Co warto wiedzieć o modnej “diecie Mono” na odchudzanie

Różne sposoby gotowania jaj na ciemnym drewnianym tle

Co warto wiedzieć o modnej “diecie Mono” na odchudzanie

Czy Dieta Mono Pomoże Ci Schudnąć? Co Eksperci Chcą Wiedzieć

Zespół redakcyjny AskMen dokładnie bada i recenzuje najlepszy sprzęt, usługi i zszywki na całe życie. AskMen może otrzymać zapłatę, jeśli klikniesz link w tym artykule i kupisz produkt lub usługę.


Kiedy słynny magik Penn Jillette stracił aż 75 funtów w ciągu zaledwie trzech miesięcy przez samą dietę, rozpoczął swoje wysiłki odchudzania, jedząc tylko ziemniaki przez dwa pełne tygodnie. I nie tylko on próbował tego ekstremalnego podejścia-które jest znane jako ” dieta mono.”Zasadniczo dieta mono wiąże się z trzymaniem się tylko jednej grupy żywności i powoli, ale stale rośnie popularność jako potencjalny sposób na zrzucenie kilogramów bez konieczności przestrzegania jakichkolwiek złożonych zasad.

Podobne: proste zmiany diety na odchudzanie

Szybkie wyszukiwanie na Instagramie hashtagu # monomeal ujawni ponad 48 000 postów zawierających pojedyncze posiłki, od papai po pomidory. Ale warto zauważyć, że kiedy Jillette jadła wyłącznie spuds, stosował dietę mono pod nadzorem lekarza. Więc prawdziwe pytanie brzmi: czy sama dieta mono naprawdę pomoże Ci schudnąć? A co ważniejsze, czy jest zdrowy? W końcu jedzenie tylko jednej żywności lub grupy żywności, nawet jeśli tylko na kilka tygodni, może oznaczać brak pewnych kluczowych składników odżywczych.

Niezależnie od tego, czy chcesz rozpocząć odchudzanie, czy po prostu szukasz prostszego planu odżywiania, który eliminuje wszelkie domysły, oto, co eksperci chcą, abyś wiedział o diecie mono, zanim spróbujesz.


Na czym polega dieta Mono?


Zgodnie ze swoją nazwą, dieta mono polega na jedzeniu tylko jednego jedzenia-niektóre popularne typy to jajka, kurczak, ziemniaki, banany i jabłka. Jednak luźniejszą interpretacją jest spożywanie tylko jednej grupy pokarmów, takich jak owoce, rośliny strączkowe, warzywa lub mięso. 

Zazwyczaj dieta mono jest używana tylko przez jeden do dwóch tygodni, aby zwiększyć utratę wagi przed stopniowym wprowadzaniem dodatkowych pokarmów.


Temat: zatwierdzone przez ekspertów hacki na wyrwanie się z Plateau odchudzania


Zalety diety Mono


Istnieje wiele zalet diety mono do rozważenia, w tym:

Wygoda: Tylko konieczność zakupu jednego jedzenia luzem w sklepie spożywczym może zdecydowanie ułatwić Ci życie. Ponadto nie ma potrzeby przygotowywania i gotowania wieloskładnikowych posiłków, co sprawia, że jest to wygodniejsze, szczególnie jeśli prowadzisz intensywny tryb życia.

Prostota: Nie musisz liczyć kalorii ani makr, mierzyć wielkości porcji, śledzić spożycia żywności lub sprawdzać etykiet składników, gdy jesteś na diecie mono. Jest to atrakcyjny aspekt dla tych, którzy nie chcą radzić sobie ze złożonością związaną z innymi popularnymi dietami, takimi jak keto, paleo lub Whole 30.

Zmniejszenie spożycia kalorii: Najprawdopodobniej spożycie mniej kalorii, gdy tylko jedno jedzenie jest dozwolone — w końcu, ile bananów można zjeść w ciągu dnia? Jednak ważne jest, aby zwrócić uwagę, że każda utrata masy ciała wynikająca z diety mono jest często tylko tymczasowa. Ponieważ oczywiście nie będzie wycinanie wszystkich innych pokarmów na zawsze, waga, którą stracił podczas ograniczania może po prostu zyskać z powrotem po wznowieniu normalnych nawyków żywieniowych. 

Może pomóc w identyfikacji alergii pokarmowych: “W rzadkich przypadkach osób z ekstremalnymi problemami trawiennymi lub nietolerancjami pokarmowymi, tymczasowe przestrzeganie podejścia podobnego do tego może potencjalnie mieć pewną użyteczność w identyfikacji reakcji pokarmowych i sprawców żywności”, mówi Samantha McKinney, zarejestrowany dietetyk w czasie życia. Na przykład Dr Josh Axe-D. N. M., C. N. S, D. C., założyciel Ancient Nutrition, DrAxe.com, oraz autor nowej, bestsellerowej książki Starożytne Środki Zaradcze – zauważa, że jeśli jesz tylko mięso podczas stosowania diety mono, możesz zauważyć, że trawienie poprawia się, ponieważ wycinasz rafinowane węglowodany, cukier lub inne potencjalnie problematyczne rodzaje żywności.
 


Czy dieta Mono działa na odchudzanie?


To, czy schudniesz — i ile dokładnie schudniesz – zależy częściowo od tego, jakie jedzenie spożywasz na diecie mono, ile jesz i jak ją przygotowujesz. Wiele osób zrzuci kilogramy podczas stosowania diety mono, ale nie ma wielu badań naukowych potwierdzających to-tylko anegdotyczne dowody.

“Największą zaletą diety mono jest to, że jest restrykcyjna, a zatem łatwy sposób na zmniejszenie spożycia kalorii”, mówi dr Axe. “Oznacza to, że może to prowadzić do utraty wagi, często dość szybko.”

To powiedziawszy, ważne jest, aby pamiętać, że ponieważ dieta mono nie jest zrównoważona w dłuższej perspektywie, możesz odzyskać wagę po wznowieniu normalnej diety.


Podobne: jak ustawić realistyczne cele odchudzania


Potencjalne zagrożenia związane z dietą Mono


Jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z zaburzeniami odżywiania, bardzo restrykcyjne diety, takie jak ta, mogą skierować cię na niebezpieczne terytorium. Ale to nie jedyne ryzyko, o którym warto wiedzieć. Możesz być również bardziej podatny na niedobory żywieniowe.

“Nie ma jednej żywności, która mogłaby dostarczyć wszystkich makroelementów, witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania”, wyjaśnia certyfikowana dietetyczka-dietetyk Gina Keatley. “Co więcej, jest to nieuporządkowane jedzenie i ważne jest, aby określić, dlaczego chcesz spożywać tylko jedną żywność.” 

McKinney dodaje, że niedobory żywieniowe mogą być poważne i mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych — od chorób układu krążenia po łamliwe kości, zaburzenia równowagi hormonalnej i inne.

Na przykład, załóżmy, że jesz tylko kurczaka. Podczas gdy otrzymasz dużo białka i witamin z grupy B, nie zaspokoisz swoich potrzeb w zakresie błonnika lub witaminy C.

Nie tylko jesteś narażony na ryzyko utraty niektórych niezbędnych składników odżywczych w diecie mono, ale możesz także mieć problemy z jedzeniem wystarczającej ilości kalorii-które badania wykazały, że mogą spowolnić metabolizm, a nawet spowodować utratę mięśni, a tym samym sabotować twoje próby utraty wagi (zwłaszcza jeśli spożywasz mniej niż 1000 kalorii dziennie).


Jak bezpiecznie stosować dietę Mono


Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zgadzają się, że dieta mono powinna być przyjmowana tylko przez bardzo krótki okres czasu. Dla bezpieczeństwa, należy również skonsultować się z lekarzem przed dokonaniem tak dramatycznej zmiany diety.

Dodatkowo, eksperci twierdzą, że niektóre pokarmy mogą być lepiej dostosowane do diety mono niż inne, ponieważ zapewniają szerszy wachlarz składników odżywczych. Dr Axe mówi, że jajka, ziemniaki i mięso są dobrym wyborem, ponieważ oferują aminokwasy, potas, witaminy z grupy B i białko. Zauważa również, że jogurt organiczny lub mleko może działać, jeśli można tolerować produkty mleczne.

“Jaja byłyby najlepszą opcją na diecie mono” – dodaje Keatley. “Zawierają energię, białko i tłuszcz w bardzo biodostępnym opakowaniu. Mają również niektóre z niezbędnych witamin i minerałów, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania.”Jednak Keatley ostrzega, że tylko jedzenie jaj może oznaczać spożywanie dużych ilości cholesterolu, co może być problematyczne lub nawet niebezpieczne dla niektórych.

Ogólnie rzecz biorąc, eksperci twierdzą, że najbezpieczniejszym i najzdrowszym sposobem na wypróbowanie diety mono jest bardziej elastyczne podejście. Na przykład, możesz jeść tylko jedną grupę żywności podczas każdego posiłku (jak tylko banany na śniadanie, tylko ziemniaki na obiad i tylko kurczak na kolację).

“Nadal istnieje obawa, że zabraknie Ci niektórych witamin i minerałów, ale im większa różnorodność spożywanych produktów, tym lepiej zaspokajasz swoje potrzeby”, wyjaśnia dr Axe. “Jednym ze sposobów podejścia do diety mono w ten sposób byłoby skupienie się na jedzeniu jednego rodzaju pokarmu białkowego, jednego wegetariańskiego i jednego węglowodanu w każdym posiłku, aby przynajmniej zwiększyć spożycie tych składników odżywczych.”

Bez względu na to, które Jedzenie(y) jesz, dr Axe również wysoce zaleca przyjmowanie multiwitamin, białka kolagenu i probiotyków, aby pomóc w trawieniu i utrzymaniu zdrowego poziomu energii podczas diety mono.

A jeśli szukasz podobnie uproszczonej strategii odchudzania, która nie jest tak restrykcyjna, McKinney sugeruje jedzenie ograniczone czasowo (forma przerywanego postu), co zniechęca do bezmyślnego podjadania w nocy. Wiąże się to z ograniczeniem czasu jedzenia do 8-12 godzin dziennie — np. między godziną 12: 00 a 20: 00.

“Pod koniec dnia – pewien poziom planowania posiłków i przygotowywania posiłków jest ważny dla długoterminowego zdrowia i sukcesu większości ludzi”, mówi. “Każdy zrównoważony program musi zawierać dużo wysokiej jakości białka, mnóstwo kolorowych produktów z naciskiem na nie-skrobiowe warzywa i zdrowe, minimalnie przetworzone tłuszcze.”

Podsumowując? Dieta mono jest tylko krótkotrwałe rozwiązanie, a nawet jeśli to nie pomoże Ci schudnąć, jedynym sposobem, aby utrzymać tę wagę jest przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych i stylu życia, które rzeczywiście można utrzymać w dłuższej perspektywie.


Możesz Też Kopać:

  • Czy Powinieneś Ważyć Się Codziennie?

  • Jak Odżywianie Wpływa Na Nastrój

  • Powody, dla których nie odchudzasz się


AskMen może otrzymać zapłatę, jeśli klikniesz link w tym artykule i kupisz produkt lub usługę. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą pełną
warunki użytkowania.

Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts
Trzy pojemniki na suplementy Omega-3 na niebieskim tle
Read More

Najlepsze Suplementy Omega-3

Najlepsze Suplementy Omega-3 Omega-3 są gotowe, aby dać Twojemu ciału zastrzyk energii-bez rybiego smaku Sharon Feiereisen 10 marca…