Czy zazdrość jest zdrowa w związku? Oto, co mówi ekspert

Kobieta siedzi obok mężczyzny i patrzy na nią nieśmiało, gdy korzysta z telefonu.

Czy zazdrość jest zdrowa w związku? Oto, co mówi ekspert

Jak stwierdzić, czy zazdrość jest niezdrowa dla Twojego związku

Wygląda to mniej więcej tak: zauważysz, że jej były lubił jeden z jej Instagramów, a twój umysł zaczyna ścigać się z podejrzeniami. A może myślisz, że patrzy na jakiegoś faceta przez bar i od razu czujesz się zagrożony. Jej ciągłe wzmianki o jej męskim współpracowniku mogą nawet prowadzić do przewinięcia ich rozmowy tekstowej, aby upewnić się, że nic się między nimi nie dzieje.

Niezależnie od wyzwalacza, kiedy zazdrość zaczyna wyrastać z jej brzydkiej głowy-i chłopcze, czasami jest brzydka-nie możesz przestać się zastanawiać, czy twoje reakcje są normalne. Czy to nie zdrowe czuć odrobinę zazdrości w związku? W końcu można powiedzieć, że zazdrość pokazuje, jak bardzo cenisz swojego partnera, ponieważ boisz się go stracić. Jednocześnie jednak zazdrość może wskazywać na głęboko zakorzenioną niepewność i problemy z zaufaniem-z których oba mogą być szkodliwe dla związku.

Powiązane: Czerwone flagi w związkach

Według dr Joshuy Klapow, psychologa klinicznego i prowadzącego “The Kurre and Klapow Show”, zazdrość może być zdrowa, ale tylko w jednej konkretnej formie w bardzo małych ilościach. Oto jak dowiedzieć się, czy twoja zazdrość jest destrukcyjna (i co z tym zrobić).

Skąd Bierze Się Zazdrość?

Aby odróżnić zdrową i niezdrową zazdrość, ważne jest, aby najpierw zrozumieć źródło tego uczucia.

“Zazdrość jest zwykle postrzeganiem, że brakuje ci tego, co ktoś inny ma, Jest lub robi”, wyjaśnia Klapow. “To postrzegany niedostatek plus pragnienie posiadania tego, co obserwujesz.”

Kontynuuje, zauważając, jak zazdrość czasami wynika z wewnętrznego przekonania, że jesteś w jakiś sposób nieodpowiedni — czy to ze względu na inteligencję, pracę, dochód, wygląd fizyczny, kombinację tych czynników, czy też zupełnie inny czynnik.

“Kiedy doświadczamy zazdrości, zasadniczo mówimy, że nie jesteśmy zadowoleni z siebie”, mówi. “Poczucie niepewności i wewnętrzny niepokój o to, kim jesteś, mogą doprowadzić cię do stanu, w którym jesteś na wysokim ryzyku poczucia zazdrości w danym momencie.”

Pamiętajmy, że zazdrość nie jest nowym pojęciem. Wielu socjologów i psychologów uznało zazdrość za ewolucyjną konieczność rozwoju. Uważa się, że Jaskiniowcy doświadczali zazdrości jako strategii zachowania partnera. To samo można powiedzieć również dzisiaj. W związku często doświadczasz zazdrości jako odpowiedzi na groźbę utraty osoby, z którą jesteś. Na przykład, gdy zauważysz, że atrakcyjny facet podszedł do twojej dziewczyny na imprezie, może to wywołać instynkt, abyś wkroczył. Dlaczego? W głębi duszy istnieje obawa, że może ją ukraść. Często wiąże się to z brakiem bezpieczeństwa. Jeśli nie uważałeś tego gościa za zagrożenie, mogłeś nie czuć tej pierwotnej potrzeby, by pomaszerować i pokazać swoją obecność.

Czy zazdrość jest zdrowa w związku?

Oto dobra wiadomość: Klapow mówi, że zazdrość może być zdrowa — ale ostatecznie zależy to od jej natury.

“Bardzo mała dawka zazdrości może sprawić, że każdy partner będzie starał się być najlepszy jako jednostka”, wyjaśnia. “Tak więc, jeśli zazdrość jest doświadczana przez kogoś, ponieważ jego partner jest w lepszej kondycji fizycznej, bardziej udanej pracy itp., wtedy zazdrość może zachęcić drugiego partnera do dążenia do samodoskonalenia.”

Mimo to Klapow ostrzega, że istnieje cienka granica między odrobiną produktywnej zazdrości a szkodliwym rodzajem. “Zazdrość jest bardzo niestabilna i może łatwo wywoływać konflikty i konkurencję w relacjach między partnerami, a ostatecznie prowadzić do poczucia urazy”, dodaje. “A jeśli zazdrość jest związana z inną osobą, może prowadzić do zmniejszenia zaufania do Związku.”

Skąd Wiesz, Że Twoja Zazdrość Jest Niezdrowa?

Najprostszym sposobem ustalenia, czy twoja zazdrość stała się niezdrowa, według klapowa, jest ocena stopnia, w jakim pochłania twoje myśli i działania.

Jeśli często podejrzewasz swojego partnera (bez prawdziwego powodu, takiego jak wcześniejsza niedyskrecja), skacząc do negatywnych wniosków, gdy nie od razu oddzwaniają lub nie oddzwaniają, lub ulegasz pokusie węszenia w telefonie, e-mailu itp. (lub bezpośrednio na nim), są to wszystkie potencjalne oznaki niezdrowej zazdrości.

“Zazdrość powinna być co najwyżej odrobiną dyskomfortu” – mówi. “Nie powinno dominować nad Twoim istnieniem. Jeśli tak, możesz spodziewać się problemów w związku.”

Co Możesz Zrobić Z Niezdrową Zazdrością?

Kiedy już zdasz sobie sprawę, że twoja zazdrość jest niezdrowa, masz moc, aby powstrzymać ją przed sianiem spustoszenia w twoim związku. Szczególnie ważne jest, aby uznać te uczucia przed działaniem na nie.

“Bardzo często doświadczenie zazdrości może wywoływać emocje, które skłaniają nas do błędnego pojmowania i błędnej interpretacji sytuacji” – wyjaśnia Klapow. “Możemy wyolbrzymiać nasze postrzeganie i to, o co jesteśmy zazdrośni.”

Następnym razem, gdy będziesz zazdrosny, poinformuj swojego partnera o swoich uczuciach. Kiedy wspominasz o tym, o co jesteś zazdrosny, Klapow podkreśla, jak ważne jest, aby zrobić to w sposób niekonfrontacyjny. Jeśli twój partner czuje się zaatakowany lub jakbyś go o coś oskarżał, prawdopodobnie stanie się defensywny-i w tym momencie rozmowa może nasilić się, zamiast być spokojnym, racjonalnym i produktywnym.

“Może się okazać, że twoja zazdrość karmiła własną rzeczywistość i stworzyła sytuację, która wydaje ci się bardzo realna, ale niekoniecznie trafna” – dodaje Klapow. “Rozmowa z partnerem na temat zazdrości może dać mu możliwość wyjaśnienia wszelkich nieporozumień i pomóc ci lepiej zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje, lub pomóc im zrozumieć, w jaki sposób ich działania mają na Ciebie wpływ.”

Powiązane: Czerwone flagi dla mężczyzn

Mówienie o tym może na początku wydawać się wrażliwe lub dziwne, ale kluczem jest możliwość spokojnego omówienia tego, zanim umysł zacznie wyciągać najgorsze możliwe wnioski. Im bardziej uznasz swoją zazdrość, tym lepiej będziesz w stanie opanować te lęki, zanim zdobędą z ciebie to, co najlepsze. Gdy już wokalizujesz swoją zazdrość, ty i twój partner możecie określić, jak pomóc sobie nawzajem w minimalizacji tych negatywnych uczuć. Na przykład, jeśli przeszkadza ci, że została pobyt do późna picia z jednym z jej przyjaciół facet, to jest coś, co powinna wiedzieć, zanim wywoła zazdrość spirali. Jeśli czujesz się zazdrosny o komentarze do jej ostatnich postów w mediach społecznościowych, podniesienie tego do niej daje jej szansę na uspokojenie cię, zanim zaczniesz wierzyć w te napędzane niepokojem założenia.

W swej istocie zazdrość jest złożoną i uniwersalną emocją. Jeśli jednak uważasz, że zazdrość zwykle wynika z poczucia zagrożenia, pojawia się pytanie: co uniemożliwia ci poczucie bezpieczeństwa w twoim związku? Czy jest to zachowanie Twojego partnera, czy też twoje osobiste poczucie nieadekwatności lub trudności z ufaniem innym?

Niewielka ilość ulotnej zazdrości od czasu do czasu jest całkowicie normalna i zrozumiała — bez względu na to, jak jesteś wyluzowany, prawdopodobnie od czasu do czasu poczujesz te bóle. Ale kiedy zazdrość zaczyna napędzać twoje zachowanie i działania jako partnera, nadszedł czas, aby zacząć odcinać te toksyczne myśli u źródła.

Możesz Też Kopać:

  • Ludzie, których nie powinieneś zapraszać na randkę
  • Randki Błędy Faceci Zrobić
  • Najczęstsze Błędy Randkowe Online
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts