Czy zbyt dużo Cardio może być czymś złym?

Zmotywowany Młody Człowiek Robi Sobie Przerwę Po Biegu W Mieście

Czy zbyt dużo Cardio może być czymś złym?

Powoli i stabilnie zawsze wygrywa wyścig

Często słyszymy o zdrowych dla serca korzyściach płynących z długiego joggingu lub udziału w zajęciach HIIT, ale czy zbyt duża aktywność tlenowa może być czymś złym?

To skomplikowane, przynajmniej według dr Lutza Petersdorfa, MD, vice president, Bayer Head of Global Medical Category Allergy & Cough/Cold, Pain & Cardio. “Pojawiły się obawy dotyczące bezpieczeństwa biegów długodystansowych, zwłaszcza po tym, jak niektórzy biegacze zmarli na atak serca, w tym słynny Jim Foxx, autor The Complete Book of Running w 1984 roku ” – mówi. “Wielu naukowców, lekarzy i sportowców zaczęło się obawiać, że długotrwałe, intensywne ćwiczenia mogą być szkodliwe dla serca.”

Powiązane: Najlepsze ćwiczenia Cardio dla mężczyzn

Ale po niezliczonych badaniach i dziesięcioleciach badań, ogólny konsensus jest taki, że zdrowa ilość cardio-specyficzna dla danej osoby i jej poziomu sprawności i potrzeb-jest ogólnie-w porządku.

Rozmawialiśmy z Petersdorfem, aby omówić dowody na poparcie tego twierdzenia, w tym, gdy ktoś może być rzeczywiście zagrożony uczestnictwem w działaniach stresujących serce.


Historia zdrowia odgrywa ważną rolę


Aby przedmówić to głębokie zanurzenie w potencjalnie szkodliwe skutki kardio, Petersdorf powtarza, że konsultacja z pracownikiem służby zdrowia (HCP) jest krytycznym pierwszym krokiem przed “rozpoczęciem lub dokonaniem drastycznych zmian” w rutynowym treningu.

“HCP przeprowadzi niezbędne badania diagnostyczne w zależności od wykształcenia medycznego sportowca, w tym historii rodzinnej chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i zdrowia osobistego, np. otyłości lub zespołu metabolicznego”, mówi Petersdrof. “To badanie lekarskie może wykryć ukryte czynniki ryzyka Kardiologicznego, w tym zaburzenia elektryczne serca, które mogą wywołać nagłą śmierć sercową, jeśli nie zostaną zdiagnozowane.”

Biorąc to pod uwagę, dorosły mężczyzna w dobrym zdrowiu fizycznym prawdopodobnie nie ma się czym martwić. Petersdorf przytacza przełomowe badanie z 2017 roku jako dowód.

Spośród 50 mężczyzn, którzy ukończyli łącznie 3510 maratonów, skany serca ” nie mogły znaleźć związku między tym, ile biegli ogólnie, a tym, ile mieli płytki nazębnej w tętnicach.”

Zamiast tego zdrowie serca 10 osób z “niepokojąco dużymi” złogami płytki nazębnej można przypisać czynnikom zewnętrznym, takim jak ” historia ciężkiego palenia i wysokiego poziomu cholesterolu, zwłaszcza u mężczyzn, którzy zaczęli biegać w późniejszym życiu.”Dobrą wiadomością dla biegaczy długodystansowych było to, że wyniki tego badania sugerują, że lata ciężkich biegów nie zaszkodziły sercom mężczyzn”, mówi Petersdorf. “Ale ćwiczenie nie zaszczepiło również osób z historią nierozsądnych wyborów stylu życia, zwłaszcza palenia, przeciwko rozwijającym się chorobom serca.””To ostatnie odkrycie można podsumować słowami dr. Williama O. Robertsa, profesora medycyny rodzinnej i społecznej na University of Minnesota, który prowadził badanie:” nie możesz po prostu wyprzedzić swojej przeszłości “” dodaje. Inne badania donoszą o “większej stabilności płytki nazębnej u osób ćwiczących”, co ostatecznie wskazuje, że wyższy poziom aktywności fizycznej może być korzystny dla zmniejszenia ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym tych o większej częstości występowania płytki nazębnej.

“Jednak ekstremalne sytuacje, jak wynika z wpływu biegów ultramaratonowych, sugerują, że może istnieć górna granica korzyści z ćwiczeń sercowo-naczyniowych”, wyjaśnia Petersdorf. “Istnieją również dane, które pokazują, że osoby, które utrzymują bardzo wysoki poziom aktywności fizycznej (około trzy razy zalecany poziom) mają większe szanse na rozwój zwapnienia tętnic wieńcowych (CAC), szczególnie u białych mężczyzn.”

“Ogólnie rzecz biorąc, te mieszane dowody tylko podkreślają, że jest to bardzo indywidualna sytuacja i, jak stwierdzono, potrzeba skonsultowania się z pracownikiem służby zdrowia, aby ostatecznie znaleźć właściwą równowagę”, podsumowuje Petersdorf.


Korzyści i ryzyko związane z bieganiem na krótkich i długich dystansach


Pomimo ograniczonych ustaleń, że nadmierny wysiłek fizyczny może mieć negatywny wpływ na zdrowie serca, nie powinien zniechęcać większości mężczyzn do angażowania się w aktywność tlenową. Petersdorf szybko zauważa, że American Heart Association zaleca obecnie ” co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności aerobowej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut tygodniowo intensywnej aktywności aerobowej, lub połączenie obu, najlepiej rozłożone w ciągu tygodnia.”

“Bieganie jest bardzo popularną formą aktywności tlenowej. Wykazano, że obniża ciśnienie krwi, obniża tętno, poprawia metabolizm, opóźnia cukrzycę, promuje utratę wagi i przedłuża życie” – dodaje. W rzeczywistości badanie przeprowadzone w 2014 roku na 55 000 osób przez Journal of the American College of Cardiology wykazało pozytywną korelację między zdrowiem serca a bieganiem wśród grupy.

Natomiast inny obszar badań pokazuje, że ultramaratończycy (ci, którzy ścigają się ponad 26,2 mil) mogą mieć odwrotny wpływ na ich serca w postaci “uszkodzenia, rytmu i innych obaw.”

“Górna granica korzyści sercowo-naczyniowych wynikających z ćwiczeń jest dodatkowo poparta niedawnymi badaniami pokazującymi, że osoby, które ukończyły co najmniej maratony 25 w okresie 25 lat, mają wyższy niż oczekiwany poziom zwapnienia tętnicy wieńcowej (CAC)i zwapnionej objętości płytki wieńcowej w porównaniu z osobami siedzącymi”, mówi Petersdorf.

Jednak” obecne kontrowersje podkreślają jedynie potrzebę przeprowadzenia badania lekarskiego przed rozpoczęciem nowych ćwiczeń, zwłaszcza jeśli osoba dorosła planuje uprawiać bieganie na średnich i długich dystansach”, dodaje Petersdorf.


Ryzyko otyłości i aktywności tlenowej


Jeśli chodzi o tych, którzy mają nadwagę, powolny i stały zawsze wygrywa wyścig.

“Najważniejszą radą dla każdej osoby z nadwagą lub otyłością jest posiadanie pozwolenia lekarskiego przed rozpoczęciem jakichkolwiek nowych lub intensywnych ćwiczeń”, radzi Petersdorf. “Nadwaga i otyłość są dodatkowymi czynnikami ryzyka dla serca. HCP musi przeprowadzić kontrolę lekarską i ustalić, czy występują dodatkowe czynniki ryzyka Kardiologicznego lub czy istnieje potrzeba wykonania specjalnych dodatkowych badań diagnostycznych, w tym między innymi EKG, EKG wysiłkowe, echokardiogram i inne, jeśli zajdzie taka potrzeba.”

Ogólnie zaleca się, aby zawsze zaczynać łatwo i pracować na swój sposób do indywidualnych celów i nie nadwyrężać się.

“Jeśli fizycznie nie jesteś w stanie ukończyć 30 minut ćwiczeń w tym tygodniu, rób co możesz i buduj do 30 minut dziennie w czasie”, sugeruje Petersdorf. “Nadal będziesz doświadczać korzyści z sprawności fizycznej, jeśli podzielisz te 30 minut na dwie lub trzy grupy po 10 do 15 minut w ciągu dnia. Kiedy zaczniesz, nie daj się zawiesić na zegarze. Zamiast tego skup się na wybraniu aktywności, która Ci się podoba i która może pasować do Twojego harmonogramu co najmniej trzy do pięciu dni w tygodniu.”


Myśli Końcowe


Niezależnie od tego, czy chcesz być trochę bardziej aktywny, ukończyć pierwszy maraton, czy trenować do zawodów IronMan numer pięć, ważne jest, aby skonsultować się z zaufanym lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek podróży fitness. Nie pozwól, aby kilka “dziwacznych incydentów” zniechęciło Cię do przekraczania granic twojego ciała, ale zaakceptuj, że nie ma żadnych szkód w proaktywnym przeprowadzaniu kilku testów, aby dać Ci wszystko jasne i spokój ducha. Wyrażenie może być nadużywane, ale wolisz być “bezpieczny niż przykro”, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie.

Możesz Też Kopać:

  • Jak często powinieneś ćwiczyć Cardio w ciągu tygodnia?
  • Najlepsze urządzenia Cardio dla Twojego domu
  • Najlepsze Spalanie Kalorii
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts