Czy Witaminy Wygasają?

Witaminy na niebieskim tle

Czy Witaminy Wygasają?

Czy Witaminy Są “Najlepsze” Daty * Naprawdę * Tak Ważne ?

Zespół redakcyjny AskMen dokładnie bada i recenzuje najlepszy sprzęt, usługi i zszywki na całe życie. AskMen może otrzymać zapłatę, jeśli klikniesz link w tym artykule i kupisz produkt lub usługę.


O co chodzi z datami ważności witamin i czy one w ogóle mają znaczenie? Oczywiście, wiemy, że witaminy i suplementy, a także leki dostępne bez recepty, wszystkie pochodzą z datą “najlepiej przed”, ale czy musimy się do niej stosować, czy jest to ogólna sugestia?

Podczas gdy witaminy i suplementy “najlepsze według” daty niekoniecznie powinny być ignorowane lub pomijane, niekoniecznie mogą mieć znaczenie tak samo jak, powiedzmy, data ważności na śmietance do kawy lub jogurtu. W rzeczywistości wydłużenie okresu przydatności do spożycia witamin może być tak proste, jak właściwe przechowywanie i zwracanie uwagi na dokładnie to, kiedy po raz pierwszy otworzyłeś butelkę.

Powiązane: Najlepsze multiwitaminy dla mężczyzn

Poniżej przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o dacie “najlepiej według” witamin i suplementów — od tego, na co zwracać uwagę przy ocenie, czy witaminy poszły źle, aby odpowiedzialnie pozbyć się niewykorzystanych lub przeterminowanych witamin, oto dokładnie, jak zapewnić pełne korzyści z witamin i suplementów.


Co Oznaczają Daty Ważności Witamin?


Według NOW Foods, data przydatności do spożycia w witaminach dostępnych bez recepty odnosi się do faktycznej zalecanej daty, w której powinieneś używać produktu, jeśli chcesz mieć pewność, że czerpiesz najlepsze możliwe wchłanianie i korzyści z danej witaminy lub suplementu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, w rzeczywistości nie jest to data ważności, jak w przypadku łatwo psujących się produktów spożywczych, ale raczej zalecenie, jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymujesz pełne korzyści z witaminy.

“Ogólnie rzecz biorąc, witaminy są “dobre” przez około dwa lata i powoli tracą moc po wydrukowaniu daty “best by” lub “expires on ” na butelce”, wyjaśnia dr Jenna Liphart Rhoads Ph.D., RN, CNEAdvisor w NurseTogether. “Chociaż przyjmowanie przeterminowanych witamin jest bezpieczne, konsumenci powinni mieć świadomość, że witaminy przeterminowane są mniej skuteczne, ponieważ zaczęły się rozpadać.”

Chcesz przedłużyć żywotność witamin i suplementów dostępnych bez recepty? Niezależnie od tego, czy masz produkt, który minął zalecaną datę spożycia, czy po prostu powoli wypolerujesz butelki z witaminami, przechowywanie witamin w lodówce lub chłodnym, suchym miejscu w domu zapewni degradację tak powolną, jak to możliwe. Należy również upewnić się, że zamykasz pokrywkę swoich witamin bardzo mocno po otwarciu, aby upewnić się, że niepotrzebny tlen nie przedostaje się do butelki.

Mając to na uwadze, zawsze należy odnieść się bezpośrednio do butelki z witaminami, aby zobaczyć, jak najlepiej przechowywać dany suplement. Ogólnie rzecz biorąc, należy myśleć o tym w taki sam sposób, jak łatwo psujące się jedzenie i unikać przechowywania ich w gorących lub wilgotnych warunkach.


Powiązane:Przewodnik Zakupu Witamin


Które witaminy są w porządku po dacie ich ważności?


Jeśli Twoje witaminy lub suplementy nadal utrzymują dobrą jakość sensoryczną (co oznacza, że wyglądają i pachną normalnie), istnieje duża szansa, że możesz kontynuować przyjmowanie ich bez obaw — ale pamiętaj, że moc może spadać, jeśli przez jakiś czas otworzyłeś butelkę i wisiałeś w szafkach.

https://e-gentleman.pl/wp-content/uploads/2021/12/white20vitamin20container20and20white20and20blue20pills20on20orange20background.htmlGettyImages

“Zgodnie z ogólną zasadą, gdy witaminy są wystawione na działanie światła, ciepła i wilgoci, zaczynają się degradować, potencjalnie pozostawiając martwe witaminy, które nie mają składników odżywczych wymienionych na butelce”, wyjaśnia Darren Litt, współzałożyciel Hiya Health. “Dlatego szczególnie ważne jest, aby uruchomić zegar witamin po otwarciu butelki i dlatego szczególnie ważne jest, aby nie kupować witamin w przezroczystych butelkach, w których są narażone na nadmierne światło.”


Jakich Witamin Należy Unikać?


Według dr Arielle Levitan, M. D., autor Roztwór Witamin, standardem jest umieszczanie dwuletniego wygaśnięcia na większości produktów, ale testowanie żywotności wykazało, że wiele z nich jest dobrych na znacznie dłużej niż ten czas.

“Tabletki mogą zmieniać kolor w czasie z powodu utleniania (ekspozycji na powietrze) i ekstremalnych temperatur, ale to samo w sobie nie jest szkodliwe”, wyjaśnia dr Levitan. “Wiemy, że produkty prawdopodobnie nie zaszkodzą ci w tym momencie, ale składniki odżywcze mogą nie być tak silne.”

Należy pamiętać, że każdy płynny produkt lub żel zawierający kapsułkę prawdopodobnie ma znacznie krótszy okres przydatności do spożycia i że powinny być ściśle przestrzegane. Dr Levitan mówi, że, w ogóle, coraz świeże produkty jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymujesz korzyści z witaminy, ale w szczypcie, może być w stanie rozciągnąć zapas witamin poza ich daty.


Jak pozbyć się niewykorzystanych lub przeterminowanych witamin?


Według FDA najlepszym sposobem pozbycia się większości rodzajów niewykorzystanych lub przeterminowanych witamin dostępnych bez recepty jest skorzystanie z miejsc przyjmowania leków i bezpośrednie ich upuszczenie. Chociaż może się to wydawać przesadzone, amerykańska Agencja Ochrony Środowiska uważa, że jest to najbardziej ekologiczna opcja dla wszystkich rodzajów witamin.

https://e-gentleman.pl/wp-content/uploads/2021/12/vitamins20being20flushed20down20the20toilet.htmlGettyImages

Jeśli nie możesz zwrócić niewykorzystanych lub przeterminowanych witamin do wyznaczonego miejsca przyjmowania leków, FDA sugeruje spłukanie tabletek w toalecie (jeśli znajdują się na zatwierdzonej liście spłukiwania FDA).

W przeciwnym razie sugerują mieszanie starych witamin z brudem, żwirkiem dla kotów lub używanymi fusami kawowymi przed umieszczeniem mieszanki w szczelnym worku, a następnie wyrzuceniem torby do kosza domowego w celu regularnego usuwania.


Możesz Też Kopać:

  • Najlepsze Witaminy Wzmacniające Odporność
  • Najlepsze Witaminy Subskrypcje
  • Najlepsze Suplementy Witaminy D

AskMen może otrzymać zapłatę, jeśli klikniesz link w tym artykule i kupisz produkt lub usługę. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszą pełną
warunki użytkowania.

Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts