Profilaktyka raka jelita grubego: wszystko, co musisz wiedzieć

obraz koncepcyjny jelito ludzkie wykonane z filcu i papieru w kolorze srebrnym i pomarańczowym

Profilaktyka raka jelita grubego: wszystko, co musisz wiedzieć

Zobacz, jak nasz redaktor robi kolonoskopię (i dlaczego ty też powinieneś)

Rak jelita grubego. Dwa przerażające słowa, które natychmiast sprawiają, że tyłek zaciska, ale co dokładnie is rak jelita grubego? Jak temu zapobiec? Kto jest najbardziej zagrożony?

Powiązane: Zdrowie prostaty i profilaktyka raka porady

Ponieważ rak jelita grubego uderza tam, gdzie słońce nie świeci, prawdopodobnie nie jest to pierwszy temat rozmowy przy stole. Ale chodzi o to, że ten wspólny zabójca jest również jednym z najprostszy nowotwory, aby złapać i zapobiec. Dlatego eksperci medyczni mówią, że faceci muszą zacząć mówić o raku jelita grubego. Tutaj pomagają nam obalić kilka ważnych mitów na temat choroby.

Mit: tylko starzy ludzie chorują na raka jelita grubego

Słuchajcie, Milenium: rak jelita grubego, czyli rak jelita grubego, to w zasadzie każdy nowotwór, który pojawia się w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. W przypadku osób poniżej 50.roku życia liczba przypadków podwoi się do 2030 r., nie jest to tylko troska o twoje złote lata. “Zdiagnozowałem raka jelita grubego u 20-i 30-letnich pacjentów”, mówi dr Jack Braha, lekarz w Brooklyn Gastroenterologii i endoskopii w Nowym Jorku. Rzeczywiście, podczas gdy ogólna częstość występowania raka jelita grubego zmniejsza się w skali kraju, dzisiejsi młodsi dorośli-urodzeni około 1990 roku-mają dwukrotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego i czterokrotnie większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka odbytnicy w porównaniu z osobami urodzonymi około 1950 roku.

Rak jelita grubego jest trzecim najczęstszym nowotworem i drugą główną przyczyną śmierci nowotworowej wśród mężczyzn i kobiet łącznie. Według American Cancer Society, w 2020 roku, będzie szacunkowo 104,610 nowych przypadków raka jelita grubego i 43,340 przypadków raka odbytnicy zdiagnozowanych w USA z mężczyznami odsetek 30% wyższe u mężczyzn niż u kobiet, z większą rozbieżnością dla raka odbytnicy (60% wyższe) niż dla raka jelita grubego (20% wyższe). Dodatkowo, przegląd statystyk raka SEER stwierdził, że pacjenci z CRC ogólnie są coraz młodsi, przesuwając się od mediany wieku 72 lat dla diagnoz na początku 2000 roku do 66 lat dzisiaj. Według danych zebranych przez National Cancer Institute wynika to z faktu, że częstość występowania wzrasta u młodszych osób dorosłych i zmniejsza się w starszych grupach wiekowych. 

Ale chodzi o to, że rak jelita grubego jest jednym z najłatwiejszych nowotworów do złapania i zapobiegania. Można go znaleźć i usunąć, gdy robisz sobie miłą drzemkę. A jeśli złapany wystarczająco wcześnie, szanse są niewielkie, będziesz cierpieć wszelkie nieprzyjemne skutki choroby.

Mit: gdybyś miał raka w okrężnicy, na pewno byś o tym wiedział

“W rzeczywistości czasami nie ma żadnych objawów”, mówi Sharyn Worrall, starszy menedżer ds. edukacji i badań w grupie rzecznictwa walcz z rakiem jelita grubego. “Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.”

Nawet gdy pojawiają się wczesne objawy, często naśladują bardzo powszechne dolegliwości trawienne, mówi Michael Sapienza, CEO Colorectal Cancer Alliance. Zmiany w jelitach-myślę biegunka lub zaparcia-trwające dłużej niż miesiąc są czerwone flagi, że wielu pacjentów brakuje, mówi.

Nawet poważniejsze objawy, takie jak krwawa kupa, są często odrzucane jako drobne dolegliwości. “Wiele osób ignoruje krwawienie, ponieważ Internet sugeruje, że czerwona krew jest w porządku i jest tylko oznaką hemoroidów”, mówi Braha. “To może być oznaką raka jelita grubego. W mojej praktyce czerwona krew równa się kolonoskopii.”

Inne oznaki, że coś jest nie tak w kraju jelita grubego: uporczywy ból lub dyskomfort w okolicy brzucha, a także osłabienie lub zmęczenie (poza “pandemicznym zmęczeniem” spowodowanym po prostu przetrwaniem 2020).

Zasadniczo, mówi Braha, jeśli Pepto, preparat H i ibuprofen są na cotygodniowej liście zakupów, porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się, co się dzieje.

https://e-gentleman.pl/wp-content/uploads/2021/12/colon20cancer20infographic20who20gets20it.htmlAmerican Cancer Society

 

Mit: brak historii rodziny oznacza, że jesteś bezpieczny

Prawdopodobnie słyszałeś, że szanse danej osoby na zachorowanie na raka jelita grubego rosną dwa do trzech razy, gdy rodzic, rodzeństwo lub dziecko ma chorobę. “Ryzyko dramatycznie wzrasta u osób z pierwszym stopniem względnym z rakiem jelita grubego”, potwierdza Braha. Ale posiadanie zdrowej rodziny nie oznacza, że jesteś wolny.

“Ryzyko życiowe … wynosi od 5 do 6 procent u osób o średnim ryzyku ” – mówi Braha. “To jest jedna [osoba] z 18 do 20.”

Sapienza zgadza się, że historia rodziny nie jest jedynym czynnikiem ryzyka: “genetyka, styl życia i środowisko mogą również wpływać na ryzyko zachorowania na raka”, mówi.

Dowody sugerują, że rak jelita grubego jest skorelowany z dietami bogatymi w czerwone i przetworzone mięso (jagnięcina, wołowina, wieprzowina, hot dogi), brakiem aktywności fizycznej, piciem zbyt dużej ilości alkoholu i paleniem (nawet od czasu do czasu). Niektóre warunki zdrowotne, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, otyłość, cukrzyca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i zapalenie jelit, mogą również wpływać na ryzyko raka jelita grubego.

Mit: nie potrzebujesz kolonoskopii, dopóki nie skończysz 50 lat

Dawniej większość lekarzy nie zalecała badań przed znakiem quinquagenarian. Zmieniło się to kilka lat temu, gdy naukowcy dowiedzieli się więcej o raku jelita grubego u młodszych dorosłych. “Nowsze wytyczne z wielu towarzystw medycznych, w tym American Cancer Society, sugerują, że teraz zaczynamy badania przesiewowe w wieku 45 lat, a nawet wcześniej, jeśli w rodzinie występuje rak jelita grubego”, mówi Braha.

“Ogólnie rzecz biorąc, badania przesiewowe dla członków rodziny zaleca się rozpocząć 10 lat przed wiekiem diagnozy, który przeżył,” mówi Worrall. “Na przykład, jeśli twoja ukochana osoba została zdiagnozowana w wieku 52 lat, badanie przesiewowe członka rodziny rozpocznie się w wieku 42 lat.”

https://e-gentleman.pl/wp-content/uploads/2021/12/colon20cancer20survival20rate20infographic.htmlAmerican Cancer Society

Mit: nie da się zapobiec rakowi jelita grubego

“Chociaż badania przesiewowe to najlepszy sposób zapobiegania rakowi jelita grubego, zmiany w zdrowym stylu życia mogą również pomóc w zmniejszeniu ryzyka”, mówi Sapienza. Diety bogate w warzywa, owoce i inne produkty roślinne zmniejszają ryzyko raka jelita grubego. Przełomowe, prawda? Ale ta prostota to piękno. Oprócz tych pokarmów zawierających dużo błonnika pokarmowego i składników odżywczych, pokarmy roślinne są dobrym źródłem fitochemikaliów, które pomagają chronić komórki w organizmie przed uszkodzeniami, które mogą prowadzić do raka.

A ponieważ dieta bogata w czerwone i przetworzone mięso jest również powiązana z rakiem jelita grubego, spróbuj częściej wymieniać hamburgery i salami na grillowanego kurczaka i łososia. Albo jeszcze lepiej, spróbuj iść na weganizm, ponieważ weganie (ci, którzy jedzą dietę ściśle roślinną) i wegetarianie mają najniższe wskaźniki raka, zgodnie z Mayo Clinic.

Kolejny mądry ruch: rusz się. Badania pokazują, że godzina energicznego chodzenia każdego dnia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 30 procent. Więc przestań opierać się na swoim koncie Uber i zacznij go kopać.

Odkręcenie alkoholu i papierosów też nie byłoby złym pomysłem. Według Narodowego Instytutu Raka, ludzie, którzy regularnie wyrzucają 3,5 napojów dziennie, są 1,5 razy bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego niż osoby nietrzeźwe lub sporadycznie pijące. I uwaga: długotrwałe palenie papierosów wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego. (Na wypadek, gdyby rak płuc nie wystarczył, abyś wykopał nawyk.) 

Chcesz zrezygnować, ale potrzebujesz pomocy? W porządku, istnieje wiele zasobów, które pomogą Ci zrobić pierwszy krok, aby być wolnym od dymu tytoniowego. 

Mit: kolonoskopia to dosłownie Wielki wrzód na dupie

Tak, kolonoskopia oznacza, że mały luneta wbija ci się w tyłek. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz być przytomny, kiedy to się dzieje. Poza tym, że jest trochę senny później, nie ma resztkowego dyskomfortu związanego z procedurą w ogóle. Brak Nic. Zero. Nic. 

“Zwykle w przypadku sedacji procedura trwa około 15 minut i obejmuje sedację dożylną, a nie znieczulenie ogólne, które ludzie kojarzą z operacją”, mówi Braha. “Uspokojenie szybko zanika i możesz iść na śniadanie lub lunch zaraz po zabiegu.”

To powiedziawszy, przygotowanie do kolonoskopii prawdopodobnie nie jest twoim pomysłem na zabawę – zwykle wymaga przeklinania stałego jedzenia przez 24 godziny wcześniej i całkowitego oczyszczenia jelit za pomocą środków przeczyszczających i napoju wywołującego biegunkę. Więc … całkiem niezły czas. Oprócz pozostania w pobliżu prywatnej łazienki, rozważ traktowanie siebie, podnosząc trochę wyjątkowo pluszowego papieru toaletowego, delikatnych chusteczek dla dzieci, a nawet dodając bidet, aby zapewnić Ci komfort podczas epickiej kupy-a-thon.

Powiązane: Jak dodanie bidetu do toalety zmieniło moje życie W Tyłku

https://e-gentleman.pl/wp-content/uploads/2021/12/colon20cancer20infographic20what20you20can20do20to20prevent20it.htmlAmerican Cancer Society

Mit: polipy jelita grubego oznaczają, że na pewno masz raka

Nie jest niczym niezwykłym dla lekarzy, aby znaleźć polipy jelita grubego podczas kolonoskopii, która wysyła wielu pacjentów w panikę. Ale bądź pewny, mówi Braha, ” polipy nie zawsze równają się rakowi.”

Polip jest neutralny termin, a wzrost może być złośliwy lub łagodny. “Polip to grupa komórek, które rosną razem, a polip jelita grubego występuje, gdy te komórki rosną wewnątrz jelita grubego lub odbytnicy”, mówi Worrall.

Jeśli jednak zostaną pozostawione, niektóre łagodne narośla mogą przekształcić się w raka, mówi nam Braha. Dlatego lekarze zazwyczaj usuwają polipy szybko podczas kolonoskopii. Regularne badania przesiewowe – co najmniej co kilka lat, w zależności od historii zdrowia i porady lekarza-są następnie potrzebne, aby upewnić się, że polipy nie powtarzają.

Szczegółowy podział typów polipów i ich znaczenie dla zdrowia można znaleźć w obszernym przewodniku American Cancer Society.Im więcej wiesz!

Mit: leczenie raka jelita grubego potrwa lata i może nawet nie zadziałać

Niekoniecznie jest to prawda i w dużej mierze zależy od stadiów raka jelita grubego. W około 39 procentach przypadków rak jelita grubego jest wykrywany w zlokalizowanych lub wczesnych stadiach. Według Braha leczenie tych pacjentów jest zwykle szybkie i minimalnie inwazyjne, koncentruje się na usuwaniu polipów złośliwych z wyściółki jelita grubego i prawie nigdy nie wymaga chemioterapii lub radioterapii potrzebnej w późniejszych stadiach nowotworów.

Ogólnie rzecz biorąc, według danych Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, pięcioletni wskaźnik przeżycia raka jelita grubego dla raka wykrytego w lokalnym lub wczesnym stadium wynosi 90 procent. 90%! Możesz grać za gotówkę, więc dlaczego nie myśleć o długim, zdrowym życiu jako o wygranej?

Jeśli nadal jesteś na płocie o podjęciu kolonoskopii zanurzyć, po prostu pomyśl o tym w ten sposób: masz poważnie głębokie oczyszczanie soku, profesjonalnie podawana Drzemka, i usprawiedliwienie-wolne objadanie się na swoje ulubione jedzenie, kiedy skończysz. To w zasadzie osobisty dzień, który sprawia, że żyjesz dłużej. Przyznaj, że brzmi fajnie.

Możesz Też Kopać:

  • Ćwiczenia związane z niższym ryzykiem raka prostaty
  • Zaskakujące Fakty O Zdrowiu Serca
  • Badanie: mężczyźni z zakrzywionym penisem są bardziej narażeni na nowotwory
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Najlepsze Programy Odchudzające

Najlepsze Programy Odchudzające Próbujesz Kopnąć Te Ostatnie 10 Funtów (Lub Pierwsze 10)? Wypróbuj Te Plany Odchudzania Emily Abbate…