Wszystko, Co Musisz Wiedzieć O Oszukiwaniu W Związku

Mężczyzna i kobieta całują się pod prysznicem, z ręką kobiety Na Szkle.

Wszystko, Co Musisz Wiedzieć O Oszukiwaniu W Związku

Czy Związki Mogą Przetrwać Romanse? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Zespół redakcyjny AskMen dokładnie bada i recenzuje najlepszy sprzęt, usługi i zszywki na całe życie. AskMen może otrzymać zapłatę, jeśli klikniesz link w tym artykule i kupisz produkt lub usługę.


O ile nie jesteś w otwartym, poliamorystycznym związku, angażowanie się seksualnie z kimś, kto nie jest twoim partnerem, jest prawie zawsze uważane za oszustwo. A jeśli chodzi o temat oszukiwania, ogólny konsensus jest taki, że jest to złe. Żadnych “jeśli”, ” i ” czy “ale”.

Ale powody, dla których ludzie oszukują, co właściwie stanowi oszustwo w związku, i cała kwestia tego, czy para może kiedykolwiek wrócić od jednego partnera, będąc niewiernym, cóż, to nie jest tak czarno-białe.

Jeśli kiedykolwiek zostałeś oszukany, wiesz, że to okropne uczucie. To cios dla twojego ego i poczucia własnej wartości. To sprawia, że kwestionujesz swój osąd w zakresie wyboru partnera. Zaczynasz obwiniać siebie, zastanawiając się, czy mogłeś zrobić coś, aby ich bardziej zainteresować, aby nie czuli, że muszą szukać gdzie indziej. Twoje zaufanie jest stracone, a jeśli zdecydujesz się zacząć od nowa z kimś nowym, proces budowania go ponownie staje się trudniejszy niż kiedykolwiek.

Powiązane: Oto jak oszukać swój związek

Ale drugą stroną oszukiwania jest nie spacer w parku albo. Niepokój, który towarzyszy skradaniu się, poczucie winy po popełnieniu przestępstwa i konieczność zobaczenia partnera, który nie jest mądrzejszy o tym, co zrobiłeś, a jeśli zdecydujesz się, przekazanie wiadomości jest niezwykle nieprzyjemne.

Więc dlaczego ludzie to robią? A jeśli tak się stanie, co powinieneś z tym zrobić? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o oszukiwaniu, prosto od ekspertów (i kilka prawdziwych kobiet, które tam były).

Spis treści

  • 1Dlaczego Ludzie Oszukują?
  • 2Czy Twój Związek Może Wyzdrowieć Po Oszustwie?
  • 3Co zrobić, jeśli oszukałeś
  • 4Różne Rodzaje Oszustw
  • 5Czytaj Dalej Wpis Oszustwo

1. Dlaczego Ludzie Oszukują?

Przyczyny oszustwa mogą przebiegać gamutowo. Według dr Tiny B. Tessiny, jednym z głównych czynników (które mogą być szczególnie szkodliwe) jest przymus dobrego samopoczucia w danym momencie, niezależnie od statusu związku. “Niektóre typy ludzi koncentrują się na natychmiastowej satysfakcji”, wyjaśnia.

“Oszukują oczywiście i nie uważają, że powinni być wierni. Ludzie, którzy czują się uprawnieni do seksu w jakikolwiek sposób, zawsze racjonalizują oszukiwanie i po prostu to robią. Nie chcą pracować nad problemami małżeńskimi, ani nauczyć się utrzymywać bliskość z tą samą osobą. Dostają swoje radości z nielegalnego seksu.”

Jeśli rozmawialiście o niewierności z jakąkolwiek grupą ludzi, zwykle jest ktoś, kto wyrzuca myśl, że szczęśliwi ludzie nie oszukują. Dr Tessina mówi, że jest w tym pewna zasługa, choć nie zawsze tak jest. “Badania pokazują, że kobiety oszukują, ponieważ czują się pozbawione emocji, a mężczyźni, ponieważ czują się pozbawione seksualnie”, mówi. “W przypadku nielegalnych spraw dość łatwo dostępnych w Internecie lub w biurze, często współmałżonkowi, który jest niezadowolony ze Związku, łatwiej jest przekazać uczucia komuś innemu niż podjąć emocjonalne ryzyko rozmowy z partnerem o niezadowoleniu.”

Relacje wymagają pracy, a gdy jedna lub obie strony nie są skłonne do wkładania wysiłku, łatwiej jest znaleźć to, czego brakuje gdzie indziej. “Podczas gdy większość niezadowolenia małżeńskiego nie jest tak trudna do naprawienia, a oszukiwanie jest zwykle emocjonalnie druzgocące dla wszystkich, oszust ma mentalność” natychmiastowej satysfakcji “i robi to, co czuje się dobrze i nie czuje się w stanie tego kontrolować”, mówi dr Tessina. “On lub ona nie myśli o przyszłych problemach (przynajmniej podczas łączenia się z drugą osobą), a po prostu maskuje ból emocjonalny.”

Być może słyszałeś pomysł (lub nawet żartował ze swoim partnerem) o pomyśle “pass” lista — zasadniczo, 2-3 Celebrity crushes masz, że, jeśli kiedykolwiek okazja przedstawiła się, twój znaczący inny byłby OK z Ciebie śpi jako jednorazowa rzecz. Oczywiście, tego typu rozmowy są zabawne-ponieważ nie ma mowy, abyś kiedykolwiek miał szansę przygwoździć tę supermodelkę. Ale autor Kevin Darné mówi, że ta koncepcja nie jest tak naciągana, jeśli chodzi o jeden rodzaj oszusta, który nie może odmówić niewiarygodnej okazji. “Ta osoba nie chce aktywnie oszukiwać”, wyjaśnia.

“Mogą potajemnie podkochiwać się w współpracowniku, a nawet nieznajomym, z którym spotykają się w Starbucks lub gdziekolwiek indziej. Pewnego dnia ta osoba flirtuje lub uderza w nich! Jest okazja, aby zamienić fantazję w rzeczywistość i być z tą gorącą osobą. Może małżonek osoby żonatej jest poza miastem lub byłby oszustem jest daleko w interesach, a szansa na złapanie jest bardzo odległa. Zasadniczo może to być jedyna w życiu okazja, aby być z nim lub nią. Czasami ten typ oszustów może ulec presji rówieśników. Mogą spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi w hotelowym barze, którzy rzucają im jaja, aby to zrobić. Tacy oszuści są winni ulegania pokusie.”

Powiązane: Dlaczego Kobiety Oszukują? Mamy 5, Aby Ujawnić Ich Motywacje

Co Mówią Prawdziwe Kobiety: “Oszukiwanie było dla mnie całkowitą ucieczką od codziennego życia”, mówi Simone, 34. “To było ekscytujące. Ale nie wiem, czy to znaczy, że nie powinniście być razem. Myślę, że to zależy od powodu, dla którego oszukiwałeś. W moim przypadku, to było jak terapia, aby przejść przez to, co było nieszczęśliwe w moim życiu. Myślę, że dla każdego jest inaczej, ale powiem, że jeśli jesteś w związku tylko przez krótki czas i Ty lub twój partner oszukujesz, to prawdopodobnie nie powinieneś być razem.”

2. Czy Twój Związek Może Wyzdrowieć Po Oszustwie?

Widziałeś to za każdym razem, gdy wybucha nowy skandal pozamałżeński z kimś w oczach opinii publicznej — małżonek stoi z boku w całym zamieszaniu. Jeśli para, która publicznie walczy z niewiernością, może się pogodzić, my też powinniśmy to zrobić, prawda? Tak i nie.

Seksuolog Dr Megan Stubbs mówi, że mając swój związek zrobić pełnego powrotu do zdrowia może być bardzo długa droga-taki, który, jeśli kiedykolwiek dotrzeć do miejsca przeznaczenia, będzie wymagać wiele od obu stron w celu naprawy. “Oszukiwanie jest jedną z najbardziej niszczycielskich rzeczy, które mogą się zdarzyć w związku”, mówi dr Stubbs. “Oszustwo jest naruszeniem zaufania i jest to jeden z kluczowych fundamentów w każdym rodzaju relacji. Gdy ty (lub oszust) przyznasz się do winy, musi być wprowadzony plan. Potrzeba energii z obu stron, aby odbudować zaufanie i intymność w związku.”

I ten proces może przyjść z nowymi parametrami są egzekwowane-te, które mogą być trudne dla obu stron do aklimatyzacji. “Czasami przyjęcie nowych zasad, takich jak otwarte media społecznościowe lub dostęp do telefonu komórkowego, będzie wymagane od drugiego partnera”, mówi. “Wszelkie zasady lub umowy, które wprowadzasz w swoim związku, są osobiste. Nie ma listy obowiązkowych rzeczy w planie uzdrawiania od oszukiwania. Wiedz, że proces gojenia wymaga czasu. To do Ciebie i Twojego partnera, aby określić, jak długo trzeba leczyć i kiedy zaufanie zostanie przywrócone. To nie jest dwutygodniowa naprawa.”

Dr Tessina zgadza się i mówi, że jeśli obie strony są chętne i skupiają się na naprawieniu związku po tym, jak jedna osoba oszukała, można to zrobić. “Jako terapeuta, który na co dzień pracuje z parami, wiem, że możliwe jest naprawienie małżeństwa po zdradzie” – mówi. “Nie tylko jest to możliwe, ale kiedy dzieci są zaangażowane, jest to pożądane.”Jednak aby to zrobić, osoba, która została oszukana, nie musi nadal wykorzystywać tego faktu do rozpoczynania lub wygrywania kłótni.

“Często obaj partnerzy przyczynili się do problemu, a jeśli drugi małżonek nadal obwinia i oczernia tego, który popełnił błąd, obaj będą cierpieć przez długi czas, podobnie jak ich rodziny i dzieci. Jeśli nastąpi szczera zmiana w zachowaniu i jeśli problemy, które doprowadziły do niewierności, zostaną rozwiązane i poprawione, a obie strony podchodzą do problemu ze szczerym pragnieniem odkrycia, co poszło nie tak i naprawienia tego, przebaczenie jest ważną częścią procesu leczenia, niezależnie od tego, czy para pozostaje w związku małżeńskim, czy nie.”

Ale edukatorka seksualna i felietonistka Gigi Engle radzi, aby ostrożnie podchodzić do optymizmu, jakim jest możliwość kontynuowania związku po oszustwie. “Większość ekspertów powie, że wierzą, że związek może wyzdrowieć z niewierności, jeśli obaj partnerzy chcą naprawić związek wystarczająco źle”, mówi.

“Nie jestem z tej perswazji. Naprawdę uważam, że jeśli kogoś zdradzisz, związek się skończy. Zasadniczo kończysz to zdradzając swojego partnera. Niektórzy ludzie mogą wybaczyć ich partnera oszukiwanie i spróbować przejść, ale jak można naprawdę pozwolić, że odejść? To zawsze będzie coś między wami. Jeśli jesteś w związku, który naprawdę chcesz uratować, nie zrobisz czegoś, co jest lekceważące w ten sposób. Pomyśl o tym: oszustwo nie jest czymś, co po prostu przypadkowo zrobić. Musisz kogoś pocałować, pójść z nim w jakieś prywatne miejsce, zdjąć ubranie, a potem fizycznie uprawiać z nim seks. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to dlaczego ty [lub twój partner] to zrobiłeś. W sercu tego pytania prawie za każdym razem jest brak szacunku dla partnera, twój związek, i siebie. Ludzie oszukują, ponieważ chcą, aby ich związek się skończył, ale nie wiedzą jak lub nie mają odwagi zerwać ze swoim partnerem.”

Co Mówią Prawdziwe Kobiety: “Kiedy byłem nastolatkiem, to było z powodu nudy i władzy”, mówi Kate, 38. “To było ekscytujące być poszukiwanym przez każdego w dowolnym momencie. Kiedyś byłem w college ‘ u i w długotrwałym związku, to dlatego, że były rzeczy, których nie otrzymywałem z tego związku, ale nie miałem pojęcia, jak przekazać to mojemu partnerowi. Bałem się. Więc oszukiwałem. Emocjonalnie i fizycznie. Czasami z różnymi ludźmi dla różnych rzeczy, których potrzebowałem. Było też fajnie. (Tak, powiedziałem to. Było fajnie. I tak nie wierzyłem, że znajdę odpowiedniego faceta. To było w latach 90-tych, kiedy my, panie, o wiele mniej budziliśmy się z własnej wartości i zdolności do mówienia facetowi, żeby poszedł na spacer. Trwało to do mojego pierwszego małżeństwa, którego również zdradziłam, ponieważ był obraźliwy i zaniedbany. W końcu się wyprowadziłam i wszczynałam rozwód, i dostałam wiele terapii, żeby dowiedzieć się, skąd to zachowanie pochodzi. Teraz jestem ponownie żonaty i jestem szczęśliwy przez 10 lat. Cheat free. Chociaż to jest jak alkoholizm-wyzwalacz i pragnienie zawsze istnieje-wiem, jak go kontrolować teraz, a co ważniejsze, skąd faktycznie pochodzi.”

3. Co zrobić, jeśli oszukałeś

Po pierwsze, po popełnieniu przestępstwa, musisz przyjrzeć się, czy chcesz, aby związek trwał. Czy motywacja Twoich działań była spowodowana tym, że chcesz wyjść z obecnej sytuacji romantycznej? A może to był jednorazowy błąd, który chciałbyś cofnąć, gdybyś mógł? Jeśli to drugie, Dr Stubbs mówi, że pierwszym krokiem jest powiedzenie partnerowi – bez względu na to, jak nieprzyjemne może to być. “Ostatecznie, jeśli chcesz, aby ta relacja działała i była długotrwała, musisz się przyznać”, mówi dr Stubbs.

“Jeśli oszukiwałeś, niekoniecznie jest to znak, że nie powinieneś być w tym związku. Komunikacja z partnerem jest kluczowa. Zadaj sobie pytanie, dlaczego zrobiłeś to, co zrobiłeś,a następnie sprawdź, czy możesz wyśmiać podstawowy powód. I są szanse, Jeśli czujesz, że coś jest nie w swoim związku i to, co doprowadziło cię do działania tak, jak zrobiłeś, twój partner prawdopodobnie czuje tę samą zmianę. Ostatecznie oszustwo sprowadza się do naruszenia zaufania. Niezależnie od tego, czy jest to przygoda na jedną noc, czy romans, zachowujesz te intymne sekrety przed swoim partnerem, a to nie jest w porządku.”

Dr Tessina aggress. “Jeśli poważnie myślisz o naprawieniu problemów w swoim związku, ważne jest, żebyście oboje zaczęli się szczerze i otwarcie stawiać czoła sobie”, mówi. “W większości przypadków romanse zdarzają się, ponieważ komunikacja i intymność w związku ulegają rozpadowi. Czas szczerze przyjrzeć się temu, co poszło nie tak. Możesz potrzebować profesjonalnej pomocy doradcy lub terapeuty, aby otworzyć komunikację, ale jest to jedyny sposób na naprawienie wyrządzonych szkód.”Po rozmowie z partnerem nadszedł czas, aby rozpocząć proces identyfikacji problemów w obecnym związku. “Bądź gotów wprowadzić zmiany, które je naprawią”, mówi dr Tessina.

“Robienie rzeczy w ten sam sposób, w jaki zawsze masz, da ci te same wyniki. Ponownie, może to wymagać obiektywności doradcy, aby pomóc ci dowiedzieć się, jakie zmiany są potrzebne.”Ostatnim elementem, który często jest najtrudniejszy, jest przebaczenie na końcach obu stron. “Dopóki tkwicie w obwinianiu siebie nawzajem i obronie siebie, nie będziecie w stanie iść naprzód”, mówi dr Tessina. “Wybaczanie sobie nawzajem nie oznacza akceptowania tego, co się stało, lub że byłoby dobrze, gdyby to się powtórzyło. Oznacza to, że jesteś gotów zamknąć ten rozdział i ruszyć dalej. Twój terapeuta może pomóc ci zrozumieć i stworzyć wzajemne przebaczenie.”

Jeśli w tym okresie refleksji zdasz sobie sprawę, że naprawdę chcesz się wydostać, Engle zachęca do korzystania z tego jako doświadczenia edukacyjnego, aby poinformować swoje przyszłe wysiłki związane z relacjami. “Raz oszust nie musi oznaczać zawsze oszusta” – mówi.

“Musisz znaleźć związek, który jest wystarczająco satysfakcjonujący, aby nie prowadzić do oszukiwania — musisz być z kimś, kogo szanujesz na tyle, aby komunikować swoje nieszczęście, zanim pójdziesz i prześpisz się z kimś innym. Chodzi o bycie na tyle dojrzałym, by mieć związek, którego nie próbujesz sabotować. Wszyscy to zrobiliśmy. To część dorosłości. Najlepsze, co możesz zrobić, to poświęcić trochę czasu, aby być singlem i naprawdę odkrywać, czego chcesz od życia i od partnera. Ustaw realistyczne oczekiwania. Nie wchodzić w związek, dopóki nie jesteś gotowy do zaangażowania i trzymać się swojego słowa.”

Co Mówią Prawdziwe Kobiety: “Jeśli oszukiwałeś, nie obwiniaj się o to” – mówi Michelle, 27 lat. “Przyjrzyj się uważnie, dlaczego to zrobiłeś i dlaczego. Jeśli jest to jednorazowa rzecz po prostu zmyj ją i Patrz do przodu, ale jeśli to się powtarza, to może nadszedł czas, aby przejść od obecnego związku.”

4. Różne Rodzaje Oszustw

Termin “oszustwo” niekoniecznie ogranicza się do kontaktów seksualnych lub łączenia się fizycznie. Prawda jest taka, że istnieją różne rodzaje i poziomy niewierności. W dzisiejszej erze cyfrowej, przy tak wielu możliwościach łączenia się zarówno z ludźmi, których znamy w prawdziwym życiu, jak i z innymi, których poznajemy tylko wirtualnie, istnieje wiele możliwości błądzenia po prostu za pomocą naszych słów i emocji.

“Emocjonalne oszustwo ma miejsce wtedy, gdy istnieje poziom intymności, bez konieczności bycia fizycznym”, wyjaśnia dr Stubbs. “Może to być coś w rodzaju relacji, którą budujesz ze współpracownikiem, ale nigdy (lub nie) nie angażujesz się w akty fizyczne.”

Drinki z współpracownikiem mogą wydawać się wystarczająco niewinne, ale aby dojść do sedna tego, czy to, co robisz, stanowi emocjonalną niewierność, spójrz na kontekst rzeczy, którymi się dzielisz. Czy znajdujesz się coraz bardziej zwierzyć się współpracownikowi, do tego stopnia, że nie dzielisz się tak wiele ze swoim partnerem lub współmałżonkiem? Czy decydujesz się na kilka nocy w tygodniu w happy hour zamiast spędzać czas w domu z osobą, w której jesteś w związku? Jeśli te linie zaczną się rozmywać, może należeć do tej kategorii.

Jest też rodzaj oszustwa, który mieści się w kategorii jednorazowej przygody. “Jednorazowa przygoda to odosobniony przypadek, gdy angażujesz się w akty seksualne z kimś”, wyjaśnia dr Stubbs. “Kluczem do tego rodzaju oszustwa jest to, że zdarzyło się to raz i może, ale nie musi, mieć silne przywiązanie emocjonalne.”Ten jednorazowy rodzaj niewierności oznacza, że nie masz trwałego interesu w osobie, z którą oszukałeś, ale nadal warto przyjrzeć się, dlaczego czułeś się zmuszony, aby przejść przez to w pierwszej kolejności, gdy pojawiła się okazja.

Kiedy jesteś na terytorium romansu, zdradzasz swojego partnera z tą samą osobą. “Krótkoterminowe romanse są wtedy, gdy uprawiasz seks z tą samą kobietą kilka razy (a może w ciągu kilku tygodni lub miesięcy), a następnie kończysz, aby wrócić do pierwotnego związku”, mówi Engle. “Długotrwały romans oznacza, że uprawiasz seks z tą samą kobietą regularnie przez dłuższy okres czasu-nawet lat.”

W przypadku przewlekłej niewierności niewierność jest uważana za normę dla oszusta — i może być wskaźnikiem głębszego problemu. “Jeśli oszukiwanie jest sposobem na życie, nawet jeśli niszczy twoje życie, to jest to uzależnienie od seksu”, mówi dr Tessina. “Może to być również wyuczony wzór od niewiernego ojca.”

Co Mówią Prawdziwe Kobiety: “Każdy związek jest inny” – mówi Lynn, 27 lat. “Każdy oszust. Każda motywacja za oszustwem. Wszystkie są różne. Naprawdę wierzę, że są chwile, kiedy nie warto [powiedzieć swojemu partnerowi]. Jak pocałunek na świątecznej imprezie w biurze. Albo spiknąć się, gdy jedno z was podróżuje do pracy przez wiele miesięcy. Albo facet, który odwiedza swoje biuro w Tajlandii i idzie na Masaż. To są miejsca, w których nie trzeba nic mówić, bo są one jednorazowe i niekoniecznie odzwierciedlają stan samego związku. Jeśli jednak masz do kogoś trwałe uczucia lub wielokrotnie przyciągasz niewierność, nadszedł czas, aby spojrzeć na związek i być uczciwym ze swoim partnerem. Ale są szanse, jeśli są ciągnięte do oszustwa często lub w sposób kompulsywny, trzeba wziąć trudniejsze spojrzenie na siebie i prawdziwe powody za nim.”

5. Czytaj Dalej Wpis Oszustwo

Napisano wiele książek na temat spraw i niewierności, aby pomóc tym, którzy zostali dotknięci, poradzić sobie z sytuacją — i pomóc oszustom zrozumieć motywacje stojące za tym, dlaczego zrobili to, co zrobili. Oto kilka tytułów do rozważenia w celu dalszej lektury na temat oszukiwania:

Stronger Than Broken, Stacey Greene

Jeśli zostałeś oszukany przez współmałżonka, może to być niezwykle pomocne, aby usłyszeć od kogoś, kto sam przez to przeszedł. Autor Stacey Greene opisuje swoją podróż w kierunku poprawy relacji z mężem w Stronger Than Broken, przedstawiając z pierwszej ręki spojrzenie na wykonywaną pracę. “Dla większości z nas, kopanie oszusta do krawężnika jest normą,” mówi Greene. “Chyba nie jestem normalny. Zdecydowaliśmy się wskrzesić małżeństwo i uczynić je jeszcze silniejszym.”

10,99 zł Amazon.com

Kiedy Dobrzy Ludzie Mają Romanse, Mira Kirshenbaum

Znana terapeutka Mira Kirshenbaum zajmuje się zagadką, dlaczego “dobrzy” ludzie angażują się w romanse, wykorzystując swoje prawdziwe doświadczenie życiowe w leczeniu tysięcy pacjentów, którzy musieli stawić czoła i przezwyciężyć emocjonalny wpływ bycia zdradzanym. Kirshenbaum określa łatwe do zrozumienia kroki w celu osiągnięcia jasności w sprawie oszustw i identyfikuje siedemnaście różnych rodzajów spraw, aby rzucić trochę światła na ten ciężki temat.

11,66 zł Amazon.com

Nie Tylko Przyjaciele, Dr Shirley P. Glass

Najcięższe do przełknięcia jest to, że coraz częściej mamy poczucie, że coś się dzieje, zanim złapiemy naszego partnera na gorącym uczynku. Shirley P. Glass zapewnia bardzo potrzebną walidację, że czytelnicy mają rację, aby być podejrzliwymi wobec lekceważącej odpowiedzi “jesteśmy tylko przyjaciółmi”, gdy pytają współmałżonka o kogoś, z kim spędzają dużo czasu. Książka zawiera również wskazówki, jak zapobiegać takim sytuacjom i stawia czytelników na drodze do uzdrowienia.

11,58 zł Amazon.com

Życie i miłość po zdradzie, dr hab. Szczepan Stosny

Bycie oszukanym znacznie wpływa na sukces twoich przyszłych relacji. Proces powrotu tam jest wystarczająco trudne po zerwaniu, ale zejście z jednego, gdzie partner zaufany okazał się nieuczciwy może skończyć się ustawienie Cię do niepowodzenia, gdy do spełnienia nowego potencjalnego zainteresowania miłości. Dr Stephen Stosny pomaga czytelnikom dostrzec światło na końcu tunelu, oferując skuteczne narzędzia, które pozwolą ominąć Cień zdrady i nauczyć się ponownie ufać.

12,83 zł Amazon.com

Możesz Też Kopać:

  • Czy Kobiety Mogą Wybaczyć Oszukiwanie Mężczyzn?
  • Znaki, że to ona oszukuje, ujawnione
  • Oto najlepszy sposób, aby powiedzieć jej, że oszukałeś

AskMen może otrzymać zapłatę, jeśli klikniesz link w tym artykule i kupisz produkt lub usługę. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą pełną
warunki użytkowania.

Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts