi o to, jak ta osoba sprawia, że się czujesz, zamiast dawać drugiej osobie w sposób korzystny dla obu stron. Ta druga osoba nie może zrobić nic złego, a Ty jesteś pewien, że wasza dwójka Była sobie przeznaczona. To przeznaczenie, w twoim umyśle. Ty też nie widzisz siebie wyraźnie-czujesz się niekompletny bez nich.”

3. Dlaczego niebezpieczne jest mylenie Limerencji z prawdziwą miłością

W przypadku wszystkich dyskusji w klasycznych piosenkach o tym, jak wspaniałe może być to uczucie, jest to również takie, które może być niezwykle frustrujące i bolesne. Intensywność może być przytłaczająca, co utrudnia cieszenie się życiem w zdrowy i normalny sposób. 

“Hormonalna i chemiczna mieszanka limerencji w mózgu jest potężna”, mówi Tessina. “Ludzie oddają wszystkie swoje pieniądze, biorą ślub w pośpiechu, wprowadzają się razem lub zostawiają przyjaciół i rodzinę, gdy są pod wpływem, tylko po to, aby wrócić do rzeczywistości i odkryć, że popełnili drastyczny błąd.”

Dodaje, że ludzie w uścisku limerencji są bardziej podatni na oszustów i oszustów randkowych — złapani w mocny pęd uczuć, które mylą z prawdziwą miłością, są skłonni przegapić znaki ostrzegawcze. 

4. Jak odróżnić Limerencję od miłości

Ważne jest, aby starać się odróżnić te dwa, zwłaszcza, że uznanie swoich uczuć jako limerencji, a nie miłości oznacza, że nie będą one obciążone kulturowym bagażem, który kojarzymy z miłością. 

Wyrażanie swoich uczuć jako “jestem zakochany w X” ma znacznie inne konotacje niż “mam intensywne zauroczenie X”, a ta zmiana frazowania może wpłynąć na to, jak czujesz się o sytuacji, jak czuje się obiekt twojego pragnienia i jak mogą się czuć osoby trzecie.

Podstawową różnicą między limerencją a miłością jest to, że miłość implikuje głęboki i trwały związek między dwojgiem ludzi. Jeśli nie masz żadnego prawdziwego związku z osobą, nie mówiąc już o romantycznym, to nie jesteś zakochany (przynajmniej jeszcze nie).

“W limerencji widzisz swój obiekt miłości jako doskonały i ignorujesz to, kim naprawdę jest”, mówi Tessina. “Widzę, że wielu klientów przychodzi i zaczyna rapsodizować o tej nowej osobie, którą poznali, która jest idealna, wspaniała i będzie tam na całe życie. Nie wiedzą zbyt wiele o osobie jako o osobie. To tylko fantazja, a wiele sytuacji z ograniczeniem nie trwa.”

Barrett zauważa, że limerencja odróżnia się od tylko niewielkiej atrakcji przez jej intensywność i sposób, w jaki może przenikać całe twoje życie, przynajmniej przez pewien okres czasu. 

“Jest wiele oznak, że doświadczasz limerencji”, mówi. “Prawie wszystko, co widzisz, przypomina ci przedmiot Twojej obsesji. Boisz się, że cię odrzucą. Widząc je przyspiesza bicie serca, zwilża dłonie i sprawia, że usta suche. Bycie bez tej osoby sprawia, że czujesz się niekompletny.”

Wszystkie te znaki mogą być tam w romantycznej sytuacji miłosnej, ale tylko wtedy, gdy druga osoba odwzajemni Twoje uczucia i ci to powie. W przeciwnym razie, Jesteś prawdopodobnie tylko projekcji. 

Co do człowieka, który przez dziewięć lat doświadczał przymusu wobec swojego nieszczęsnego współpracownika? “Stał się tak zauroczony, że został zdegradowany i ostatecznie stracił pracę”, mówi Barrett. 

Umiejętność rozróżniania między limerencją a miłością mogła mu pomóc-jeśli nie poprzez zmniejszenie intensywności jego uczuć, to przynajmniej świadomość, że to nie była “prawdziwa miłość”, mogła ułatwić mu bycie racjonalnym i na przykład poszukiwanie innej pracy. 

Możesz Też Kopać: 

  • Co Faceci Mylą W Miłości
  • Pytani pisarze i czytelnicy o tym, co miłość dla nich znaczy
  • Jak być romantycznym, ujawnionym
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Zrozumienie Wędrownego Oka

Zrozumienie Wędrownego Oka Czy Posiadanie Błądzącego Oka Naprawdę Jest Takie Złe? Przyjrzymy Się Bliżej Randkowy Nerd 18 września…