Jak Umawiać Się z lękiem

Niespokojny mężczyzna zakrywający twarz w restauracji

Jak Umawiać Się z lękiem

Jak radzić sobie, gdy jesteś niespokojny w miłości, według ekspertów

Wyobraź sobie, że przeszukujesz wszystkie najlepsze aplikacje randkowe i w końcu znalazłeś kogoś, z kim możesz się umówić. Jesteś ubrany, aby spotkać się z nimi na pierwszej randce, masz chwycił klucze, i sprawdzić się ze sobą, jak idziesz do drzwi. To w tym momencie zaczynasz zdawać sobie sprawę, że twoje dłonie są spocone, twoje kolana są słabe, a twoje ręce są ciężkie. (Ale mam nadzieję, że nie ma już wymiotów na swetrze, à la Eminem.) 

“Jasne, “myślisz,” pierwsza randka może sprawić, że każdy poczuje się trochę niespokojny, prawda?”

To prawda, że niektóre uczucia nerwowości mogą być korzystne, ponieważ pewne sytuacje wymagają ważenia ryzyka i budowania przewidywania. Ale co, jeśli to dokuczliwe uczucie staje się tak przytłaczające i tak trwałe, że wykracza daleko poza zdrową nerwowość? Co, jeśli faktycznie uniemożliwia ci to pójście na tę randkę lub całkowicie zatankuje związek, który już rozpocząłeś? Albo co najgorsze, co jeśli to sprawi, że uwierzysz, że nie powinieneś nawet stawiać się w świecie randek w pierwszej kolejności?

Powiązane: Jak rozmawiać z nowym partnerem o swoim zdrowiu psychicznym

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zaburzenie lękowe, prawdopodobnie rozpoznajesz, że wszystkie te pytania wyścigowe są tylko twoim lękiem. Oczywiście wiesz również, że nazwanie stanu nie ułatwia po prostu powiedzenia tym uczuciom — i czasami kalekim reakcjom fizycznym — aby odepchnąć i pozwolić ci żyć swoim życiem. Dlatego skontaktowaliśmy się z kilkoma ekspertami w dziedzinie zdrowia psychicznego, aby uzyskać ich porady na temat tego, co może pomóc Ci skutecznie przejąć twoje życie randkowe, lęk być przeklętym. A jeśli jesteś już w związku, podzielili się kilkoma wskazówkami, które pomogą Twojemu partnerowi nawigować, jak umawiać się z kimś z lękiem.


Jakie są różne rodzaje lęku?


To prawda, że wszyscy od czasu do czasu doświadczamy stresu i niepokoju. To nasza naturalna reakcja na niepewne sytuacje, a ciało jest sposobem utrzymywania nas w gotowości i świadomości naszego bezpieczeństwa. Problem pojawia się jednak, gdy to zmartwienie staje się nadmierne, natrętne i trwałe, i może prowadzić do reakcji fizycznych, takich jak bóle głowy, pocenie się, wysokie ciśnienie krwi, kołatanie serca i niezdolność do osiągnięcia spokojny sen.

Jeśli ty lub twój partner żyją z lękiem, ważne jest, aby rozpoznać, że nie jesteś sam. W rzeczywistości, zaburzenia lękowe są najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi w Stanach Zjednoczonych, z ponad 40 milionów dorosłych przeżywa zaburzenia lękowe każdego roku, zgodnie z lęku i depresji Association of America.

Istnieje kilka różnych rodzajów zaburzeń lękowych, z przyczyn, począwszy od genetycznego makijażu i chemii mózgu do wydarzeń, których doświadczyłeś w swoim życiu. Bez względu na to, które specyficzne zaburzenia lękowe mieszkasz z, faktem jest, że każdy z nich może stanowić istotne problemy do swojego życia randkowego. To tylko niektóre z najczęstszych zaburzeń lękowych:

  • Uogólnione zaburzenia lękowe charakteryzuje się uporczywym i nadmiernym niepokojeniem, które może wydawać się trudne do kontrolowania i może nie mieć żadnego wyraźnego powodu. Dotyka prawie siedem milionów dorosłych w USA-ponad trzy procent populacji-i może utrudnić .

  • Panic disorder charakteryzuje się nawrotem ataków paniki lub uczuciem intensywnego strachu i przerażających reakcji fizycznych, w tym przyspieszonego serca, zawrotów głowy i duszności. Ataki te mogą wystąpić nieoczekiwanie, a także wywołać strach przed niewiedzą, kiedy może nastąpić kolejny atak. Wpływają one do trzech procent populacji USA, i są około dwa razy częściej u kobiet niż mężczyzn.

  • Dotyczy około 15 milionów dorosłych w USA, zaburzenia lękowe społeczne często jest definiowany przez intensywny strach przed osądem lub odrzuceniem w sytuacji społecznej, który powoduje, że dana osoba ostatecznie unika tych sytuacji, gdy jest to możliwe. Z oczywistych powodów, może to być jeden z najbardziej szkodliwych form zaburzeń lękowych, jeśli chodzi o czyjeś życie Randki.

  • Należy również zauważyć, że inne zaburzenia lękowe, w tym zespół stresu pourazowego (PTSD), zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD), lęk separacyjny, oraz agorafobia i inni specyficzne fobie, również pod tym nagłówkiem, ponieważ przedstawiają one wiele niepokoju, stresu i zmartwień, które mogą powstrzymać osobę od życia w pełni.

Niezależnie od konkretnego zaburzenia lękowe może być Mieszka z, ważne jest, aby pamiętać, że może powodować trudności — zwłaszcza w swoim życiu Randki — jeśli nie jest prawidłowo zdiagnozowana i możliwość być traktowane w sposób, który pasuje do Ciebie najlepiej. Dobrą wiadomością jest to, że zaburzenia lękowe są absolutnie uleczalne, tak długo, jak wcisnąć poza granicę prawdopodobnie jest zbyt niespokojny szukać leczenia w pierwszej kolejności. Opcje mogą obejmować leki i / lub techniki psychoterapii, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, które mogą pomóc w zarządzaniu lękiem w zdrowy i produktywny sposób.


Jak się umawiać, jeśli masz lęk


W zależności od typu (lub typów) lęku, że żyjesz z, mogą grać na różne sposoby, jeśli chodzi o relacje. Aby pomóc Ci podbić swoje życie miłosne, licencjonowany psycholog dr Kelly Rabenstein Donohoe sugeruje poznanie siebie i swoich lęków jak najlepiej, zanim jeszcze wyruszy na scenę randkową.

“Wiesz, gdzie leżą Twoje wyzwania — czy dzieje się to w potencjalnie ruchliwych miejscach? Czy strach, że zostaniesz?- prosi ludzi żyjących z niepokojem, by się zastanowili. “Wiesz już, gdzie jest ci ciężko, więc przygotuj się z wyprzedzeniem dzięki swoim umiejętnościom radzenia sobie i wsparciu ze strony przyjaciół.”

Victoria Goldenberg, licencjonowany pracownik socjalny kliniczny i część nowo utworzonej grupy doradczej Media w Hope for Depression Research Foundation, sugeruje również, wiedząc, czego szukasz, gdy wskoczysz do sceny Randkowej. Sprawdź się ze sobą i określić, czy masz nadzieję na związek, który prowadzi do małżeństwa, po prostu szuka hook-up, lub szuka czegoś pomiędzy. Będąc świadomym celu końcowego może pomóc zmniejszyć niepokój poprzez bardziej komunikatywny. Może również pomóc ci złagodzić presję narzuconą przez siebie w krótkoterminowych relacjach, nie wyprzedzając siebie.

Jeśli chodzi o dzielenie się lękiem z potencjalnym partnerem, Dr Rabenstein Donohoe sugeruje podjęcie kroków komunikacyjnych na wczesnych etapach rozwijającego się związku. Nie musisz koniecznie krzyczeć ” mam lęk!”z dachów dachów, ale ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że bycie otwartym może zapobiec przyszłym lękom bez ujawniania swojej diagnozy, jeśli nie czujesz się jeszcze komfortowo.

“Wiele, wiele osób doświadcza lęku w różnym stopniu i ważne jest, aby od razu mówić o tych uczuciach”, mówi. “Możesz po prostu powiedzieć, że jesteś niespokojny i [powiedz im] co by pomogło. Na przykład: “lubię wiedzieć, czy ktoś jest mną zainteresowany” lub ” granie w trudną do zdobycia pozostawia mi poczucie niepokoju, nie ekscytacji.’” 

Goldenberg zgadza się i sugeruje podejście beztroskie i uznanie, że druga osoba prawdopodobnie również czuje pewne nerwy. Ona zaleca dzielenie się te niespokojne uczucia jako rodzaj lodołamacza, które mogą pomóc ustanowić zaufanie i głębsze połączenie między tobą a datą.

 Choć jest szczery i komunikatywny z partnerem jest najlepszym sposobem, aby zmniejszyć lęk wokół randki, nadal może się okazać, że twój lęk jest coraz najlepsze z Ciebie przed datą, lub że to tanking związek, który ciężko pracował, aby zbudować. Kiedy tak się dzieje, Dr Rabenstein Donohoe sugeruje użycie uspokajających technik oddychania i powtarzanie mantr — takich jak” to też minie “lub” jesteś kochany ” — aby przekierować i skupić swój umysł. Dodaje, że przyjaciele mogą pomóc złagodzić lęk, zbyt, rozmawiając przez scenariusze i pomaga psychicznie przygotować się do daty lub innych sytuacji wywołujących niepokój.

Goldenberg powtarza to uczucie, zauważając, że możesz ćwiczyć Odgrywanie ról z terapeutą. Jest to szczególnie pomocne, jeśli żyjesz z lękiem społecznym, ponieważ możesz nauczyć się sposobów otwierania się i dzielenia się więcej o sobie. Wyrażanie swoich pasji i zainteresowań w angażujący sposób zachęci do łatwiejszego przepływu rozmowy.

Goldenberg zauważa również, że nie chodzi o dzielenie się lękiem ze swoim partnerem, ponieważ chodzi o zarządzanie lękiem w jakikolwiek sposób, który możesz rozsądnie obsłużyć. Chcesz się upewnić, że nie używasz diagnozy jako kuli, ponieważ może to spowodować urazę twojego partnera.

“Twój niepokój nie jest ich ciężarem do zniesienia”, ostrzega “przychodzisz z własną historią i podróżą, tak jak oni, ale nie jest to ich “obowiązek” lub “projekt”, aby ” naprawić.’”

Jednak, jeśli aktywnie podejmujesz kroki, aby zarządzać swój lęk, twój partner zobaczy, że i rozpoznać swój lęk jako nic więcej niż kawałek pakietu, który przychodzi wraz z Randki z Tobą. I, podczas gdy ostatecznym celem jest znalezienie partnera, który jest wsparcie, zrozumienie, i zachęcające, jeśli chodzi o swoje zdrowie psychiczne, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie powinno być zależne od nich dla tych rzeczy, ani nie powinny one być powodem, dla którego starają się lepiej siebie. 


Jak wspierać partnera, który ma lęk


Jeśli twój partner żyje z zaburzeniami lękowymi, najważniejszą rzeczą, którą możesz zrobić, to być otwartym, kochającym i dodatkowym komunikatywnym, według dr Rabenstein Donohoe. Zauważa, że ważne jest, aby pamiętać, że każdy z nas ma rzeczy pracujemy przez, i to tak się składa, że lęk jest jednym szczególnym aspektem życia partnera. Goldenberg sugeruje również pracę nad komunikacją z partnerem, okazując jednocześnie cierpliwość i zrozumienie tego, jak się czuje.

“Nie Twoim zadaniem jest naprawianie ich niepokoju, ale powinieneś o tym pamiętać”, mówi.

Jak ty i twój partner ustanowić komfort zarówno w komunikacji i relacji, to jest, gdy ekspert zdrowia psychicznego, pedagog, i autor dr Margaret Cochran sugeruje o szczerej dyskusji na temat ich szczególnej formy lęku, jak również ich schematu leczenia i jak można wspierać ich w po to. Jest to również idealny czas dla Ciebie zarówno do ustalenia bezpieczne i nie wstydliwe sposoby mówienia o objawy partnera, i sposoby dzielenia się, jak te objawy wpływają na ciebie bez umieszczania wszelkiego rodzaju winy.

Dr Cochran sugeruje również przygotowanie się do samodzielnego uczestnictwa w niektórych funkcjach lub wcześniejszego opuszczenia pewnych wydarzeń towarzyskich, jeśli twój partner stanie się przytłoczony. W takich sytuacjach twój partner może doświadczać wyniszczających objawów, które mogą szczególnie utrudniać kontakty towarzyskie i będą potrzebować twojego wsparcia i zrozumienia. Jednak ostrzega przed próbą działania jako terapeuta twojego partnera. To obowiązek dla profesjonalistów, zwłaszcza, że możesz nieświadomie powiedzieć coś złego.

“Cokolwiek robisz, nigdy nie mów niespokojnej osobie, żeby się uspokoiła” – mówi dr Cochran. “W odpowiedzi mogą stać się jeszcze bardziej wzburzeni, a ich objawy pogorszą się.”

Dalej wyjaśnia, że jeśli niespokojna osoba mogłaby “po prostu się uspokoić”, to na pewno by to zrobiła. Alternatywnie możesz opracować strategię — za zgodą partnera-aby skłonić go do użycia zalecanych przez terapeutę technik odstresowywania, gdy wystąpią takie sytuacje. 

Co najważniejsze, Dr Cochran przypomina nam, że wszyscy pracujemy w toku. I, podczas gdy pokazać partnera cierpliwości i wsparcia, jak zarządzać ich niepokój, również upewnij się, że są obsługiwane, jak również. Ostatnią rzeczą, jakiej powinien chcieć każdy partner, jest umieszczenie zbyt dużej odpowiedzialności na własnych barkach, więc pamiętaj, aby priorytetowo traktować własne zdrowie psychiczne za pomocą systemu wsparcia przyjaciół, rodziny i doradców, w razie potrzeby.

Możesz Też Kopać:

  • Jak Umówić Się Na Randkę, Jeśli Masz Lęk Społeczny
  • Co faceci się mylą ze zdrowiem psychicznym (i jak to naprawić)
  • Jak się umawiać, jeśli masz depresję
Pokaż komentarze

Komentarze

Total
0
Shares
Related Posts