Czy męska menopauza jest prawdziwą rzeczą, z którą faceci mają do czynienia?

dojrzały mężczyzna siedzi na łóżku wpatrując się w okno

Czy męska menopauza jest prawdziwą rzeczą, z którą faceci mają do czynienia?

Wszystko, co musisz wiedzieć o męskiej menopauzy, znany jako Andropauza

Wiek średni-zwątpienie w siebie, egzystencjalny niepokój, nagła świadomość tego, jak krótkie jest życie. Praca, małżeństwo, dzieci. To nie jest łatwe. A potem przychodzi brak entuzjazmu, zmęczenie, mgła mózgu i drażliwość. Ale nie są to de facto produkty, które osiągnęły pewien wiek.

Raczej są to objawy-i można dorzucić uderzenia gorąca, bezsenność, wahania nastroju i ogólny brak zainteresowania seksem — wciąż kontrowersyjnego pomysłu: że, podobnie jak kobiety, mężczyźni doświadczają menopauzy.’

Nie jest to ostateczne biologiczne, hormonalne wydarzenie, jak to ma miejsce w przypadku kobiet – czasami dziesięcioletnie zaklęcie podobnych objawów, prowadzące do braku miesiączki przez rok, po czym oficjalnie wchodzi w fazę życia po porodzie. Prawdopodobnie nie ma to takiego samego negatywnego wpływu na samopoczucie, relacje i pracę.

Z pewnością nie wszyscy w kręgach medycznych uważają, że to nawet prawdziwa rzecz, a naukowe badania ‘manopauzy’ — bardziej oficjalnie, andropauzy — brakuje. A jednak wielu mężczyzn, a coraz częściej także klinicystów, przyznaje, że czasami coś się dzieje, gdy osiągasz 40-tkę lub 50-tkę.

Powiązane: Kończy 30 lat? Oto jak zmieni się Twoje ciało

“Męska menopauza po prostu nie jest tak dobrze rozpoznawana jak Kobieca menopauza”, wyjaśnia dr Clive Morrison z londyńskiego Centrum Zdrowia Mężczyzn. “Jest to po części dlatego, że jest to naturalne, dobrze udokumentowane wydarzenie dla każdej kobiety, ale jest to mniej wyraźny, wyciągnięty proces dla większości mężczyzn i nie dotyczy wszystkich mężczyzn. Po części dlatego, że nie jesteśmy pewni, dlaczego zdarza się to mężczyznom. A po części także ze względu na kulturę, która wciąż ma umiarkowany stosunek do seksu. Męska menopauza jest mylona z piętnem wokół utraty libido, mimo że jest to tylko jeden możliwy objaw. Ale tu chodzi bardziej o Twoją moc. Chodzi o jakość Twojego życia.” 

To nie pomaga, oczywiście, że wiele z wielu możliwych objawów andropauzy są produkty starzenia się zbyt: jak to, czy nie można zacząć tracić mięśni-zazwyczaj o 3-5 procent masy mięśniowej co 10 lat po 30. Możesz też przybrać na wadze, a raczej tłuszcz ciała jest redystrybuowany, więc masz trochę brzucha. To wszystko sprawia, że prawidłowa diagnoza andropauzy jest trudna-sytuacja tylko pogarsza się, ponieważ, jak podkreśla Morrison, każdy z nas ma własne poziomy progowe dla każdego objawu, tak że człowiek może wykazywać wszystkie objawy psychologiczne i niektóre, ale w żadnym razie wszystkie fizyczne lub bio-chemiczne.

A czynniki psychologiczne mogą wskazywać na coś innego-depresję, może nie andropauzę. Nieuchronnie to wszystko sprawia, że decyzja o właściwym kierunku działania również jest trudna. 

Są proste rzeczy, o których wiemy, że pomagają-które w rzeczywistości pomagają w poprawie zdrowia. Poruszaj się więcej-przynajmniej biorąc dobre, regularne, długie spacery. Trenuj delikatnie, ale regularnie z ciężarami. Jedz dietę niskowęglowodanową, wysokobiałkową. Śpij dobrze przez osiem godzin każdej nocy. Zajmij się stresem w swoim życiu, a nie normalizuj go.

Ale inni-ci, którzy mogą ulec pokusie, aby zapewnić szybką naprawę, podobnie jak HTZ lub hormonalna terapia zastępcza (nie niekontrowersyjnie) stała się dla kobiet w okresie menopauzy — sugerują również, że andropauza jest również problemem hormonalnym u mężczyzn. Mówią, że chodzi o utratę testosteronu, a kobiety o estrogen. 

https://e-gentleman.pl/wp-content/uploads/2021/12/andropause20and20menopause20chart20display20with20comparison20information.htmlGetty Images

Rzeczywiście, z dala od błędnego przekonania o testosteronu jako o seksie, jego spadek jest również związany z zanikiem mięśni, zmniejszoną gęstością kości i podatnością na depresję; i istnieje odwrotna korelacja z otyłością i śmiertelnością z powodu niewydolności serca — im mniej tego masz, tym bardziej podatny jesteś na oba problemy. To dlatego niektórzy eksperci dub męski zespół niedoboru testosteronu menopauzy. I dlaczego często testosteronu terapii zastępczej jest popychany.

Anegdotycznie, to z pewnością działa dla niektórych mężczyzn. Ale nie spiesz się z tym. Po pierwsze, podczas gdy szybkie zamknięcie produkcji estrogenu przypisuje się objawom kobiecej menopauzy, mężczyźni zwykle widzą tylko 2% spadek testosteronu rocznie w ciągu trzydziestych lat. Twierdzi się, że jest mało prawdopodobne, aby miało to zauważalne konsekwencje. 

Następnie są kwestie praktyczne: regularne zastrzyki testosteronu-tak to jest zazwyczaj dostarczane do krwiobiegu — nie są tanie. Ceny są różne, ale często mówimy o co najmniej kilkuset dolarach miesięcznie-i oczywiście ci, którzy polecają ten zabieg, również na tym zyskują. Nie można po prostu mieć je jako dopalacze, aby wrócić na tor: ponieważ wstrzykiwanie testosteronu również zazwyczaj powoduje naturalną produkcję testosteronu stopniowo zamykać, po uruchomieniu, jesteś oddany na całe życie. To kula, nie lekarstwo.

Powiązane: Oto zdrowa Rada serca, którą aorta podąża

To nie pomaga, gdy spadek testosteronu może być trudne do zmierzenia jednoznacznie-zdrowy poziom testosteronu może ukryć spadek z jeszcze wyższych. Obecne zrozumienie mówi również, że subtelne zmiany poziomu testosteronu są bardziej częścią szerszego pakietu zmian metabolicznych w różnych kluczowych poziomach hormonów-prolaktyny, gonadotropiny, DHEA i innych, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś — z konsekwencjami podobnymi do tych, których doświadczają kobiety w okresie menopauzy.

– To wszystko jest bardzo złożone-wzdycha Morrison. “To często partnerzy, którzy po raz pierwszy zauważają problemy-nastroje, niskie libido. Ale potem to zostaje źle zinterpretowane i mężczyzna zostaje odesłany do opieki małżeńskiej, kiedy tego rodzaju interwencja nie jest w ogóle potrzebna. To męska menopauza.

Ale zrozumienie tego, zrozumienie roli testosteronu – który wielu lekarzy ogólnych nadal uważa za rodzaj oleju z węża – jest dopiero nowością. To tylko w ciągu ostatnich 10-20 lat, co niestety nie jest zbyt długie w medycynie.”

Innymi słowy, wciąż jesteśmy w pewien sposób od zrozumienia, czym jest andropauza, co z nią zrobić i, w pewnych kręgach, czy jest coś, z czym można coś zrobić. Wszystko to jest małą pociechą dla tych mężczyzn, którzy cierpią na paskudne potpourri fizycznych i psychicznych dolegliwości, które-właśnie wtedy, gdy kariery są szczytowe, właśnie wtedy, gdy mogą kłócić się zarówno z dziećmi, jak i starszymi rodzicami, kiedy emerytura wydaje się odległa o całe życie, a czas na opiekę nad sobą jest prawie zerowy-przychodzi i naprawdę wkręca się w ich dzień.

Ale nie pozwól, żeby cię to zniechęciło. Jeśli nie czujesz się dobrze, a coś w środku cię nie przekonuje, jeśli chodzi o normalne ciśnienie w określonym czasie życia, idź do lekarza. “Manopauza” może brzmieć jak żart, ale nie ma na to ochoty.

Możesz Też Kopać: 

  • Niezależnie od tego, czy masz 25 czy 65 lat, eksperci twierdzą, że powinieneś ćwiczyć
  • Najlepsze multiwitaminy dla mężczyzn
  • Eksperci Dzielą Się, Które Aktualne Trendy Zdrowotne Warto Ignorować
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts
Read More

Przeżycie Raka Jąder

Przeżycie Raka Jąder Trzy Osoby, Które Przeżyły Raka Jąder, Ujawniają, Jak Zmieniła Ich Bitwa Ian Taylor 2 maja…