Czy Węgiel Aktywowany Jest Bezpieczny?

Czy Węgiel Aktywowany Jest Bezpieczny?

Należy Przejść Na Trend Węgla Aktywowanego? Badamy

Zespół redakcyjny AskMen dokładnie bada i recenzuje najlepszy sprzęt, usługi i zszywki na całe życie. AskMen może otrzymać zapłatę, jeśli klikniesz link w tym artykule i kupisz produkt lub usługę.


Wszędzie pojawił się pierwszy zielony sok. Wtedy arbuz i burak były wściekłe. Potem stało się szaleństwo bulionu z kości i jak co drugi miesiąc jest nowy napój, na który trzeba wpaść. A najnowszy trend, który łapie się od wybrzeża do wybrzeża? Napoje zawierające węgiel aktywowany, inaczej znany jako węgiel aktywny. Od sokowirówki po sokowirówkę, popularne sklepy zaczęły sprzedawać opcje z czarnym i super przyjaznym dla instagramu składnikiem. Ale najwyraźniej to nie są rzeczy, które pozostały po tlącym się ogniu, więc co to w ogóle jest?

W zależności od tego, gdzie można złapać sobie niektóre z czarnych rzeczy, może być wykonane z różnych składników. Jadalne typy pochodzą najczęściej z podgrzanych łupin orzecha kokosowego, ale mogą być również wytwarzane ze źródeł takich jak torf (ta glebopodobna substancja używana głównie do ogrodnictwa), węgiel i drewno. Węgiel aktywowany jest znany ze swoich właściwości detoksykacyjnych, dlatego zobaczysz go wszędzie, od soków po pielęgnację skóry i nie tylko. “Węgiel drzewny jest traktowany w sposób, który sprawia, że jest bardzo porowaty”, mówi Cynthia Sass, MPH, MA, RD, CSSD, autor Slim Down Now: Shed Pounds and Cali with Pulses — The New Superfood. “Wielu entuzjastów zdrowia ma teorię, że ponieważ węgiel aktywowany może “wchłonąć” niebezpieczne substancje, być może powinien być stosowany rutynowo, jako sposób na oczyszczenie organizmu z innych toksyn, na które jesteśmy narażeni.”

Pokrewny: najwyraźniej każdy facet powinien poważnie spróbować proszku z gumy węglowej

W rzeczy samej. Kim Kardashian czuje się pobudzona, gdy siorbnie wzbogaconą węglem ofertę z wyciskanej sokowirówki i Gwyneth Paltrow ‘ s Goop w zeszłym roku na ich stronie internetowej pojawił się węgiel aktywowany Chai. Ale jaka jest prawda? Jak działa węgiel aktywowany, jakie są różne sposoby jego użycia i co mówią eksperci?


Jak Powstaje Węgiel Aktywowany?


Nie mówimy tu tylko o wrzucaniu drewna do płonącego ognia. Pierwszym krokiem w wytwarzaniu węgla aktywowanego jest ogrzewanie materiału bazowego, takiego jak łupiny orzecha kokosowego lub drewno, w temperaturze od 800 do 1200 stopni. Następnie materiał ten jest wystawiony na działanie powietrza, które tworzy mnóstwo otworów, co w rezultacie znacznie zwiększa powierzchnię.  Dr Kent R. Olsen napisał artykuł o węglu aktywowanym, opublikowany w Journal of Medical Toxicology, w którym ujawnia, że zaledwie 50 gramów tego materiału może mieć wystarczająco dużą powierzchnię, aby pokryć siedem boisk piłkarskich. Ta powierzchnia jest wysoce adsorpcyjna (co brzmi dziwnie, ale oznacza, że rzeczy takie jak chemikalia łatwo się przyklejają). Węgiel drzewny przylega do substancji znajdujących się w żołądku, uniemożliwiając jelitom jego wchłanianie. Właśnie stąd bierze się cała ta sztyft o tym, że to jest mega-detoksykacja.

Dirty Lemon, stosunkowo nowy na rynku codzienny detox, zawiera cytrynę, mniszek lekarski, imbir i węgiel aktywowany. Ich własna naturopath, Dr Laurie Brodsky, ND, zachęca konsumentów, którzy są zainteresowani tymi produktami, do spojrzenia na etykiety, aby zobaczyć, skąd tak naprawdę pochodzi węgiel aktywowany w produktach. “Pozyskiwanie jest tak krytycznym tematem, jeśli chodzi o całe podstawy dobrego samopoczucia, zdrowia i odżywiania”, mówi. “Musisz wiedzieć: skąd bierze się to, co jem lub piję? Węgiel aktywowany w brudnej cytrynie jest czysto pozyskiwany na przykład z organicznych łupin orzecha kokosowego. Inne formy ekstrahowane chemicznie dostępne na rynku z innych źródeł mogą nie mieć tej samej jakości.”


W Jakim Celu Stosuje Się Węgiel Aktywowany?


Dopiero w ostatnich latach zaobserwowaliśmy wzrost popularności węgla aktywnego w głównych produktach i handlu detalicznym. Mimo to, substancja jest obecna w medycynie dłużej niż ktokolwiek z nas żył. “Węgiel aktywowany był używany od ponad 3000 lat-sięga starożytnej medycyny ajurwedyjskiej, Wschodniej i Egipskiej — do detoksykacji organizmu”, mówi założyciel Juice Press Marcus Antebi, który zaczął go używać w przepisie w sklepie w zeszłym roku. “Od początku 1900 roku, Wysokie dawki węgla drzewnego były podawane w pogotowiu w leczeniu przedawkowania narkotyków i innych zatruć.”

A to tylko wierzchołek góry lodowej. Tutaj przyjrzymy się temu, jak jest najczęściej używany:

Zatrucie

Jak wspomniano Antebi, to tutaj węgiel aktywowany jest najbardziej chwalony. “Węgiel aktywowany jest używany w izbach ratunkowych ze względu na jego zdolność do” zatrzymywania “substancji chemicznych w żołądku i zapobiegania ich wchłanianiu do krwi”, mówi Sass. “Kiedy jest używany w ten sposób, węgiel drzewny jest zasysany z powrotem z ciała, usuwając zarówno węgiel, jak i związane z nim ryzykowne substancje .”

W takich przypadkach, czasami kilka dawek — podawanych doustnie lub przez sondę nosowo-żołądkową-węgla drzewnego jest konieczne w leczeniu ciężkiego zatrucia. Leczenie zatruć spowodowanych nadmiernym spożyciem leków poprzez adsorpcję niebezpiecznych toksyn? Dobrze. Ale potem sprawy się komplikują.

Węgiel aktywowany nie odróżnia pożądanych od niepożądanych substancji, według Sass.  Możesz chcieć, aby węgiel wchłonął “złe rzeczy”, zanim trafi do krwiobiegu, ale ta czarna magia może również adsorbować rzeczy, które chcesz zachować w swoim systemie. Obejmuje to witaminę C i witaminy z grupy B, a także inne suplementy diety i leki na receptę (przejdziemy do tego później).

Redukcja Toksyn

Prawdopodobnie widziałeś butelki wypełnione po brzegi czarnymi płynami w niektórych ulubionych miejscach do wyciskania soków. Wszystkie butelki razem tej samej obietnicy: Detox. W Juice Generation w 2015 roku najlepiej sprzedały się opcje podawane węglem aktywowanym (w tym lemoniada i mleko migdałowe). W cenie 9,95 USD za pop, Eric Helms, założyciel firmy, powiedział TIME w zeszłym roku, że zaczęli eksperymentować ze składnikiem po zobaczeniu go w produktach kosmetycznych, takich jak maski na twarz i paski porów.

Sklepy z sokami oferują Dirty Detox, pikantną lemoniadę, która łączy węgiel aktywowany z alkalizującą cytryną, zwalczającą stany zapalne cayenne, energetyzujący klon i vegan ProViotic, probiotyk, który promuje zdrowie trawienne i odpornościowe. “Formuła, którą mamy, zatrzymuje toksyny z układu trawiennego i naprawdę pozostawia ciało w rewitalizacji”, mówi założyciel Marcus Antebi. “Osobiście używam węgla drzewnego od dziesięcioleci, aby mój układ trawienny czuł się świetnie.  Cieszymy się, że możemy go zaprezentować w naszych sklepach.”

Ale co mówi nauka? Podczas spożywania go w małych ilościach powinno być dobrze, raport 2017 z Eater offered, że skuteczność ponad 200 leków może zostać zmieniona przez węgiel aktywowany, w tym pigułkę antykoncepcyjną Twojej Pani. Oznacza to, że chociaż bardzo dobrze może pomóc w detoksykacji organizmu, może również zapobiegać wchłanianiu leków lub leków, które bierzesz w celu wykonania określonej pracy, w określonym celu.

Dr Lisa Young, R. D., autorka planu porcji Teller, mówi, że spożywanie go w małych ilościach nie powinno być szkodliwe, ale uważaj na potencjalne skutki uboczne.  “Niektórzy nie przyjmują tego dobrze, a wtedy pojawiają się wymioty, biegunka i zaparcia” – mówi. “Może istnieć interakcja z innymi rzeczami, większość z nich jest związana z GI. Wchodzi w interakcje z niektórymi antydepresantami. Ponieważ jest słabo uregulowany, jesteś na własne ryzyko.”

Wybielanie Zębów

Jeśli nie spędziłeś kawał czasu na oglądaniu ludzi myjących zęby węglem aktywowanym, to poważnie tracisz. Kliknij na YouTube, a znajdziesz setki filmów z ludźmi dającymi duży, czarno zabarwiony, toothy uśmiech. Ale czy to naprawdę działa, czy po prostu wygląda zupełnie dziwnie, aby zdobyć mnóstwo polubień w mediach społecznościowych?

“Mówi się, że sproszkowany węgiel aktywowany ściąga plamy z zębów, dzięki czemu są zauważalnie bielsze w ciągu kilku tygodni”, mówi dr Jeffrey Rappaport, współzałożyciel Afory. “Nie ma jednak dowodów klinicznych na to, że jest to prawda.”

Mimo to, pomimo braku dowodów, ci, którzy na tyle odważni, aby spróbować tego trendu w domu, zgłosili wybitne wyniki (zobacz to świadectwo na blogu Vitamin Shoppe). Wraz z rosnącym zainteresowaniem coraz więcej marek pojawia się z własnymi pastami do zębów i miksturami z węglem drzewnym.

“Jeśli chcesz spróbować go for it, spróbuj pasty do zębów, która zawiera węgiel”, mówi Dr. Rappaport, który również ostrzega użytkowników o tym, gdzie trzymają swój zapas, zauważając, że może wybielić zęby, ale plami inne powierzchnie w domu.  “Opcje pasty do zębów są mniej ścierne i jest mniej bałaganu.”


Polecamy


Active Wow Wybielanie Zębów Proszek Węglowy

Naturalnie pochodzący z kokosa, węgiel ten obiecuje pomóc wybielić zęby, a jednocześnie jest łatwe na dziąsłach. W komplecie z bentonitem, który ma wysoką zawartość minerałów, a także olejem z nasion pomarańczy, używaj do dwóch minut podczas szczotkowania.
24,79 zł Amazon.com

Dental Expert Aktywowany Węgiel Drzewny Wybielanie Zębów Pasta Do Zębów

Ta Organiczna mieszanka pasty do zębów z węglem drzewnym i aktywnych minerałów obiecuje umieścić wrzód jamy ustnej w krwawiących dziąsłach, a stan zapalny na dystans, a także daje perłowy biały uśmiech. Tylko nie przesadzaj. “Jak w przypadku każdej pasty do zębów używaj tylko ilości wielkości grochu do szczotkowania”, mówi dr Rappaport. “Nie zalecamy również zastępowania codziennej pasty do zębów węglem drzewnym. Węgiel aktywowany sam w sobie i niektóre pasty do zębów nie zawierają fluoru, który naturalnie zwalcza próchnicę.
17,99 zł Amazon.com

Pielęgnacja

Skóra i inne produkty pielęgnacyjne nie są wyjątkiem od dodawania węgla drzewnego. Teoria jest taka, że działa jak magnes na niechciany brud i olej na skórze i w porach. A gdy jest stosowany w odpowiednich porcjach, eksperci twierdzą, że jest zdecydowanie skuteczny. Ale podobnie jak po spożyciu, węgiel drzewny może wiązać się z dobrymi rzeczami, takimi jak witaminy i minerały, których potrzebuje Twoja skóra, więc upewnij się, że używasz produktu oszczędnie.  

Temat: wypędzić zaskórniki na dobre z tymi węglowymi maskami dla kolesi

Popularny hair spot DryBar to tylko jedna z wielu firm oferujących produkty z węglem aktywowanym. Ich nowy szampon On The Rocks pochłania około 100 do 200 razy większą wagę zanieczyszczeń, według założyciela Alli Webba. “On The Rocks pozbywa się nadmiaru produktu bez usuwania i wysuszania włosów”, mówi. “To coś, z czego jesteśmy bardzo podekscytowani, zwłaszcza, że zarówno faceci, jak i dziewczyny mogą się tym dzielić.”


Polecamy


Maseczka dla Panów Beau Brummell

Nikt nie lubi zatkanych porów, a ta aktywowana maska z węglem aktywnym i glinką Kaolinową ma pomóc ci to naprawić. Formuła pochłania nadmiar oleju na skórze, aby pomóc kontrolować poziom oleju na twarzy, zwłaszcza w strefie T (czoło, nos i podbródek).
28,00 zł przy Amazon.com

Apotheke Charcoal Shampoo

Ten szampon bez silikonu i parabenów jest pachnący tylko olejkami eterycznymi i wyprodukowany w Brooklynie w Nowym Jorku. Apotheke twierdzi, że produkt świetnie zneutralizuje kwasowość, a recenzenci twierdzą, że pomógł im w leczeniu suchej skóry głowy.
24,00 zł przy Amazon.com

Zapobieganie Kacowi

Bulletproof zaleca popping cztery kapsułki ich węgla aktywowanego po wypiciu, aby zapobiec kacu. Ale czy to działa? Jedno z badań (które ma co prawda więcej niż 30 lat) w czasopiśmie Human Toxicology, wykorzystywało psy do testowania funkcjonalności węgla aktywowanego i alkoholu.  Każdy pies wypił 88 gramów alkoholu, a następnie 30 minut po tym, jak podano mu 20 gramów węgla drzewnego lub podano wodę do picia. Badanie wykazało, że nie stwierdzono istotnych różnic w stężeniu alkoholu w osoczu z węglem drzewnym lub bez niego.

Podsumowując, podczas gdy nie znajdziesz nauki, która popiera twierdzenia, że węgiel jest celowy na kaca, znajdziesz mnóstwo referencji (takich jak ten od Byrdie) od ludzi przysięgających na to.


Polecamy


Kuloodporne Ulepszone Kapsułki Węgla Kokosowego

Weź pigułkę i zapomnij o bałaganie. Nie tylko recenzenci mówią, że kochają ten produkt, aby pokonać kaca, ale także przysięgają na jego zdolność do pomocy de-wzdęcia i walki z innymi problemami żołądkowymi, takimi jak wzdęcia i stany zapalne. Według Bulletproof, kapsułki te przechodzą droższy dodatkowy krok niż niektóre inne, które można znaleźć na rynku, co pomaga usunąć toksyczne metale ciężkie, które są powszechne w wielu preparatach z węgla drzewnego.
18,99 zł Amazon.com

Wzdęcia / problemy z układem pokarmowym

Nie mylić z brykiety węgla drzewnego, który jest skompresowany kawałek węgla, herbatniki węglowe były popularne w Anglii na początku 19 wieku, aby pomóc ludziom z problemami żołądkowymi, takimi jak wzdęcia i IBS.  Ale czy węgiel aktywowany rzeczywiście leczyć wzdęcia jest nadal w pytaniu. Z pewnością jest miejsce na nowsze badania na ten temat. Jedno z badań opublikowanych w 1986 w American Journal of Gastroenterology ujawniło, że węgiel aktywowany znacznie zmniejszył skurcze związane z gazem i objawami wzdęć.  Inne badania Mount Sinai School Of Medicine mówiły, że selektywne stosowanie węgla aktywowanego może być pomocne w leczeniu zespołu jelita drażliwego.

Chociaż może łagodzić IBS, Dr Brodsky zauważa również, że może przyczynić się do zaparć. Jeśli rzeczy wyglądają trochę ciemniejsze niż zwykle wychodząc z tyłu, nie martw się, to tylko kolorystyka z żywności, napojów lub tabletek, które spożywasz.


Polecamy


Braggs Charcoal Biscuits

Te przyjazne dla wegetarian herbatniki są wytwarzane przy użyciu 100 procent naturalnych składników, w tym łusek kokosa uprawianych w Malezji. Łącznie 7 procent błonnika, receptura opracowana w 1878 pierwotnie miała pomóc w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego.
8,51 zł Amazon.com

Czy Węgiel Aktywowany Jest Skuteczny?

Węgiel aktywowany może nie być totalnym cudotwórcą, a jego popularność można przypisać impulsowi z mediów społecznościowych ze względu na to, że jest to atrakcyjny czynnik. Ale może pomóc w detoksie-do pewnego stopnia. Jeśli jesteś sprzedawany na konsumpcję, zrób to inteligentnie w małych ilościach. Dr Brodsky zaleca spożycie czegokolwiek, co zawiera węgiel aktywowany, aż do momentu przed snem.

“Przez cały dzień jesteśmy nieustannie bombardowani i narażeni na patogeny, pestycydy, chemikalia, dodatki i hormony”, mówi. “Kiedy śpisz, pozwalasz swojemu organizmowi na oczyszczanie, eliminowanie, przyswajanie i trawienie przez noc, podczas gdy żadne inne substancje nie dostają się do organizmu. Jest to również idealny czas dla organizmu, aby naturalnie pozbyć się cząsteczek zapalnych i toksyn, które powstały w wyniku ekspozycji tych dni, za pomocą naszych różnych narządów eliminacji.”

I oczywiście, jeśli robisz to w celu odtrucia, skonsultuj się z pracownikiem służby zdrowia o swoich opcjach.


AskMen może otrzymać zapłatę, jeśli klikniesz link w tym artykule i kupisz produkt lub usługę. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą pełną
warunki użytkowania.

Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts